wpgooglemaps - en to pl_PL translation catalogue (2729 entries)

en:  missing)
pl_PL:  brak)

en:  on row(s)
pl_PL:  w wierszu/wierszach

en:  to 755 or 777, or change the directory in the Maps->Settings page. (Current file permissions are
pl_PL:  do 755 lub 777, lub zmień katalog w Mapy->Ustawienia. (Bieżące uprawnienia:

en: % or px
pl_PL: % lub px

en: %d marker(s) found.
pl_PL: Znaleziono %d znacznik(ów).

en: %s License Key
pl_PL: Klucz licencji %s

en: (0 - 1.0) example: 0.5 for 50%
pl_PL: (0 - 1,0) przykład: 0,5 dla 50%

en: (Current)
pl_PL: (Bieżący)

en: (Directions Features)
pl_PL: (Funkcje wskazówek)

en: (Enable this to add 'nofollow' rel to links)
pl_PL: (Włącz, aby dodać 'nofollow' rel do linków)

en: (Enable this to add 'noopener' rel to links)
pl_PL: (Włącz, aby dodać 'noopener' rel do linków)

en: (Enable this to add 'noreferrer' rel to links)
pl_PL: (Włącz, aby dodać 'noreferrer' rel do linków)

en: (Tick this if you want to open your links in a new window)
pl_PL: (Zaznacz, jeżeli chcesz, aby linki otwierały się w nowym oknie)

en: (can be left blank - leaving both the width and height blank will revert to full size images being used)
pl_PL: (można puste, brak szerokości i wysokości = pełny rozmiar obrazów)

en: (can be left blank - max width will be limited to max infowindow width)
pl_PL: (można zostawić puste, maks. szerokość ograniczona do szerokości okna info)

en: * Clicking this button will send your email address (%s) to our server and automatically sign you up to the newsletter
pl_PL: * Kliknięcie wysyła Twój email (%s) do serwera i zapisuje do newslettera

en: *ALL* Google Maps now require an API key to function.
pl_PL: *WSZYSTKIE* Google Maps wymagają teraz klucza API.

en: 0 - 1 :- Like / Dislike, or Upvote / Downvote
pl_PL: 0 - 1 :- Lubię/Nie lubię lub Upvote/Downvote

en: 0 - 100 :- Percentage Rating
pl_PL: 0 - 100 :- Ocena procentowa

en: 0.01 :- Allow decimal / floating point ratings
pl_PL: 0,01 :- Zezwól na oceny dziesiętne/zmiennoprzecinkowe

en: 1 - 5 :- Traditional One to Five Stars
pl_PL: 1 - 5 :- Tradycyjnie jedna do pięciu gwiazdek

en: 1 :- Whole number ratings only
pl_PL: 1 :- Tylko oceny całkowite

en: 10 sec
pl_PL: 10 sek.

en: 15 sec
pl_PL: 15 sek.

en: 20 sec
pl_PL: 20 sek.

en: 3.30 (Retired)
pl_PL: 3.30 (Wycofany)

en: 3.exp (Experimental)
pl_PL: 3.exp (eksperymentalny)

en: 30 days
pl_PL: 30 dni

en: 30 sec
pl_PL: 30 sek.

en: 45 sec
pl_PL: 45 sek.

en: 5 :- Round to nearest five (eg for percentage ratings)
pl_PL: 5 :- Zaokrąglij do pięciu (np. dla ocen procentowych)

en: 5 sec
pl_PL: 5 sek.

en: 60 days
pl_PL: 60 dni

en: 60 sec (Default)
pl_PL: 60 sek. (domyślnie)

en: 90 days
pl_PL: 90 dni

en: </em>exists. Please also ensure that you assign file permissions of 755 (or 777) to this directory.
pl_PL: </em>istnieje. Przypisz uprawnienia 755 (lub 777) do tego katalogu.

en: <a href='%s' target='BLANK'>Click here to automatically create a Map Page now</a>.
pl_PL: <a href='%s' target='BLANK'>Kliknij, aby automatycznie utworzyć stronę mapy</a>.

en: <a target="_BLANK" href="%s">Add advanced markers</a> with the Pro version.
pl_PL: <a target="_BLANK" href="%s">Dodaj zaawansowane znaczniki</a> z wersją Pro.

en: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=advanced_markers-atlas-novus-v10">
    							Add advanced markers</a> with the Pro version.
pl_PL: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=advanced_markers-atlas-novus-v10">
    							Dodaj zaawansowane znaczniki</a> z wersją Pro.

en: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=behaviour-bounds-atlas-major-v10">
    							Edit behaviour</a> with the Pro version.
pl_PL: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=behaviour-bounds-atlas-major-v10">
    							Edytuj zachowanie</a> z wersją Pro.

en: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=behaviour-bounds-atlas-novus-v10">
    							Edit behaviour</a> with the Pro version.
pl_PL: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=behaviour-bounds-atlas-novus-v10">
    							Edytuj zachowanie</a> z wersją Pro.

en: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=behaviour-marker-atlas-major-v10">
    							Edit behaviour</a> with the Pro version.
pl_PL: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=behaviour-marker-atlas-major-v10">
    							Edytuj zachowanie</a> z wersją Pro.

en: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=behaviour-marker-atlas-novus-v10">
    							Edit behaviour</a> with the Pro version.
pl_PL: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=behaviour-marker-atlas-novus-v10">
    							Edytuj zachowanie</a> z wersją Pro.

en: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=behaviour-polygon-atlas-major-v10">
    							Edit behaviour</a> with the Pro version.
pl_PL: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=behaviour-polygon-atlas-major-v10">
    							Edytuj zachowanie</a> z wersją Pro.

en: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=behaviour-polygon-atlas-novus-v10">
    							Edit behaviour</a> with the Pro version.
pl_PL: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=behaviour-polygon-atlas-novus-v10">
    							Edytuj zachowanie</a> z wersją Pro.

en: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=behaviour-user-loc-atlas-major-v10">
    							Edit behaviour</a> with the Pro version.
pl_PL: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=behaviour-user-loc-atlas-major-v10">
    							Edytuj zachowanie</a> z wersją Pro.

en: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=behaviour-user-loc-atlas-novus-v10">
    							Edit behaviour</a> with the Pro version.
pl_PL: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=behaviour-user-loc-atlas-novus-v10">
    							Edytuj zachowanie</a> z wersją Pro.

en: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=directions-atlas-major-v10">
    							Enable directions</a> with the Pro version.
pl_PL: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=directions-atlas-major-v10">
    							Włącz wskazówki</a> z wersją Pro.

en: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=directions-atlas-novus-v10">
    							Enable directions</a> with the Pro version.
pl_PL: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=directions-atlas-novus-v10">
    							Włącz wskazówki</a> z wersją Pro.

en: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=directions-v10">
    						Enable directions</a> with the Pro version. Support and updates included forever
pl_PL: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=directions-v10">
    						Włącz wskazówki</a> z wersją Pro. Wsparcie i aktualizacje na zawsze

en: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=integrations-atlas-major-v10">
    							Enable integrations</a> with the Pro version.
pl_PL: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=integrations-atlas-major-v10">
    							Włącz integracje</a> z wersją Pro.

en: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=integrations-atlas-novus-v10">
    							Enable integrations</a> with the Pro version.
pl_PL: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=integrations-atlas-novus-v10">
    							Włącz integracje</a> z wersją Pro.

en: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=iw-style-atlas-major-v10">
    										Change styles</a> with the Pro version.
pl_PL: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=iw-style-atlas-major-v10">
    										Zmień style</a> z wersją Pro.

en: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=iw-style-atlas-novus-v10">
    										Change styles</a> with the Pro version.
pl_PL: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=iw-style-atlas-novus-v10">
    										Zmień style</a> z wersją Pro.

en: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=shortcodes-atlas-major-v10">
    							Get more shortcodes</a> with the Pro version.
pl_PL: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=shortcodes-atlas-major-v10">
    							Więcej shortcodes</a> z wersją Pro.

en: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=shortcodes-atlas-novus-v10">
    							Get more shortcodes</a> with the Pro version.
pl_PL: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=shortcodes-atlas-novus-v10">
    							Więcej shortcodes</a> z wersją Pro.

en: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=store-locator-fields-atlas-major-v10">
    							Edit fields</a> with the Pro version. Support and updates included forever
pl_PL: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=store-locator-fields-atlas-major-v10">
    							Edytuj pola</a> z wersją Pro. Wsparcie i aktualizacje na zawsze

en: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=store-locator-fields-atlas-novus-v10">
    							Edit fields</a> with the Pro version. Support and updates included forever
pl_PL: <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=store-locator-fields-atlas-novus-v10">
    							Edytuj pola</a> z wersją Pro. Wsparcie i aktualizacje na zawsze

en: <h3>We need your love!</h3><p>If you are enjoying our plugin, please consider <a href="%1$s" target="_blank" class="button-border button-border__green">reviewing WP Go Maps</a>. It would mean the world to us! If you are experiencing issues with the plugin, please <a href="%2$s" target="_blank"  class="button-border button-border__green">contact us</a> and we will help you as soon as humanly possible!</p>
pl_PL: <h3>Potrzebujemy Twojej miłości!</h3><p>Jeśli lubisz wtyczkę, rozważ <a href="%1$s" target="_blank" class="button-border button-border__green">recenzję WP Go Maps</a>. To wiele dla nas znaczy! Jeśli masz problemy, <a href="%2$s" target="_blank"  class="button-border button-border__green">skontaktuj się</a>, pomożemy jak najszybciej!</p>

en: <strong>Adjust</strong> options and move the label to your preferred location.
pl_PL: <strong>Dostosuj</strong> opcje i przesuń etykietę.

en: <strong>Alternatively, please switch to the OpenLayers map engine</strong> on the maps settings page
pl_PL: <strong>Albo przejdź na silnik OpenLayers</strong> w ustawieniach map

en: <strong>Bare Bones</strong> - Applies no styling to the components at all. This is recommended for designers and developers who want to style the components from scratch.
pl_PL: <strong>Bare Bones</strong> - Brak stylów. Zalecane dla designerów/deweloperów stylizujących od zera.

en: <strong>Click and drag</strong> any edge to add vertices.
pl_PL: <strong>Kliknij i przeciągnij</strong> krawędź, aby dodać wierzchołki.

en: <strong>Click and drag</strong> corners of the overlay to resize it.
pl_PL: <strong>Kliknij i przeciągnij</strong> rogi nakładki, aby zmienić rozmiar.

en: <strong>Click and drag</strong> corners of the rectangle to resize it.
pl_PL: <strong>Kliknij i przeciągnij</strong> rogi prostokąta, aby zmienić rozmiar.

en: <strong>Click and drag</strong> existing vertices to move them.
pl_PL: <strong>Kliknij i przeciągnij</strong> wierzchołki, aby je przesunąć.

en: <strong>Click and drag</strong> the center of the circle to move it.
pl_PL: <strong>Kliknij i przeciągnij</strong> środek okręgu, aby go przesunąć.

en: <strong>Click and drag</strong> the edge of the circle to alter it's radius.
pl_PL: <strong>Kliknij i przeciągnij</strong> krawędź okręgu, aby zmienić promień.

en: <strong>Click and drag</strong> the edge of the label to alter it's location.
pl_PL: <strong>Kliknij i przeciągnij</strong> krawędź etykiety, aby zmienić jej położenie.

en: <strong>Click and drag</strong> the edges of the rectangle to resize it.
pl_PL: <strong>Kliknij i przeciągnij</strong> krawędzie prostokąta, aby zmienić rozmiar.

en: <strong>Click and drag</strong> to adjust the markers position.
pl_PL: <strong>Kliknij i przeciągnij</strong>, aby dostosować pozycję znacznika.

en: <strong>Click</strong> a second time to finish drawing your circle.
pl_PL: <strong>Kliknij</strong> drugi raz, aby zakończyć rysowanie okręgu.

en: <strong>Click</strong> again to set the other corner and to finish drawing your overlay.
pl_PL: <strong>Kliknij</strong> ponownie, aby ustawić drugi róg i zakończyć rysowanie nakładki.

en: <strong>Click</strong> again to set the other corner and to finish drawing your rectangle.
pl_PL: <strong>Kliknij</strong> ponownie, aby ustawić drugi róg i zakończyć rysowanie prostokąta.

en: <strong>Click</strong> an existing heatmap point to remove points from the heatmap.
pl_PL: <strong>Kliknij</strong> istniejący punkt mapy cieplnej, aby go usunąć.

en: <strong>Click</strong> on the map to add a label.
pl_PL: <strong>Kliknij</strong> mapę, aby dodać etykietę.

en: <strong>Click</strong> on the map to add points to your heatmap.
pl_PL: <strong>Kliknij</strong> mapę, aby dodać punkty do mapy cieplnej.

en: <strong>Click</strong> on the map to set the first corner of your overlay.
pl_PL: <strong>Kliknij</strong> mapę, aby ustawić pierwszy róg nakładki.

en: <strong>Click</strong> on the map to set the first corner of your rectangle.
pl_PL: <strong>Kliknij</strong> mapę, aby ustawić pierwszy róg prostokąta.

en: <strong>Click</strong> on the map to set your circles center.
pl_PL: <strong>Kliknij</strong> mapę, aby ustawić środek okręgu.

en: <strong>Click</strong> on the map to start drawing your polygon.
pl_PL: <strong>Kliknij</strong> mapę, aby zacząć rysować wielokąt.

en: <strong>Click</strong> on the map to start drawing your polyline.
pl_PL: <strong>Kliknij</strong> mapę, aby zacząć rysować polilinię.

en: <strong>Coming soon</strong> to OpenLayers. If you need to use this feature, please go to settings then select and configure Google Maps to enable it.
pl_PL: <strong>Wkrótce</strong> w OpenLayers. Aby użyć teraz, przejdź do ustawień i wybierz Google Maps.

en: <strong>Compact</strong> - Puts all components and their labels inline.
pl_PL: <strong>Kompakt</strong> - Wszystkie komponenty i etykiety w linii.

en: <strong>Complete</strong> drawing your polygon by <strong>clicking</strong> the start point a second time.
pl_PL: <strong>Zakończ</strong> rysowanie wielokąta <strong>klikając</strong> punkt początkowy ponownie.

en: <strong>Complete</strong> drawing your polyline by <strong>clicking</strong> the end point a second time.
pl_PL: <strong>Zakończ</strong> rysowanie polilinii <strong>klikając</strong> punkt końcowy ponownie.

en: <strong>Default</strong> - The default front end.
pl_PL: <strong>Domyślny</strong> - Domyślny frontend.

en: <strong>Drag</strong> points on the heatmap to re-position them.
pl_PL: <strong>Przeciągnij</strong> punkty mapy cieplnej, aby je przesunąć.

en: <strong>Edit</strong> the shape details after importing.
pl_PL: <strong>Edytuj</strong> szczegóły kształtu po imporcie.

en: <strong>Hold Alt</strong> and click to remove vertices.
pl_PL: <strong>Przytrzymaj Alt</strong> i kliknij, aby usunąć wierzchołki.

en: <strong>Hold right mouse</strong> to draw points freehand
pl_PL: <strong>Przytrzymaj prawy przycisk</strong>, aby rysować punkty odręcznie

en: <strong>Import shapes</strong> from the list of results.
pl_PL: <strong>Importuj kształty</strong> z listy wyników.

en: <strong>Important Note</strong><br>For the best results with <strong>Grouped Listings</strong>, please adjust <strong>Maps > Settings > Marker Listing > Show X items by default > To 'ALL'</strong> to prevent pagination from interfering with groupings
pl_PL: <strong>Ważne</strong><br>Dla najlepszych rezultatów <strong>Grupowanych Listingów</strong>: <strong>Mapy > Ustawienia > Listing > Pokaż X elementów > 'WSZYSTKIE'</strong>, aby uniknąć konfliktu z paginacją

en: <strong>Legacy</strong> - This setting is the same as Default, but provides options to change individual components to the modern style.
pl_PL: <strong>Legacy</strong> - Jak Domyślny, ale z opcjami zmiany pojedynczych komponentów na nowoczesny styl.

en: <strong>Minimal</strong> - The same as Compact, but with icons instead of text labels.
pl_PL: <strong>Minimalny</strong> - Jak Kompaktowy, ale z ikonami zamiast tekstu.

en: <strong>Modern</strong> - Puts components inside the map, with pull-out panels.
pl_PL: <strong>Nowoczesny</strong> - Komponenty wewnątrz mapy, z wysuwanymi panelami.

en: <strong>Move</strong> the mouse to adjust your circles radius.
pl_PL: <strong>Poruszaj</strong> myszą, aby dostosować promień okręgu.

en: <strong>Upload</strong> an image to be place within the overlay area.
pl_PL: <strong>Wgraj</strong> obraz do obszaru nakładki.

en: <strong>Upload</strong> an image to be placed within the overlay area.
pl_PL: <strong>Wgraj</strong> obraz do obszaru nakładki.

en: <strong>Use the search tool</strong> to find shapes from the cloud.
pl_PL: <strong>Użyj wyszukiwarki</strong>, aby znaleźć kształty z chmury.

en: <strong>WP Go Maps - Gold add-on:</strong> This plugin requires WP Go Maps - Pro add-on. We did not detect the Pro add-on running on this installation. Please ensure you have installed and activated the Pro add-on in order to use the Gold add-on.
pl_PL: <strong>WP Go Maps Gold:</strong> Wymaga WP Go Maps - Pro. Pro nie wykryto. Zainstaluj i aktywuj Pro dla Gold.

en: <strong>WP Go Maps Gold Add-on:</strong> This add-on requires WP Go Maps 7.0 or above. Please update WP Go Maps to use the Gold add-on. You can force a check for updates by going to Updates in your Dashboard menu, and clicking "Check Again".
pl_PL: <strong>WP Go Maps Gold:</strong> Dodatek wymaga WP Go Maps 7.0+. Zaktualizuj WP Go Maps. Wymuś sprawdzenie aktualizacji w Dashboard > Aktualizacje > "Sprawdź ponownie".

en: <strong>WP Go Maps Gold Add-on:</strong> You are running PHP version 5.2 or below, which is no longer supported by WP Go Maps and WP Go Maps Gold Add-on. Please switch to version 5.3 or above. Please speak to your host if you are unsure how to switch PHP versions.
pl_PL: <strong>WP Go Maps Gold:</strong> PHP 5.2 lub niżej już nie wspierany. Przełącz na 5.3+. Skontaktuj się z hostingiem.

en: <strong>WP Go Maps Gold add-on:</strong> We did not detect a compatible version of WP Go Maps running on this installation. Please ensure you have installed the latest version of WP Go Maps in order to use the Gold add-on.
pl_PL: <strong>WP Go Maps Gold:</strong> Nie wykryto kompatybilnej wersji WP Go Maps. Zainstaluj najnowszą wersję dla dodatku Gold.

en: <strong>WP Go Maps Pro:</strong> Experiencing issues? We strongly recommend that you update WP Go Maps (Basic) to Version 9.0.0 in the plugins menu
pl_PL: <strong>WP Go Maps Pro:</strong> Problemy? Zaktualizuj WP Go Maps (Basic) do 9.0.0 w menu wtyczek

en: <strong>WP Go Maps Pro:</strong> Gold Add-on versions 4.11 and below are not compatible with OpenLayers. Please update to Gold 4.11 or above to use Gold features with the OpenLayers engine.
pl_PL: <strong>WP Go Maps Pro:</strong> Gold 4.11 i niżej niezgodne z OpenLayers. Zaktualizuj Gold do 4.11+

en: <strong>WP Go Maps Pro:</strong> User Generated Markers add-on 3.01 and below is not compatible with OpenLayers. Please either switch engine to Google under Maps &rarr; Settings, or update User Generated Markers to 3.02 or above
pl_PL: <strong>WP Go Maps Pro:</strong> UGM 3.01 i niżej niezgodne z OpenLayers. Przełącz na Google w Mapy &rarr; Ustawienia, lub zaktualizuj UGM do 3.02+

en: <strong>WP Go Maps cannot find the directory it uses to save marker data to. Please confirm that <em>
pl_PL: <strong>WP Go Maps nie znajduje katalogu do zapisywania danych znaczników. Potwierdź, że <em>

en: <strong>WP Go Maps:</strong> Allowed memory size was reached whilst generating XML cache. This has been switched back to the Database method in Maps -> Settings -> Advanced
pl_PL: <strong>WP Go Maps:</strong> Limit pamięci osiągnięty przy generowaniu cache XML. Przełączono na bazę w Mapy -> Ustawienia -> Zaawansowane

en: <strong>WP Go Maps:</strong> Cannot find the specified XML folder. This has been switched back to the Database method in Maps -> Settings -> Advanced
pl_PL: <strong>WP Go Maps:</strong> Nie znaleziono folderu XML. Przełączono na metodę bazy danych w Mapy -> Ustawienia -> Zaawansowane

en: <strong>WP Go Maps:</strong> Due to a known issue with PHP 5.4.45 and JSON serialization, the Pro add-on cannot function correctly. We strongly recommend you switch to more up to date version of PHP.
pl_PL: <strong>WP Go Maps:</strong> Znany problem z PHP 5.4.45 i serializacją JSON, Pro nie działa poprawnie. Przejdź na nowszą wersję PHP.

en: <strong>WP Go Maps:</strong> Execution time limit was reached whilst generating XML cache. This has been switched back to the Database method in Maps -> Settings -> Advanced
pl_PL: <strong>WP Go Maps:</strong> Limit czasu wykonania osiągnięty przy generowaniu cache XML. Przełączono na bazę

en: <strong>WP Go Maps:</strong> Fusion Tables are deprecated and will be turned off as of December the 3rd, 2019. Google Maps will no longer support Fusion Tables from this date forward.
pl_PL: <strong>WP Go Maps:</strong> Fusion Tables wycofane od 3 grudnia 2019. Google Maps nie wspiera Fusion Tables od tej daty.

en: <strong>WP Go Maps:</strong> The Pro add-on is not compatible with this version of WP Go Maps. Please update your Pro addon to 5.24 or above
pl_PL: <strong>WP Go Maps:</strong> Dodatek Pro niekompatybilny. Zaktualizuj Pro do 5.24 lub wyżej

en: <strong>WP Go Maps:</strong> The plugin and Pro add-on did not load in the correct order. Please ensure you use the correct folder names for the plugin and Pro add-on, which are /wp-google-maps and /wp-google-maps-pro respectively.
pl_PL: <strong>WP Go Maps:</strong> Wtyczka i Pro nie wczytały się w prawidłowej kolejności. Upewnij się o nazwach folderów: /wp-google-maps i /wp-google-maps-pro.

en: <strong>WP Go Maps:</strong> This plugin does not support PHP version 5.2 or below. Please use your cPanel or contact your host to switch version.
pl_PL: <strong>WP Go Maps:</strong> Wtyczka nie obsługuje PHP 5.2 i niższych. Użyj cPanel lub skontaktuj się z hostingiem.

en: <strong>WP Go Maps:</strong> This plugin requires the WordPress REST API, which does not appear to be present on this installation. Please update WordPress to version 4.7 or above.
pl_PL: <strong>WP Go Maps:</strong> Wtyczka wymaga REST API WordPress, nieobecnego. Zaktualizuj WordPress do 4.7+.

en: <strong>WP Go Maps:</strong> This plugin uses the DOMDocument class, which is unavailable on this server. Please contact your host to request they enable this library.
pl_PL: <strong>WP Go Maps:</strong> Wtyczka używa klasy DOMDocument, niedostępnej na serwerze. Skontaktuj się z hostingiem, by włączyli bibliotekę.

en: A new device needs your approval to enable real time location tracking - WP Go Maps
pl_PL: Nowe urządzenie wymaga zatwierdzenia. WP Go Maps

en: A new device needs your approval to enable real time location tracking.
pl_PL: Nowe urządzenie wymaga zatwierdzenia dla śledzenia lokalizacji.

en: A new marker has been submitted for your map
pl_PL: Zgłoszono nowy znacznik dla Twojej mapy

en: A new marker has been submitted for your map (%s)
pl_PL: Zgłoszono nowy znacznik dla mapy (%s)

en: A product of <img src='%s' alt='CODECABIN_' style='height: 1em;' class='wpgmze_cc_footer_image'/>
pl_PL: Produkt <img src='%s' alt='CODECABIN_' style='height: 1em;' class='wpgmze_cc_footer_image'/>

en: ACF Description Type
pl_PL: Typ opisu ACF

en: ACF plugin
pl_PL: Wtyczka ACF

en: AND
pl_PL: I

en: API Dashboard
pl_PL: Panel API

en: API Key required
pl_PL: WP Google Maps

en: API Keys
pl_PL: Klucze API

en: About WP Go Maps
pl_PL: WP Google Maps

en: Above Map
pl_PL: Nad mapą

en: Accent Areas
pl_PL: Obszary akcentu

en: Accent Color
pl_PL: Kolor akcentu

en: Accent Text Color
pl_PL: Kolor tekstu akcentu

en: Accepts
pl_PL: Akceptuje

en: Accurate address suggestions and geocoding!
pl_PL: Dokładne podpowiedzi adresów i geokodowanie!

en: Action
pl_PL: Działanie

en: Actions
pl_PL: Działanie

en: Actions taken here cannot be undone, data resets are permanent
pl_PL: Akcji nie można cofnąć, resety danych są trwałe

en: Add
pl_PL: Dodawanie

en: Add Beautiful Marker Listings
pl_PL: Ustawienia pokazywania znaczników

en: Add Beautiful Marker Listings
    			</a> 
    			to your maps with the Pro version. Support and updates included forever.
pl_PL: Dodaj piękne listingi znaczników
    			</a> 
    			do map z wersją Pro. Wsparcie i aktualizacje na zawsze.

en: Add Category
pl_PL: Dodaj nową kategorię

en: Add Circle
pl_PL: Dodaj znacznik

en: Add Field
pl_PL: Dodaj znacznik

en: Add Heatmap
pl_PL: Dodaj nową kategorię

en: Add Heatmaps
pl_PL: Dodaj mapy cieplne

en: Add Image Overlay
pl_PL: Dodaj nakładkę obrazu

en: Add Indexes
pl_PL: Dodaj indeksy

en: Add KML &amp; Fusion Tables
pl_PL: Dodaj KML &amp; Fusion Tables

en: Add KML Layers
pl_PL: Dodaj warstwy KML

en: Add Label
pl_PL: Dodaj znacznik

en: Add Map
pl_PL: Dodaj znacznik

en: Add Marker
pl_PL: Dodaj znacznik

en: Add New
pl_PL: Dodaj nową

en: Add New Category
pl_PL: Dodaj nową kategorię

en: Add Overlay
pl_PL: Dodaj nakładkę

en: Add Overlays
pl_PL: Dodaj nakładki

en: Add Point
pl_PL: Dodaj linie łamaną

en: Add Point Label
pl_PL: Dodaj etykietę punktu

en: Add Polygon
pl_PL: Dodaj wielokąt

en: Add Polyline
pl_PL: Dodaj linię łamaną

en: Add Rectangle
pl_PL: Dodaj znacznik

en: Add Waypoint
pl_PL: Dodaj linie łamaną

en: Add a Circle
pl_PL: Dodaj znacznik

en: Add a Marker Category
pl_PL: Dodaj kategorię znacznika

en: Add a Polygon
pl_PL: Dodaj wielokąt

en: Add a Polyline
pl_PL: Dodaj linię łamaną

en: Add a Rectangle
pl_PL: Dodaj znacznik

en: Add a new Circle
pl_PL: Dodaj znacznik

en: Add a new Heatmap
pl_PL: Dodaj nową kategorię

en: Add a new Marker
pl_PL: Dodaj znacznik

en: Add a new Polygon
pl_PL: Dodaj nowy wielokąt

en: Add a new Polyline
pl_PL: Dodaj nową linię łamaną

en: Add a new Rectangle
pl_PL: Dodaj znacznik

en: Add advanced markers
pl_PL: Dodaj znaczniki zaawansowane

en: Add any image overlay to your map!
pl_PL: Dodaj własne znaczniki do mapy!

en: Add at least <strong>three</strong> points
pl_PL: Dodaj co najmniej <strong>trzy</strong> punkty

en: Add at least <strong>two</strong> points
pl_PL: Dodaj co najmniej <strong>dwa</strong> punkty

en: Add behaviour controls with our Pro version!
pl_PL: Dodaj kontrolki zachowania z wersją Pro!

en: Add behaviour controls!
pl_PL: Dodaj kontrolki zachowania!

en: Add categories to your markers
pl_PL: Dodaj szczegółowe informacje do swoich znaczników!

en: Add circle
pl_PL: Dodaj znacznik

en: Add custom icons to your markers!
pl_PL: Dodaj szczegółowe informacje do swoich znaczników!

en: Add custom markers to your map!
pl_PL: Dodaj własne znaczniki do mapy!

en: Add custom polygons and polylines to your map by simply clicking on the map.
pl_PL: Dodaj wielokąty i polilinie, klikając mapę.

en: Add custom polygons and polylines to your map by simply clicking on the map. Perfect for displaying routes and serviced areas.
pl_PL: Dodaj wielokąty i polilinie klikając mapę. Idealne dla tras i obszarów usług.

en: Add custom shapes such as polygons, polylines, circles and squares!
pl_PL: Dodaj własne kształty: wielokąty, polilinie, okręgi i kwadraty!

en: Add detailed information to your markers with our Pro version!
pl_PL: Dodaj szczegółowe informacje do swoich znaczników za jedyne

en: Add detailed information to your markers!
pl_PL: Dodaj szczegółowe informacje do swoich znaczników!

en: Add different marker icons, or your own icons to make your map really stand out!
pl_PL: Dodaj różne ikony znaczników lub własne ikony, aby uczynić mapę wyjątkową!

en: Add dynamic heatmap data with the <a href="%s" target="_BLANK">Pro version</a>. <a href="%s" target="_BLANK">View a demo</a>
pl_PL: Dodaj dynamiczne dane mapy cieplnej z <a href="%s" target="_BLANK">wersją Pro</a>. <a href="%s" target="_BLANK">Zobacz demo</a>

en: Add heatmaps
pl_PL: Dodaj nową kategorię

en: Add heatmaps to your map!
pl_PL: Dodaj własne znaczniki do mapy!

en: Add heatmaps with our Pro version
pl_PL: przy użyciu wersji Pro

en: Add image overlays
pl_PL: Dodaj nakładki obrazów

en: Add image overlays to your map!
pl_PL: Dodaj własne znaczniki do mapy!

en: Add image overlays with our Pro version
pl_PL: Dodaj nakładki obrazów z wersją Pro

en: Add image overlays with the <a href="%s" target="_BLANK">Pro version</a>.
pl_PL: Dodaj nakładki obrazów z <a href="%s" target="_BLANK">wersją Pro</a>.

en: Add marker
pl_PL: Dodaj znacznik

en: Add marker listings to your maps with our Pro version!
pl_PL: Dodaj listingi znaczników z wersją Pro!

en: Add marker listings to your maps!
pl_PL: Dodaj listingi znaczników do map!

en: Add markers and shapes using the quick add toolbar
pl_PL: Dodaj znaczniki i kształty paskiem szybkiego dodawania

en: Add more features with our Pro add-on
pl_PL: Jesteś nowy w WP Google Maps?

en: Add rectangle
pl_PL: Dodaj prostokąt

en: Add shape labels, and start in streetview.
pl_PL: Dodaj etykiety kształtów i zacznij w Streetview.

en: Add store locator features with our Pro version!
pl_PL: Dodaj funkcje lokalizatora sklepów z wersją Pro!

en: Add streetview features our Pro version
pl_PL: Dodaj Streetview z wersją Pro

en: Add text or icons and adjust your icon style on the go.
pl_PL: Dodaj tekst lub ikony i dostosuj styl w locie.

en: Add titles, descriptions, HTML, images, animations and custom icons to your markers.
pl_PL: Dodaj własne ikony, tytuły, opisy, obrazki i linki do znaczników przy pomocy

en: Add waypoints to routes, and control transit modes!
pl_PL: Dodaj punkty trasy i kontroluj tryby transportu!

en: Add your map as a widget
pl_PL: Dodaj mapę jako widżet

en: Add your own
pl_PL: Dodaj znacznik

en: Add your own KML layers directly to maps, either dynamically or by importing them.
pl_PL: Dodaj własne warstwy KML do map, dynamicznie lub importując.

en: Add your own KML layers or Fusion Table data to your map
pl_PL: Dodaj własne warstwy KML lub dane Fusion Table do mapy

en: Add your own marker
pl_PL: Dodaj znacznik

en: Add/remove performance indexes from the database tables that may improve query times. Only do this if suggested by our support team
pl_PL: Dodaj/usuń indeksy wydajności w tabelach. Tylko za sugestią supportu

en: Adding
pl_PL: Dodawanie

en: Adding a Map Block
pl_PL: Dodawanie bloku mapy

en: Additional blocks and shortcodes with our Pro version
pl_PL: Dodatkowe bloki i shortcodes w wersji Pro

en: Additional blocks and shortcodes!
pl_PL: Dodatkowe bloki i shortcodes!

en: Additional filter controls!
pl_PL: Wyłącz kontrolkę przesuwania

en: Address
pl_PL: Adres

en: Address Provider
pl_PL: Dostawca adresów

en: Address Providers
pl_PL: Dostawcy adresów

en: Address suggestions
pl_PL: Podpowiedzi adresów

en: Address/GPS
pl_PL: Adres/pozycja GPS

en: Adds a location editor directly to the WooCommerce product editor area
pl_PL: Dodaje edytor lokalizacji do edytora produktu WooCommerce

en: Adds a location editor directly to your post types, which can then be loaded onto a map dynamically
pl_PL: Dodaje edytor lokalizacji do typów wpisów, dynamicznie ładowanych na mapie

en: Adds a map to your checkout area, allowing a user to mark their shipping address
pl_PL: Dodaje mapę do obszaru zamówienia, umożliwia oznaczenie adresu dostawy

en: Adds a timestamp to every REST API request, as means of cache-busting. Can be helpful if caching is an issue on your server.
pl_PL: Dodaje timestamp do każdego żądania REST (cache-busting). Pomocne przy problemach z cache.

en: Adjust
pl_PL: Dostosuj

en: Adjust Boundary
pl_PL: Dostosuj granicę

en: Adjust how frequently you would like realtime updates to be refreshed, this will increase resource load on your server.
pl_PL: Dostosuj częstotliwość aktualizacji, zwiększy to obciążenie serwera.

en: Adjust styles and intensity of heatmaps.
pl_PL: Dostosuj style i intensywność map cieplnych.

en: Adjust your settings and save your map!
pl_PL: Dostosuj ustawienia i zapisz mapę!

en: Adjustments
pl_PL: Korekty

en: Admin
pl_PL: Administrator

en: Advanced
pl_PL: Zaawansowane

en: Advanced Controls
pl_PL: Zaawansowane kontrolki

en: Advanced Custom Fields
pl_PL: Opcje zaawansowane

en: Advanced Custom Fields Integration
pl_PL: Integracja Advanced Custom Fields

en: Advanced Map Settings
pl_PL: Zaawansowane ustawienia map

en: Advanced Marker (Limitations Apply)
pl_PL: Advanced Marker (z ograniczeniami)

en: Advanced Marker Limitations
pl_PL: Ograniczenia Advanced Marker

en: Advanced Marker Listing
pl_PL: Zaawansowane ustawienia map

en: Advanced Markers
pl_PL: Dodaj znaczniki zaawansowane

en: Advanced Options
pl_PL: Opcje zaawansowane

en: Advanced Settings
pl_PL: Zaawansowane ustawienia map

en: Advanced Settings:
pl_PL: Zaawansowane ustawienia map

en: Advanced Table
pl_PL: Zaawansowane

en: Advanced Tile Servers
pl_PL: Zaawansowane serwery kafelków

en: Advanced behaviour features and settings.
pl_PL: Zaawansowane funkcje i ustawienia zachowania.

en: Advanced behaviour features.
pl_PL: Dodaj znaczniki zaawansowane

en: Advanced options
pl_PL: Opcje zaawansowane

en: Advanced table
pl_PL: Zaawansowane

en: Affect Radius
pl_PL: Promień

en: After x milliseconds (1000 = 1 second)
pl_PL: Po x milisekundach (1000 = 1 sekunda)

en: Airtable
pl_PL: ID tabeli Fusion

en: Airtable Personal Access Token
pl_PL: Token dostępu osobistego Airtable

en: Airtable Personal Access Token (Or Legacy API Key)
pl_PL: Token dostępu Airtable (lub legacy klucz API)

en: Airtable URL
pl_PL: URL Airtable

en: Ajax Only Transports
pl_PL: Tylko transport Ajax

en: Ajax Only Transports (beta)
pl_PL: Tylko transport Ajax (beta)

en: Aligns API loading with best-practice from Google. Considered beta for now, will become default later
pl_PL: Dopasowuje ładowanie API do best-practice Google. Beta, później domyślne

en: All
pl_PL: Wszystkie

en: All Categories
pl_PL: Kategorie

en: All Maps
pl_PL: Wszystkie mapy:

en: All Post Types
pl_PL: Wszystkie typy wpisów

en: All fields are required, please complete missing fields
pl_PL: Wszystkie pola wymagane, uzupełnij brakujące

en: All items will be removed from the map, and the data within the CSV will be used to create new items
pl_PL: Wszystkie elementy zostaną usunięte, dane CSV utworzą nowe

en: All maps
pl_PL: Wszystkie mapy:

en: All missing spatial coordinates have been identified and resolved
pl_PL: Wszystkie brakujące współrzędne zidentyfikowane i naprawione

en: All results are sourced from Nominatim.
pl_PL: Wszystkie wyniki z Nominatim.

en: Allow Categories
pl_PL: Kategorie

en: Allow Descriptions
pl_PL: Opis

en: Allow Focus
pl_PL: Zezwól na fokus

en: Allow Images
pl_PL: Załaduj obrazek

en: Allow Links
pl_PL: Zezwól na linki

en: Allow Submissions
pl_PL: Zezwól na zgłoszenia

en: Allow category selection
pl_PL: Zezwól na wybór kategorii

en: Allow nearby searches
pl_PL: Zezwól na wyszukiwanie w pobliżu

en: Allow users to add a description?
pl_PL: Zezwolić użytkownikom na wybór kategorii znacznika?

en: Allow users to add a link to markers?
pl_PL: Zezwolić użytkownikom na wybór kategorii znacznika?

en: Allow users to filter by category?
pl_PL: Pozwól użytkownikom na filtrowanie wg kategorii?

en: Allow users to select a marker category?
pl_PL: Zezwolić użytkownikom na wybór kategorii znacznika?

en: Allow users to share marker links
pl_PL: Zezwolić użytkownikom na wybór kategorii znacznika?

en: Allow users to upload images?
pl_PL: Zezwolić użytkownikom na wybór kategorii znacznika?

en: Allow users to use their location as the starting point
pl_PL: Zezwolić użytkownikom na wybór kategorii znacznika?

en: Allow your visitors to get directions to your markers with our Pro version!
pl_PL: Pozwól odwiedzającym na uzyskiwanie wskazówek dojazdu do znaczników!

en: Allow your visitors to get directions to your markers!
pl_PL: Pozwól odwiedzającym na uzyskiwanie wskazówek dojazdu do znaczników!

en: Allow your visitors to get directions to your markers.
pl_PL: Pozwól odwiedzającym uzyskać wskazówki do znaczników.

en: Allow your visitors to get directions to your markers. Either use their location as the starting point or allow them to type in an address.
pl_PL: Pozwól odwiedzającym uzyskać wskazówki do znaczników. Użyj ich lokalizacji lub pozwól wpisać adres.

en: Allowed Users
pl_PL: Dozwoleni użytkownicy

en: Allows the user to select a radius from a predefined list
pl_PL: Pozwala wybrać promień z predefiniowanej listy

en: Allows you to force a specific language on our plugin interfaces and your mapping system. The default will use the locale best suited to your site or user.
pl_PL: Pozwala wymusić język na interfejsach. Domyślnie locale najlepsze dla strony lub użytkownika.

en: Also from WP Go Maps
pl_PL: Również od WP Go Maps

en: Alternative Import API Key
pl_PL: Alternatywny klucz API importu

en: Alternatively, <strong>right click</strong> to manually position your marker.
pl_PL: Albo <strong>kliknij prawym</strong>, aby ręcznie ustawić znacznik.

en: Alternatively, switch to Default under Maps > Settings > Markers > Marker Render Mode, to use local map themes.
pl_PL: Albo przełącz na Domyślne w Mapy > Ustawienia > Znaczniki > Tryb renderowania, by używać lokalnych motywów.

en: Always
pl_PL: Zawsze

en: Always exclude engine API on pages
pl_PL: Zawsze wykluczaj API silnika ze stron

en: Always include engine API on pages
pl_PL: Zawsze ładuj API silnika na stronach

en: Always on top in Marker Listings
pl_PL: Ustawienia pokazywania znaczników

en: Always rebuilds combined script files and script cache, does not load combined and minified scripts. Includes database query SQL with REST API responses.
pl_PL: Zawsze przebudowuje pliki combined i cache skryptów, nie wczytuje combined/min. Zawiera SQL w odpowiedziach REST.

en: Amazing Support
pl_PL: Forum wsparcia

en: Amazing maps. Simple interface. Powerful functionality. World Class Support.
pl_PL: Niesamowite mapy. Prosty interfejs użytkownika. Duża funkcjonalność. Wsparcie światowej klasy.

en: An account with this name already exists, we've changed it slightly below
pl_PL: Konto o tej nazwie istnieje, zmieniliśmy lekko poniżej

en: An experimental map caching system which will provide better loading times for large datasets. This is still in development, and may result in inconsistencies in some modules
pl_PL: Eksperymentalny system cache dla lepszych czasów ładowania dużych zbiorów. W trakcie rozwoju.

en: Angle
pl_PL: Kąt

en: Animate Separation
pl_PL: Animacja

en: Animation
pl_PL: Animacja

en: Animation Duration
pl_PL: Animacja

en: Anti-Spam
pl_PL: Anty-spam

en: Apple Maps
pl_PL: Zapisz mapę

en: Apply
pl_PL: Zastosuj

en: Apply import data to
pl_PL: Zastosuj dane importu do

en: Approve
pl_PL: Zatwierdź

en: Approve this marker
pl_PL: Usuń ten znacznik

en: Are you exploring WP Go Maps for the first time?
pl_PL: Eksplorujesz WP Go Maps po raz pierwszy?

en: Are you sure you want to delete the category
pl_PL: Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć kategorię

en: Are you sure you want to delete the map
pl_PL: Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć mapę

en: Are you sure you want to delete these maps?
pl_PL: Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć mapę

en: Are you sure you want to delete this data?
pl_PL: Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć mapę

en: Are you sure you want to delete this map?
pl_PL: Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć mapę

en: Are you sure you want to delete this marker:
pl_PL: Czy jesteś pewien, że chcesz skasować ten znacznik:

en: Are you sure you want to overwrite the existing theme data?
pl_PL: Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć mapę

en: Are you sure you want to remove this device?
pl_PL: Czy na pewno chcesz usunąć to urządzenie?

en: Are you sure you wish to delete this file?
pl_PL: Czy jesteś pewien, że chcesz skasować ten znacznik:

en: Are you sure you wish to delete this scheduled import?
pl_PL: Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć mapę

en: Ascending
pl_PL: rosnąco

en: Assign categories and add custom marker fields to create markers your visitors will love!
pl_PL: Przypisz kategorie i dodaj pola własne, aby tworzyć znaczniki, które pokochają odwiedzający!

en: Assigned Category
pl_PL: Przypisana do

en: Assigned Map
pl_PL: Przypisana do

en: Assigned to
pl_PL: Przypisana do

en: Atlas Major has been temporarily paused because your WP Go Maps Pro add-on is older than version %s. The editor will use Atlas Novus until Pro is updated, after which Atlas Major will resume automatically.
pl_PL: Atlas Major wstrzymany, bo Pro starsze niż %s. Edytor użyje Atlas Novus do aktualizacji Pro, potem Atlas Major wznowi automatycznie.

en: Atlas Major requires WP Go Maps version %s or higher. Your Pro add-on is on a newer version than Basic — please update WP Go Maps so the two stay in sync. Atlas Major features are paused until then.
pl_PL: Atlas Major wymaga WP Go Maps %s lub wyżej. Pro nowsze niż Basic. Zaktualizuj WP Go Maps. Atlas Major wstrzymany do tego czasu.

en: Attributes
pl_PL: Atrybuty

en: Attribution
pl_PL: Animacja

en: Author
pl_PL: Autor

en: Auto (Suggested)
pl_PL: Auto (sugerowane)

en: Auto Approve
pl_PL: Auto zatwierdzanie

en: Autocomplete disabled. <a href="%s" target="_BLANK">Find out more</a>.
pl_PL: Autouzupełnianie wyłączone. <a href="%s" target="_BLANK">Dowiedz się więcej</a>.

en: Automated backups will be removed when new backups of the same type are generated. Manual backups will not be removed by the backup module.
pl_PL: Automatyczne kopie będą usuwane przy nowych tego samego typu. Ręczne nie będą usuwane.

en: Automatic Backups Disabled
pl_PL: Automatyczne kopie zapasowe wyłączone

en: Automatic updates disabled, please enter a license key to enable updates.
pl_PL: Aktualizacje wyłączone, wprowadź klucz licencji.

en: Automatic updates disabled, you have exceeded your domain limit.
pl_PL: Aktualizacje automatyczne wyłączone, przekroczono limit domen.

en: Automatic updates disabled, your license key has expired.
pl_PL: Aktualizacje automatyczne wyłączone, klucz licencji wygasł.

en: Automatic updates disabled, your license key is invalid.
pl_PL: Aktualizacje automatyczne wyłączone, klucz licencji nieprawidłowy.

en: Automatically add Google CSP headers to your site, to allow Google Resources to load as expected. Only enable this if you are fully aware of the implications this can have, or when advised by our support team.
pl_PL: Automatycznie dodaj nagłówki Google CSP. Włącz tylko będąc świadomym konsekwencji lub na sugestię supportu.

en: Automatically approve visitor generated markers
pl_PL: Zezwolić na znaczniki generowane przez odwiedzających?

en: Automatically draw directions (true|false)
pl_PL: Automatycznie rysuj wskazówki (true|false)

en: Automatically geocode addresses to GPS co-ordinates if none are supplied
pl_PL: Automatycznie geokoduj adresy do GPS, jeśli ich brak

en: Automatically pan to users location?
pl_PL: Automatycznie przesuwać do lokalizacji użytkownika?

en: Autoplay
pl_PL: Autoodtwarzanie

en: Autoplay after x milliseconds (1000 = 1 second)
pl_PL: Autoodtwarzanie po x milisekundach (1000 = 1 sekunda)

en: Autosave off
pl_PL: Autozapis wył.

en: Autosave on
pl_PL: Autozapis wł.

en: Avoid Ferries
pl_PL: Unikaj promów

en: Avoid Highways
pl_PL: unikaj autostrad

en: Avoid Tolls
pl_PL: unikaj dróg płatnych

en: Azure Subscription Key
pl_PL: Klucz subskrypcji Azure

en: Azure Subscription Key (required)
pl_PL: Klucz subskrypcji Azure (wymagany)

en: Back
pl_PL: Wstecz

en: Back to Import Data
pl_PL: Powrót do importu danych

en: Back to behaviour
pl_PL: Powrót do zachowania

en: Back to circles
pl_PL: Powrót do okręgów

en: Back to heatmaps
pl_PL: Powrót do map cieplnych

en: Back to image overlays
pl_PL: Powrót do nakładek obrazów

en: Back to markers
pl_PL: Powrót do znaczników

en: Back to point labels
pl_PL: Powrót do etykiet punktów

en: Back to polygons
pl_PL: Powrót do wielokątów

en: Back to polylines
pl_PL: Powrót do polilinii

en: Back to rectangles
pl_PL: Powrót do prostokątów

en: Back to settings
pl_PL: Powrót do ustawień

en: Back to shapes
pl_PL: Powrót do kształtów

en: Backdrop Filter
pl_PL: Ustawienia pokazywania znaczników

en: Background Color
pl_PL: Kolor tła

en: Background color:
pl_PL: Kolor tła:

en: Backtrack limit error when converting line endings
pl_PL: Błąd limitu backtrack przy konwersji końcówek linii

en: Backup created
pl_PL: Utworzono kopię zapasową

en: Backup deleted
pl_PL: Usuń

en: Backups
pl_PL: Kopie zapasowe

en: Backups (Beta)
pl_PL: Kopie zapasowe (Beta)

en: Bad UTF-8 error when converting line endings
pl_PL: Błąd UTF-8 przy konwersji końcówek linii

en: Bad UTF-8 offset error when converting line endings
pl_PL: Błąd offsetu UTF-8 przy konwersji końcówek linii

en: Bar rating gradient colours:
pl_PL: Kolory gradientu paska oceny:

en: Basic Demo
pl_PL: Demo Basic

en: Basic List
pl_PL: ID tabeli Fusion

en: Basic Marker Listings
pl_PL: Ustawienia pokazywania znaczników

en: Basic Only
pl_PL: ID tabeli Fusion

en: Basic Table
pl_PL: ID tabeli Fusion

en: Basic list
pl_PL: Podstawowa lista

en: Basic table
pl_PL: ID tabeli Fusion

en: Batch Import Size
pl_PL: Rozmiar importu wsadowego

en: Batch Loading
pl_PL: Wczytywanie wsadowe

en: Batch Size
pl_PL: Rozmiar partii

en: Before creating a map please follow these steps:
pl_PL: Przed utworzeniem mapy wykonaj te kroki:

en: Behaviour
pl_PL: Zachowanie

en: Below Map
pl_PL: Pod mapą

en: Beta Features
pl_PL: Funkcje beta

en: Beta Note:
pl_PL: Uwaga beta:

en: Beta Settings
pl_PL: Ustawienia map

en: Bicycle Layer
pl_PL: Włączyć Trasy rowerowe?

en: Bicycling
pl_PL: na rowerze

en: Black
pl_PL: Czarny

en: Blank Map
pl_PL: Pusta mapa

en: Blue
pl_PL: Niebieski

en: Blur
pl_PL: Rozmycie

en: Body
pl_PL: Treść

en: Border Radius
pl_PL: Promień

en: Bottom Center
pl_PL: na środku

en: Bottom Left
pl_PL: Dół lewo

en: Bottom Right
pl_PL: Dół prawo

en: Bounce
pl_PL: podskakiwanie

en: Bounds
pl_PL: podskakiwanie

en: Brightness
pl_PL: Jasność

en: Build amazing maps through a simple interface and powerful functionality along with world class support.
pl_PL: Niesamowite mapy. Prosty interfejs użytkownika. Duża funkcjonalność. Wsparcie światowej klasy.

en: Build maps in the cloud and embed them on Shopify, Wix, Webflow, Squarespace, or any HTML site.
pl_PL: Twórz mapy w chmurze i osadzaj na Shopify, Wix, Webflow, Squarespace lub dowolnej stronie HTML.

en: Bulk Delete
pl_PL: Usuń

en: Bulk Edit
pl_PL: Edycja

en: Bulk JPEG
pl_PL: Masowe JPEG

en: Bulk Marker Editor
pl_PL: Kategoria znacznika

en: Bulk edit markers with the <a href="%s" target="_BLANK">Pro version</a>.
pl_PL: Masowa edycja znaczników z <a href="%s" target="_BLANK">wersją Pro</a>.

en: Button Label
pl_PL: Etykieta przycisku

en: Button Style
pl_PL: Styl przycisku

en: By checking this box, you agree to take sole responsibility for GDPR Compliance with regards to this plugin.
pl_PL: Zaznaczając, bierzesz pełną odpowiedzialność za zgodność z RODO dla tej wtyczki.

en: By clicking the button above, your details will be sent to our servers for processing
pl_PL: Klikając przycisk, Twoje dane zostaną wysłane do naszych serwerów

en: By default, marker fields may return partial matches, in some cases you may prefer exact matches only
pl_PL: Domyślnie pola znacznika zwracają częściowe dopasowania, czasem preferujesz tylko dokładne

en: By opting in, your site URL will be shared with our servers in order to create an API key.
pl_PL: Po zgodzie URL strony zostanie udostępniony naszym serwerom w celu utworzenia klucza API.

en: Bypass the REST API and only transport background data over Ajax requests. Only enable this if you are experiencing trouble with REST API requests.
pl_PL: Omiń REST API i przesyłaj dane tylko przez Ajax. Włącz tylko przy problemach z REST API.

en: CSS class to add to wrapper (string)
pl_PL: Klasa CSS dla wrappera (string)

en: CSV Data
pl_PL: Nazwa mapy

en: CSV import failed
pl_PL: Import pliku CSV nie powiódł się

en: CSV, KML, and JSON — bulk import thousands of markers.
pl_PL: CSV, KML i JSON. Masowy import tysięcy znaczników.

en: Cache Settings
pl_PL: Ustawienia cache

en: Cached Data
pl_PL: Dane w cache

en: Cancel
pl_PL: Anuluj

en: Cannot import line %d as the LAT and/or LNG is not defined.
pl_PL: Nie można zaimportować linii %d, brak LAT i/lub LNG.

en: Card
pl_PL: Karta

en: Carousel
pl_PL: Karuzela

en: Carousel Listings
pl_PL: Zapisz położenie znacznika

en: Carousel Marker Listing
pl_PL: Zapisz położenie znacznika

en: Carousel options
pl_PL: Zapisz ustawienia

en: Categories
pl_PL: Kategorie

en: Categories & Filtering
pl_PL: Kategorie i filtrowanie

en: Categorize markers
pl_PL: Znacnzik kategorii

en: Category
pl_PL: Kategoria

en: Category Filter
pl_PL: Znacnzik kategorii

en: Category Filter Placement
pl_PL: Dokumentacja lokalizatora sklepów

en: Category Filtering
pl_PL: Filtrowanie kategorii

en: Category Grouped List
pl_PL: Lista grupowana kategoriami

en: Category Grouped Tabs
pl_PL: Zakładki grupowane kategoriami

en: Category Image:
pl_PL: Nazwa kategorii

en: Category Legends
pl_PL: Nazwa kategorii

en: Category Marker
pl_PL: Znacnzik kategorii

en: Category Name
pl_PL: Nazwa kategorii

en: Category Priority
pl_PL: Znacnzik kategorii

en: Category Selection Logic
pl_PL: Logika wyboru kategorii

en: Category Source
pl_PL: Znacnzik kategorii

en: Center
pl_PL: na środku

en: Center on marker
pl_PL: Wyśrodkuj na znaczniku

en: Center the map to this feature
pl_PL: Wyśrodkuj mapę na tym elemencie

en: Change
pl_PL: Zmień

en: Change Info Window Styles
pl_PL: Zmień style okien info

en: Change Map Dimensions on Mobile
pl_PL: Zmień wymiary mapy na mobile

en: Change Starting Zoom on Mobile
pl_PL: Zmień początkowy zoom na mobile

en: Change entries string
pl_PL: Zmień ciąg wpisów

en: Change listing table search string
pl_PL: Zmień ciąg wyszukiwania tabeli listingu

en: Change preview window style
pl_PL: Zmień styl okna podglądu

en: Change results string
pl_PL: Zmień ciąg wyników

en: Change the button label shown for the GDPR consent form
pl_PL: Zmień etykietę przycisku formularza zgody RODO

en: Change the default marker listing image placeholder. Suggested a square image with a width/height of 275px
pl_PL: Zmień placeholder obrazu listingu. Zalecany kwadrat 275px.

en: Changing the Google Maps language
pl_PL: Zmiana języka Google Maps

en: Changing these settings is only suggested for experienced users.
pl_PL: Zmiana tych ustawień zalecana tylko dla doświadczonych użytkowników.

en: Changing these settings will alter the way the marker list appears on your website.
pl_PL: Zmiana tych ustawień zmieni wygląd listy znaczników na stronie.

en: Changing this to 'WordPress' will disable the built in category tools, and allow you to use WordPress categories instead
pl_PL: Zmiana na 'WordPress' wyłączy wbudowane narzędzia kategorii i pozwoli używać kategorii WordPress

en: Chart
pl_PL: Wykres

en: Check if your database is missing spatial coordinate data and resolve if necessary.
pl_PL: Sprawdź, czy w bazie brakuje współrzędnych przestrzennych i napraw w razie potrzeby.

en: Check this setting to disable two finger pan on mobiles, and Ctrl + Zoom on desktops. Enabling this setting will allow one finger panning on mobiles, and will enable zoom without Ctrl on desktops.
pl_PL: Zaznacz, aby wyłączyć przesuwanie dwoma palcami na mobile i Ctrl + Zoom na desktopie. Włączenie pozwoli na przesuwanie jednym palcem i zoom bez Ctrl.

en: Checkboxes
pl_PL: zaznaczenia

en: Checkout Map
pl_PL: Utwórz mapę

en: Checkout Placement
pl_PL: Dokumentacja lokalizatora sklepów

en: Choose a maps engine
pl_PL: Wybierz silnik map

en: Choose between three methods of listing your markers.
pl_PL: Wybierz spośród trzech metod listingu znaczników.

en: Choose from over 50 tile servers from 9 providers.
pl_PL: Wybierz spośród 50+ serwerów kafelków od 9 dostawców.

en: Circle
pl_PL: Okrąg

en: Circle Editor
pl_PL: Edycja

en: Circle ID:
pl_PL: ID okręgu:

en: Circle List
pl_PL: Lista okręgów

en: Circle data found.
pl_PL: Znaleziono dane okręgu.

en: Circles
pl_PL: Okręgi

en: Circular Infowindow
pl_PL: Otwórz okna informacyjne znacznika poprzez

en: Class must be an instance of \WPGMZA\Integration\MarkerSource
pl_PL: Klasa musi być instancją \WPGMZA\Integration\MarkerSource

en: Classic
pl_PL: Klasyczny

en: Cleaned fields:
pl_PL: Wyczyszczone pola:

en: Clear
pl_PL: Wyczyść

en: Clear Cache
pl_PL: Wyczyść pamięć podręczną

en: Clear Log
pl_PL: Wyczyść log

en: Clear import logs, this cannot be undone
pl_PL: Wyczyść logi importu, nieodwracalne

en: Click
pl_PL: Kliknij

en: Click here to add markers
pl_PL: Kliknij, aby dodać znaczniki

en: Click marker opens link
pl_PL: Kliknięcie znacznika otwiera link

en: Click on a vertex to remove it.
pl_PL: Kliknij wierzchołek, aby go usunąć.

en: Click on the map to insert a circle.
pl_PL: Kliknij mapę, aby wstawić okrąg.

en: Click on the map to insert a rectangle.
pl_PL: Kliknij mapę, aby wstawić prostokąt.

en: Click on the map to insert a vertex.
pl_PL: Kliknij mapę, aby wstawić wierzchołek.

en: Click or drag the circle to move it.
pl_PL: Kliknij lub przeciągnij okrąg, aby go przesunąć.

en: Click or drag the rectangle to move it.
pl_PL: Kliknij lub przeciągnij prostokąt, aby go przesunąć.

en: Click the <strong>Add Marker</strong> button to create the marker.
pl_PL: Kliknij przycisk <strong>Dodaj znacznik</strong>, aby utworzyć znacznik.

en: Click to disable autosave (manual Save Map still works)
pl_PL: Kliknij, aby wyłączyć autozapis (ręczny zapis działa)

en: Click to enable autosave
pl_PL: Kliknij, aby włączyć autozapis

en: Clicking this button will send your email address (%s) to our server and automatically sign you up to the newsletter
pl_PL: Kliknięcie wysyła Twój email (%s) do serwera i zapisuje do newslettera

en: Close
pl_PL: Zamknij

en: Close InfoWindow on Map Click
pl_PL: Zamknij okno info po kliknięciu mapy

en: Close Window
pl_PL: Otwórz okna informacyjne znacznika poprzez

en: Cluster Font Color
pl_PL: Kolor czcionki klastra

en: Cluster Font Size
pl_PL: Rozmiar czcionki klastra

en: Cluster Icons
pl_PL: Ikony klastrów

en: Collation Test
pl_PL: Test sortowania

en: Color
pl_PL: Kolor

en: Color A
pl_PL: Kolor A

en: Color B
pl_PL: Kolor B

en: Colour Shift A
pl_PL: Przesunięcie koloru A

en: Colour Shift B
pl_PL: Przesunięcie koloru B

en: Column
pl_PL: Kolumna

en: Column Visibility
pl_PL: Widoczność kolumn

en: Comma-separated list of custom field IDs to display (numbers). Ignore to show all filters.
pl_PL: Lista ID pól (liczby, przecinki). Pomiń, aby pokazać wszystkie filtry.

en: Comma-separated list of custom field IDs to display. Leave empty to show all.
pl_PL: Lista ID pól (oddzielonych przecinkami). Puste = wszystkie.

en: Common Grey
pl_PL: Standardowy szary

en: Common issues:
pl_PL: Częste problemy:

en: Community forums
pl_PL: Fora społeczności

en: Company Name
pl_PL: Nazwa kategorii

en: Compatibility
pl_PL: Kompatybilność

en: Complete Reset
pl_PL: Pełny reset

en: Component Style
pl_PL: Styl komponentu

en: Components are automatically stacked together in groups based on the alignment you select within the map editor.
pl_PL: Komponenty automatycznie grupowane na podstawie wyrównania wybranego w edytorze.

en: Components can be positioned at specific anchors within the map, or moved outside the map container if preferred. These positions are managed from within the map editor.
pl_PL: Komponenty można umieszczać w określonych miejscach lub poza kontenerem. Pozycje zarządzane w edytorze.

en: Confirm details and create API key
pl_PL: Potwierdź szczegóły i utwórz klucz API

en: Contact Nick on <a href="mailto:nick@wpgmaps.com">nick@wpgmaps.com</a> or use our <a href="https://www.wpgmaps.com/contact-us/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=mapedit-contactus-atlas-novus-v10" target="_BLANK">contact form</a>.
pl_PL: Skontaktuj się z Nickiem na <a href="mailto:nick@wpgmaps.com">nick@wpgmaps.com</a> lub użyj <a href="https://www.wpgmaps.com/contact-us/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=mapedit-contactus-atlas-novus-v10" target="_BLANK">formularza kontaktowego</a>.

en: Contact Sales
pl_PL: Skontaktuj się ze sprzedażą

en: Contact us
pl_PL: Skontaktuj się

en: Contain
pl_PL: Zawieraj

en: Container Height:
pl_PL: Wysokość kontenera:

en: Container Width:
pl_PL: Szerokość kontenera:

en: Content
pl_PL: Treść

en: Continue
pl_PL: Kontynuuj

en: Contrast
pl_PL: Kontrast

en: Contributor
pl_PL: Współpracownik

en: Contributors
pl_PL: Współpracownicy

en: Control behaviour, hover styles, animations and layers!
pl_PL: Kontroluj zachowanie, style hover, animacje i warstwy!

en: Control route colour and behaviour!
pl_PL: Kontroluj kolor i zachowanie trasy!

en: Control sorting order, filters and pagination.
pl_PL: Kontroluj sortowanie, filtry i paginację.

en: Copy Info
pl_PL: Kopiuj info

en: Copy this into your post or page to display the map
pl_PL: skopiuj tą informację do postu lub strony, aby wyświetlić mapę

en: Core Contributions
pl_PL: Wkład w core

en: Could not fetch preview
pl_PL: Nie można pobrać podglądu

en: Create
pl_PL: Utwórz mapę

en: Create Backup
pl_PL: Utwórz mapę

en: Create Category
pl_PL: Kategoria znacznika

en: Create Map
pl_PL: Utwórz mapę

en: Create a marker
pl_PL: Utwórz kategorię znaczników

en: Create an API key now
pl_PL: Utwórz teraz klucz API

en: Create and assign categories to your markers which can then be filtered on your map.
pl_PL: Twórz i przypisuj kategorie do znaczników, filtruj je na mapie.

en: Create as many maps as you like.
pl_PL: Utwórz kategorię znaczników

en: Create as many maps as you need. No limits, ever.
pl_PL: Twórz tyle map, ile potrzebujesz. Bez limitów, nigdy.

en: Create as many maps as you need. No limits.
pl_PL: Twórz tyle map, ile potrzebujesz. Bez limitów.

en: Create as many markers as you like
pl_PL: Utwórz kategorię znaczników

en: Create as many markers as you like!
pl_PL: Utwórz kategorię znaczników

en: Create custom layouts with separated components
pl_PL: Dodaj własne trasy lub obręby przy użyciu linii łamanych

en: Create custom layouts with separated components.
pl_PL: Twórz własne układy z oddzielnymi komponentami.

en: Create custom markers with detailed info windows
pl_PL: Dodaj własne trasy lub obręby przy użyciu linii łamanych

en: Create custom markers with detailed info windows.
pl_PL: Twórz własne znaczniki ze szczegółowymi oknami info.

en: Create custom routes or outlines using polylines
pl_PL: Dodaj własne trasy lub obręby przy użyciu linii łamanych

en: Create dynamic heatmaps quickly!
pl_PL: Twórz dynamiczne mapy cieplne szybko!

en: Create map
pl_PL: Utwórz mapę

en: Create maps that you'll love!
pl_PL: Utwórz kategorię znaczników

en: Create marker categories
pl_PL: Utwórz kategorię znaczników

en: Create new marker icons in minutes!
pl_PL: Utwórz kategorię znaczników

en: Create or upload custom marker icons for your markers!
pl_PL: Dodaj własne znaczniki do mapy!

en: Create or upload custom marker icons with our Pro version!
pl_PL: Dodaj własne trasy lub obręby przy użyciu linii łamanych

en: Create service areas or coverage maps with polygons
pl_PL: Utwórz obszary obsługi lub dowozu przy użyciu wielokątów

en: Create shapes with ease and efficiency
pl_PL: Twórz kształty łatwo i wydajnie

en: Create unlimited maps
pl_PL: Towrzenie nieograniczonej liczby map

en: Create unlimited maps and markers!
pl_PL: Towrzenie nieograniczonej liczby map

en: Create unlimited maps with our Pro version
pl_PL: Towrzenie nieograniczonej liczby map

en: Create your Map
pl_PL: Utwórz mapę

en: Created by an international team of exceptional developers, with a passion for mapping
pl_PL: Stworzone przez międzynarodowy zespół wybitnych deweloperów z pasją do map

en: Creating a Google Maps API Key
pl_PL: WP Google Maps

en: Creating a Google Maps API key takes only a few minutes with WP Go Maps!
pl_PL: Tworzenie klucza API Google Maps zajmuje kilka minut!

en: Creating a LocationIQ Access Token
pl_PL: Tworzenie tokena dostępu LocationIQ

en: Creating a Map Block
pl_PL: Tworzenie bloku mapy

en: Creating a MapTiler API Key
pl_PL: Tworzenie klucza API MapTiler

en: Creating a Stadia Maps API Key
pl_PL: Tworzenie klucza API Stadia Maps

en: Creating an Azure Maps Subscription Key
pl_PL: Tworzenie klucza subskrypcji Azure Maps

en: Creating circles
pl_PL: Utwórz mapę

en: Creating heatmaps
pl_PL: Utwórz mapę

en: Creating labels
pl_PL: Tworzenie etykiet

en: Creating markers
pl_PL: Utwórz kategorię znaczników

en: Creating overlays
pl_PL: Utwórz mapę

en: Creating polygons
pl_PL: Edytuj wielokąt

en: Creating polylines
pl_PL: Linie łamane

en: Creating rectangles
pl_PL: Dodaj znacznik

en: Creating your first map
pl_PL: Utwórz mapę

en: Credits
pl_PL: Kredyty

en: Currently using
pl_PL: Obecnie używane

en: Custom CSS
pl_PL: Własny znacznik

en: Custom Fields
pl_PL: Własny znacznik

en: Custom Image
pl_PL: Własny znacznik

en: Custom JS
pl_PL: Własny znacznik

en: Custom Map Tiles
pl_PL: Własny znacznik

en: Custom Marker
pl_PL: Własny znacznik

en: Custom Scripts
pl_PL: Własny znacznik

en: Custom Tile API Field Name
pl_PL: Nazwa pola API własnego kafelka

en: Custom Tile Server URL
pl_PL: URL własnego serwera kafelków

en: Custom Tile Type
pl_PL: Własny typ kafelka

en: Custom icons, categories, images, descriptions, links, hover states, and sorting controls.
pl_PL: Własne ikony, kategorie, obrazy, opisy, linki, stany hover i kontrolki sortowania.

en: Custom icons, titles, images, descriptions, and categories.
pl_PL: Własne ikony, tytuły, obrazy, opisy i kategorie.

en: Custom themes, filtering, and behaviour controls for each map
pl_PL: Własne motywy, filtrowanie i zachowanie dla każdej mapy

en: Customise Theme
pl_PL: Dostosuj motyw

en: Customize each map individually!
pl_PL: Personalizuj każdą mapę osobno!

en: Danger Zone
pl_PL: Strefa zagrożenia

en: Dark
pl_PL: Ciemny

en: Dark Grey
pl_PL: Ciemnoszary

en: Dashed
pl_PL: Przerywana

en: Data Management
pl_PL: Zarządzanie danymi

en: Data Type
pl_PL: Rodzaj

en: DataTable Options
pl_PL: ukryj opcje

en: DataTables
pl_PL: ukryj opcje

en: Database
pl_PL: Zapisz kategorię

en: Date
pl_PL: Data

en: Date Range
pl_PL: Zakres dat

en: Default
pl_PL: Domyślny

en: Default 'From' address
pl_PL: Domyślny adres 'Do'

en: Default 'To' Address:
pl_PL: Domyślny adres 'Do'

en: Default 'To' address
pl_PL: Domyślny adres 'Do'

en: Default (As set in map)
pl_PL: Domyślnie (jak w mapie)

en: Default (follow global setting)
pl_PL: Domyślnie (śledź ustawienia globalne)

en: Default Icon
pl_PL: Domyślna ikona

en: Default Image Height
pl_PL: Domyślna wysokość obrazka

en: Default Image Width
pl_PL: Domyślna szerokosć obrazka

en: Default Infowindow
pl_PL: Domyślne okno info

en: Default Marker Image
pl_PL: Domyslny obrazek znacznika

en: Default Notice
pl_PL: Domyślny adres 'Do'

en: Default User Location Icon
pl_PL: Domyślna ikona lokalizacji użytkownika

en: Default address
pl_PL: Domyślny adres 'Do'

en: Default destination address
pl_PL: Domyślny adres docelowy

en: Default directions ending point (string|latlng)
pl_PL: Domyślny punkt końcowy wskazówek (string|latlng)

en: Default directions starting point (string|latlng)
pl_PL: Domyślny punkt początkowy wskazówek (string|latlng)

en: Default directions waypoints (string|latlng)
pl_PL: Domyślne punkty trasy wskazówek (string|latlng)

en: Default radius
pl_PL: Domyślny adres 'Do'

en: Default search address
pl_PL: Domyślny adres wyszukiwania

en: Default starting address
pl_PL: Domyślny adres początkowy

en: Default: 10
pl_PL: Domyślnie: 10

en: Defaults
pl_PL: Domyślny adres 'Do'

en: Defer Loading
pl_PL: Odrocz wczytywanie

en: Defer all mapping script assets loaded on your site
pl_PL: Odrocz wszystkie skrypty map na stronie

en: Delete
pl_PL: Usuń

en: Delete Category
pl_PL: Usuń kategorię

en: Delete Marker
pl_PL: Usuń znacznik

en: Delete all
pl_PL: Usuń wszystko

en: Delete all maps
pl_PL: Usuń wszystkie mapy

en: Delete all markers
pl_PL: Usuń wszystkie znaczniki

en: Delete all markers with matching coordinates, address, title, link and description
pl_PL: Usuń wszystkie znaczniki z pasującymi współrzędnymi, adresem, tytułem, linkiem, opisem

en: Delete all shapes
pl_PL: Usuń wszystkie kształty

en: Delete import file after import
pl_PL: Usuń plik importu po imporcie

en: Delete this circle
pl_PL: Usuń ten znacznik

en: Delete this feature
pl_PL: Usuń ten znacznik

en: Delete this marker
pl_PL: Usuń ten znacznik

en: Delete this polygon
pl_PL: Usuń ten wielokąt

en: Delete this polyline
pl_PL: Usuń tą linię łamaną

en: Delete this rectangle
pl_PL: Usuń ten znacznik

en: Delete your Category
pl_PL: Usuń kategorię

en: Delete your map
pl_PL: Usuń mapę

en: Deletion not allowed. File is not a valid WP Go Maps import upload.
pl_PL: Usuwanie niedozwolone. Plik nie jest prawidłowym uploadem importu.

en: Dependencies
pl_PL: Zależności

en: Descending
pl_PL: malejąco

en: Description
pl_PL: Opis

en: Deskop Items
pl_PL: Elementy desktop

en: Destination Icon
pl_PL: Szerokosć okna wskazówek

en: Destination Icon Picker
pl_PL: Szerokosć okna wskazówek

en: Developer Mode
pl_PL: Tryb dewelopera

en: Device ID
pl_PL: ID urządzenia

en: Device ID:
pl_PL: ID urządzenia:

en: Device Settings
pl_PL: Zapisz ustawienia

en: Device has been removed. Thank you
pl_PL: Urządzenie usunięte. Dziękujemy

en: Devices which have attempted to pair with your site will appear here. You must approve devices before they will appear on the map.
pl_PL: Urządzenia próbujące się sparować pojawią się tutaj. Zatwierdź je przed pokazaniem na mapie.

en: Directions
pl_PL: Wskazówki dojazdu

en: Directions Box Open by Default?
pl_PL: Okno wskazówek domyślnie otwarte?

en: Directions Box Style
pl_PL: Szerokosć okna wskazówek

en: Directions Box Width
pl_PL: Szerokosć okna wskazówek

en: Directions behaviour
pl_PL: Wskazówki dojazdu

en: Directions bicycle travel mode
pl_PL: Wskazówki: rowerem

en: Directions driving travel mode
pl_PL: Wskazówki: samochodem

en: Directions route color
pl_PL: Wskazówki dojazdu

en: Directions route opacity
pl_PL: Szerokosć okna wskazówek

en: Directions route weight
pl_PL: Szerokosć okna wskazówek

en: Directions services and some map tile servers require a free API key, which will need to be created independently
pl_PL: Usługi wskazówek i niektóre serwery kafelków wymagają darmowego klucza API

en: Directions transit travel mode
pl_PL: Wskazówki: transportem publicznym

en: Directions walking travel mode
pl_PL: Wskazówki: pieszo

en: Directions:
pl_PL: Wskazówki dojazdu

en: Disable
pl_PL: Wyłącz

en: Disable Auto-Scroll
pl_PL: Wyłącz auto-scroll

en: Disable Automatic Backups
pl_PL: Wyłącz automatyczne kopie zapasowe

en: Disable Automatic Backups (beta)
pl_PL: Wyłącz automatyczne kopie zapasowe (beta)

en: Disable Autoplay
pl_PL: Wyłącz autoodtwarzanie

en: Disable Autoptimize Compatibility Fix
pl_PL: Wyłącz fix kompatybilności Autoptimize

en: Disable Camera Control
pl_PL: Wyłącz kontrolę kamery

en: Disable Compressed Path Variables
pl_PL: Wyłącz skompresowane zmienne ścieżki

en: Disable Full Screen Control
pl_PL: Wyłącz kontrolkę przesuwania

en: Disable InfoWindows
pl_PL: Ustawienia okna informacyjnego

en: Disable Lightbox
pl_PL: Wyłącz lightbox

en: Disable Map Previews
pl_PL: Wyłącz podglądy map

en: Disable Map Type Controls
pl_PL: Wyłącz kontrolkę rodzaju mapy

en: Disable Mouse Double Click Zooming
pl_PL: Wyłącz powiększanie dwukrotnym kliknięciem

en: Disable Mouse Dragging
pl_PL: Wyłącz przeciąganie myszką

en: Disable Mouse Wheel Zoom
pl_PL: Wyłącz powiększanie kółkiem

en: Disable Pan Controls
pl_PL: Wyłącz kontrolkę przesuwania

en: Disable Polygon InfoWindows
pl_PL: Ustawienia okna informacyjnego

en: Disable Shape InfoWindows
pl_PL: Ustawienia okna informacyjnego

en: Disable StreetView
pl_PL: Wyłącz StreetView

en: Disable Tilt Controls
pl_PL: Wyłącz kontrolkę przesuwania

en: Disable WP Engine Governor
pl_PL: Wyłącz WP Engine Governor

en: Disable WP Rocket Exclusion Fix
pl_PL: Wyłącz fix wykluczenia WP Rocket

en: Disable Zoom Controls
pl_PL: Wyłącz kontrolki powiększenia

en: Disable Zoom On Listing Click
pl_PL: Wyłącz zoom przy kliknięciu listingu

en: Disable lightbox for marker images
pl_PL: Wyłącz lightbox dla obrazów znaczników

en: Disabled
pl_PL: ID tabeli Fusion

en: Disables the preview map button and functionality in the editor
pl_PL: Wyłącza przycisk i funkcję podglądu mapy w edytorze

en: Dismiss
pl_PL: Odrzuć

en: Display directions on the page
pl_PL: Szerokosć okna wskazówek

en: Display directions on the page on desktop devices, open Google / Apple maps mobile app on mobile devices
pl_PL: Pokaż wskazówki na desktopie, otwórz aplikację Google/Apple maps na mobile

en: Display on front end
pl_PL: Wyświetlaj na frontendzie

en: Display titles, descriptions, images, videos and categories.
pl_PL: Dodaj własne ikony, tytuły, opisy, obrazki i linki do znaczników przy pomocy

en: Display your map
pl_PL: Wyświetl swoją mapę

en: Distance
pl_PL: Odległość

en: Do more with your markers
pl_PL: Zrób więcej ze znacznikami

en: Do not Enqueue Datatables
pl_PL: Nie ładuj Datatables

en: Do not Enqueue Owl Carousel
pl_PL: Nie ładuj Owl Carousel

en: Do not Enqueue Owl Theme
pl_PL: Nie używaj TimThumb

en: Do not load the Google Maps API (Only check this if your theme loads the Google Maps API by default)
pl_PL: Nie wczytuj Google Maps API (zaznacz tylko, jeśli motyw wczytuje API domyślnie)

en: Do we have permission to contact our servers?
pl_PL: Czy mamy pozwolenie na kontakt z naszymi serwerami?

en: Do you need a store locator?
pl_PL: Potrzebujesz lokalizatora sklepów?

en: Do you want a marker listing?
pl_PL: Ustawienia pokazywania znaczników

en: Documentation
pl_PL: Dokumentacja lokalizatora sklepów

en: Documentation:
pl_PL: Dokumentacja lokalizatora sklepów

en: Does not support local map themes, styles are managed by the Google Maps Platform instead.
pl_PL: Nie obsługuje lokalnych motywów map, style zarządzane przez Google Maps Platform.

en: Domain limit exceeded
pl_PL: Przekroczono limit domen

en: Dotted
pl_PL: Kropkowana

en: Download
pl_PL: Pobierz

en: Download ALL map data to a CSV file
pl_PL: Pobierz WSZYSTKIE dane znaczników do pliku CSV

en: Download ALL marker data to a CSV file
pl_PL: Pobierz WSZYSTKIE dane znaczników do pliku CSV

en: Download ALL polygon data to a CSV file
pl_PL: Pobierz WSZYSTKIE dane znaczników do pliku CSV

en: Download ALL polyline data to a CSV file
pl_PL: Pobierz WSZYSTKIE dane znaczników do pliku CSV

en: Download CSV
pl_PL: Pobierz jako plik CSV

en: Drag a vertex to move it.
pl_PL: Przeciągnij wierzchołek, aby go przesunąć.

en: Drag the street view pegman onto the map change starting location, or enter street view and move to a preferred location.
pl_PL: Przeciągnij ludzika Street View na mapę, by zmienić lokalizację, lub wejdź w Street View.

en: Drag the street view pegman onto the map to set your starting location.
pl_PL: Przeciągnij ludzika Street View na mapę, aby ustawić początek.

en: Drag to reorder
pl_PL: Przeciągnij, aby zmienić kolejność

en: Draw Circle
pl_PL: Rysuj okrąg

en: Draw Polygon
pl_PL: Rysuj wielokąt

en: Draw Polyline
pl_PL: Rysuj polilinię

en: Draw Polylines
pl_PL: Linie łamane

en: Draw Rectangle
pl_PL: Rysuj prostokąt

en: Drawer
pl_PL: Szuflada

en: Driving
pl_PL: samochodem

en: Drop
pl_PL: opuszczenie

en: Dropdown
pl_PL: lista rozwijana

en: Duplicate
pl_PL: Duplikuj

en: Duplicate Markers
pl_PL: Zduplikowane znaczniki

en: Duplicate custom field names, please ensure you only add unique custom field names.
pl_PL: Zduplikowane nazwy pól, używaj unikalnych nazw.

en: Duplicate this marker
pl_PL: Duplikuj ten znacznik

en: Dynamic heatmaps, image overlays, and KML layers.
pl_PL: Dynamiczne mapy cieplne, nakładki obrazów i warstwy KML.

en: Dynamic heatmaps, image overlays, and shape tools.
pl_PL: Dynamiczne mapy cieplne, nakładki obrazów i narzędzia kształtów.

en: Earth
pl_PL: Ziemia

en: Easy Upgrade
pl_PL: Łatwa aktualizacja

en: Edit
pl_PL: Edytuj

en: Edit Category
pl_PL: Kategoria

en: Edit Circle
pl_PL: Edytuj okrąg

en: Edit Heatmap
pl_PL: Edytuj mapę cieplną

en: Edit Heatmaps
pl_PL: Edytuj mapy cieplne

en: Edit Image Overlay
pl_PL: Edytuj nakładkę obrazu

en: Edit Marker
pl_PL: Edytuj znacznik

en: Edit Marker Location
pl_PL: Edycja położenia znacznika

en: Edit Point Label
pl_PL: Edytuj etykietę punktu

en: Edit Polygon
pl_PL: Edytuj wielokąt

en: Edit Polyline
pl_PL: Edytuj linię łamaną

en: Edit Rectangle
pl_PL: Edytuj prostokąt

en: Edit a Marker Category
pl_PL: Dodaj kategorię znacznika

en: Edit circle
pl_PL: Edytuj okrąg

en: Edit existing Circles
pl_PL: Edytuj istniejące okręgi

en: Edit existing Heatmaps
pl_PL: Edytuj istniejące mapy cieplne

en: Edit existing Markers
pl_PL: Edytuj ten znacznik

en: Edit existing Polygons
pl_PL: Edytuj wielokąt

en: Edit existing Polylines
pl_PL: Edytuj linię łamaną

en: Edit existing Rectangles
pl_PL: Dodaj znacznik

en: Edit rectangle
pl_PL: Edytuj prostokąt

en: Edit this feature
pl_PL: Edytuj ten element

en: Edit this marker
pl_PL: Edytuj ten znacznik

en: Edit this marker location
pl_PL: Edycja położenia znacznika

en: Editing circles
pl_PL: Dodaj znacznik

en: Editing labels
pl_PL: Edytuj ten znacznik

en: Editing markers
pl_PL: Edytuj ten znacznik

en: Editing overlays
pl_PL: Edytuj wielokąt

en: Editing polygons
pl_PL: Edytuj wielokąt

en: Editing polylines
pl_PL: Edytuj linię łamaną

en: Editing rectangles
pl_PL: Dodaj znacznik

en: Editor
pl_PL: Edycja

en: Either use their location as the starting point or allow them to type in an address.
pl_PL: Używaj ich lokalizacji jako punktu startu lub pozwól wpisać adres.

en: Element (Default)
pl_PL: Element (domyślnie)

en: Email Address
pl_PL: Adres

en: Email Notification
pl_PL: Powiadomienie email

en: Email address:
pl_PL: Adres email:

en: Email me whenever there is a new marker
pl_PL: Wyślij email przy każdym nowym znaczniku

en: Enable
pl_PL: Włączyć Trasy rowerowe?

en: Enable Advanced Options
pl_PL: Włącz obsługę zaawansowaną stylów

en: Enable Anti-Cache Requests
pl_PL: Włącz żądania anty-cache

en: Enable Caching (beta)
pl_PL: Włącz cache (beta)

en: Enable Category Legends
pl_PL: Zapisz kategorię

en: Enable Checkout Map
pl_PL: Zapisz kategorię

en: Enable Clustering
pl_PL: Ustawienia pokazywania znaczników

en: Enable Custom Image
pl_PL: Włącz własny obraz

en: Enable Datatables performance search mode. Ignores non critical columns and marker fields search (Performance)
pl_PL: Włącz tryb wydajności Datatables. Ignoruje niekrytyczne kolumny i wyszukiwanie pól (wydajność)

en: Enable Deferred Caching
pl_PL: Włącz odroczone cache

en: Enable Directions
pl_PL: Włączyć wskazówki dojazu?

en: Enable Directions?
pl_PL: Włączyć wskazówki dojazu?

en: Enable Dynamic SQL Refactors
pl_PL: Włączyć wskazówki dojazu?

en: Enable Dynamic Translations
pl_PL: Włącz dynamiczne tłumaczenia

en: Enable Google CSP Headers
pl_PL: Włącz nagłówki Google CSP

en: Enable Google CSP Headers (beta)
pl_PL: Włącz nagłówki Google CSP (beta)

en: Enable Google reCAPTCHA (beta)
pl_PL: Włącz Google reCAPTCHA (beta)

en: Enable Hover State
pl_PL: Włącz lokalizację sklepów

en: Enable Insights
pl_PL: Włącz statystyki

en: Enable Layers
pl_PL: Włączyć Trasy rowerowe?

en: Enable Marker Labels (beta)
pl_PL: Włącz etykiety znaczników (beta)

en: Enable Marker Listing with the <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=marker_listing-atlas-major-v10" target="_BLANK">Pro version</a>.
pl_PL: Włącz listing znaczników z <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=marker_listing-atlas-major-v10" target="_BLANK">wersją Pro</a>.

en: Enable Marker Listing with the <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=marker_listing-atlas-novus-v10" target="_BLANK">Pro version</a>.
pl_PL: Włącz listing znaczników z <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=marker_listing-atlas-novus-v10" target="_BLANK">wersją Pro</a>.

en: Enable Marker Listing with the <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=marker_listing-datatables-atlas-major-v10" target="_BLANK">Pro version</a>.
pl_PL: Włącz listing znaczników z <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=marker_listing-datatables-atlas-major-v10" target="_BLANK">wersją Pro</a>.

en: Enable Marker Listing with the <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=marker_listing-datatables-atlas-novus-v10" target="_BLANK">Pro version</a>.
pl_PL: Włącz listing znaczników z <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=marker_listing-datatables-atlas-novus-v10" target="_BLANK">wersją Pro</a>.

en: Enable Marker Listing with the <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=marker_listing-v10"target="_BLANK">Pro version</a>. Support and updates included forever.
pl_PL: Włącz listing znaczników z <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=marker_listing-v10"target="_BLANK">wersją Pro</a>. Wsparcie i aktualizacje na zawsze.

en: Enable Marker Listing with the <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=marker_listing_filters-atlas-major-v10" target="_BLANK">Pro version</a>.
pl_PL: Włącz listing znaczników z <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=marker_listing_filters-atlas-major-v10" target="_BLANK">wersją Pro</a>.

en: Enable Marker Listing with the <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=marker_listing_filters-atlas-novus-v10" target="_BLANK">Pro version</a>.
pl_PL: Włącz listing znaczników z <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=marker_listing_filters-atlas-novus-v10" target="_BLANK">wersją Pro</a>.

en: Enable Marker Ratings
pl_PL: Zapisz położenie znacznika

en: Enable Mass Marker Support
pl_PL: Włącz obsługę znaczników masowych

en: Enable Near-Vicinity Marker Control
pl_PL: Włącz kontrolę znaczników bliskiego sąsiedztwa

en: Enable Polygon Labels
pl_PL: Włączyć Trasy rowerowe?

en: Enable Post Type Locations
pl_PL: Włącz lokalizacje typów wpisów

en: Enable Realtime Updates
pl_PL: Włącz aktualizacje w czasie rzeczywistym

en: Enable Separation
pl_PL: Włączyć wskazówki dojazu?

en: Enable Shape Filtering
pl_PL: Włącz filtrowanie kształtów

en: Enable Shape Labels
pl_PL: Włączyć Trasy rowerowe?

en: Enable Store Locator
pl_PL: Włącz lokalizację sklepów

en: Enable Visitor Generated Markers?
pl_PL: Zezwolić na znaczniki generowane przez odwiedzających?

en: Enable advanced options such as showing your visitor's location, marker sorting, bicycle layers, traffic layers and more!
pl_PL: Włącz zaawansowane opcje: lokalizację odwiedzającego, sortowanie znaczników, warstwy roweru, ruchu i więcej!

en: Enable async loading API parameter
pl_PL: Włącz async ładowanie parametru API

en: Enable autoheight
pl_PL: Włącz autowysokość

en: Enable category filter module (true|false)
pl_PL: Włącz moduł filtra kategorii (true|false)

en: Enable category legends with our <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=category-legends-atlas-major-v10">Pro add-on</a>
pl_PL: Włącz legendy kategorii z <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=category-legends-atlas-major-v10">dodatkiem Pro</a>

en: Enable category legends with our <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=category-legends-atlas-novus-v10">Pro add-on</a>
pl_PL: Włącz legendy kategorii z <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=category-legends-atlas-novus-v10">dodatkiem Pro</a>

en: Enable custom field filtering on
pl_PL: Włącz filtrowanie pól własnych dla

en: Enable custom marker icons with our <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=advanced-markers-atlas-major-v10">Pro add-on</a>
pl_PL: Włącz własne ikony znaczników z <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=advanced-markers-atlas-major-v10">dodatkiem Pro</a>

en: Enable custom marker icons with our <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=advanced-markers-atlas-novus-v10">Pro add-on</a>
pl_PL: Włącz własne ikony z <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=advanced-markers-atlas-novus-v10">dodatkiem Pro</a>

en: Enable custom marker icons with our <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=advanced-v10">Pro add-on</a>
pl_PL: Włącz własne ikony z <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=advanced-v10">dodatkiem Pro</a>

en: Enable custom styling options with our <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=store-locator-position-atlas-major-v10">Pro add-on</a>
pl_PL: Włącz własne opcje stylu z <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=store-locator-position-atlas-major-v10">dodatkiem Pro</a>

en: Enable custom styling options with our <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=store-locator-position-atlas-novus-v10">Pro add-on</a>
pl_PL: Włącz opcje stylu z <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=store-locator-position-atlas-novus-v10">dodatkiem Pro</a>

en: Enable custom styling options with our <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=store-locator-v10">Pro add-on</a>
pl_PL: Włącz opcje stylu z <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=store-locator-v10">dodatkiem Pro</a>

en: Enable directions
pl_PL: Włącz wskazówki

en: Enable field filtering
pl_PL: Włączyć wskazówki dojazu?

en: Enable intelligent, automatic search area with our <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=store-locator-radius-atlas-major-v10">Pro add-on</a>
pl_PL: Włącz inteligentny obszar wyszukiwania z <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=store-locator-radius-atlas-major-v10">dodatkiem Pro</a>

en: Enable intelligent, automatic search area with our <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=store-locator-radius-atlas-novus-v10">Pro add-on</a>
pl_PL: Włącz inteligentny obszar wyszukiwania z <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=store-locator-radius-atlas-novus-v10">dodatkiem Pro</a>

en: Enable intelligent, automatic search area with our <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=store-locator-v10">Pro add-on</a>
pl_PL: Włącz inteligentny obszar wyszukiwania z <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=store-locator-v10">dodatkiem Pro</a>

en: Enable lazyload of images
pl_PL: Włącz leniwe ładowanie obrazów

en: Enable map scale line control
pl_PL: Włącz kontrolkę linii skali

en: Enable map view reset control
pl_PL: Włącz kontrolkę resetu widoku

en: Enable navigation
pl_PL: Włączyć wskazówki dojazu?

en: Enable pagination
pl_PL: Włączyć wskazówki dojazu?

en: Enable search by category with our <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=store-locator-categories-atlas-major-v10">Pro add-on</a>
pl_PL: Włącz wyszukiwanie po kategoriach z <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=store-locator-categories-atlas-major-v10">dodatkiem Pro</a>

en: Enable search by category with our <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=store-locator-categories-atlas-novus-v10">Pro add-on</a>
pl_PL: Włącz wyszukiwanie po kategoriach z <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=store-locator-categories-atlas-novus-v10">dodatkiem Pro</a>

en: Enable search by category with our <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=store-locator-v10">Pro add-on</a>
pl_PL: Włącz wyszukiwanie po kategoriach z <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=store-locator-v10">dodatkiem Pro</a>

en: Enable street view features with our <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=streetview-atlas-major-v10">Pro add-on</a>
pl_PL: Włącz Street View z <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=streetview-atlas-major-v10">dodatkiem Pro</a>

en: Enable street view features with our <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=streetview-atlas-novus-v10">Pro add-on</a>
pl_PL: Włącz Streetview z <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=streetview-atlas-novus-v10">dodatkiem Pro</a>

en: Enable this feature with WP Go Maps - Pro add-on
pl_PL: Jesteś nowy w WP Google Maps?

en: Enable title search
pl_PL: Włączyć Trasy rowerowe?

en: Enable user geolocation features with our <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=advanced-v10">Pro add-on</a>
pl_PL: Włącz geolokalizację z <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=advanced-v10">dodatkiem Pro</a>

en: Enable user geolocation features with our <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=general-user-loc-atlas-major-v10">Pro add-on</a>
pl_PL: Włącz geolokalizację z <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=general-user-loc-atlas-major-v10">dodatkiem Pro</a>

en: Enable user geolocation features with our <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=general-user-loc-atlas-novus-v10">Pro add-on</a>
pl_PL: Włącz geolokalizację z <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=general-user-loc-atlas-novus-v10">dodatkiem Pro</a>

en: Enable user geolocation features with our <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=store-locator-user-loc-atlas-major-v10">Pro add-on</a>
pl_PL: Włącz geolokalizację z <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=store-locator-user-loc-atlas-major-v10">dodatkiem Pro</a>

en: Enable user geolocation features with our <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=store-locator-user-loc-atlas-novus-v10">Pro add-on</a>
pl_PL: Włącz geolokalizację z <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=store-locator-user-loc-atlas-novus-v10">dodatkiem Pro</a>

en: Enable user geolocation features with our <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=store-locator-v10">Pro add-on</a>
pl_PL: Włącz geolokalizację z <a href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=store-locator-v10">dodatkiem Pro</a>

en: Enable user location map control
pl_PL: Włącz kontrolę lokalizacji użytkownika

en: Enabled
pl_PL: Włączony

en: Enabled (Default)
pl_PL: Włączone (domyślnie)

en: Enabling this setting will prevent any infowindows from opening for all your maps
pl_PL: Włączenie zapobiega otwieraniu okien info na wszystkich mapach

en: End -
pl_PL: Koniec -

en: Engine Default
pl_PL: Domyślny silnik

en: Enter Address
pl_PL: Adres

en: Enter URL
pl_PL: Wprowadź URL

en: Enter a location
pl_PL: Wprowadź lokalizację

en: Enter a title
pl_PL: Wprowadź tytuł

en: Enter address or coordinates...
pl_PL: Wprowadź adres lub współrzędne…

en: Enter an address
pl_PL: Adres

en: Enter theme JSON data manually
pl_PL: Wprowadź dane JSON motywu ręcznie

en: Enter your email address
pl_PL: Adres

en: Enter your physical address
pl_PL: Adres

en: Entires:
pl_PL: Wpisy:

en: Entries
pl_PL: Wpisy

en: Entries:
pl_PL: Wpisy:

en: Error parsing Airtable:
pl_PL: Błąd parsowania Airtable:

en: Error parsing GeoJSON:
pl_PL: Błąd parsowania GeoJSON:

en: Error parsing JSON:
pl_PL: Błąd parsowania JSON:

en: Error parsing WPGMZA Settings:
pl_PL: Błąd parsowania ustawień WPGMZA:

en: Error when converting line endings
pl_PL: Błąd konwersji końcówek linii

en: Error: Empty file data.
pl_PL: Błąd: puste dane pliku.

en: Error: File contains no maps.
pl_PL: Błąd: plik nie zawiera map.

en: Error: Invalid Airtable structure.
pl_PL: Błąd: nieprawidłowa struktura Airtable.

en: Error: Malformed options.
pl_PL: Błąd: błędne opcje.

en: Error: Malformed options. Bad id.
pl_PL: Błąd: błędne opcje. Nieprawidłowy ID.

en: Error: No Airtable data.
pl_PL: Błąd: brak danych Airtable.

en: Error: No import data found in KML file.
pl_PL: Błąd: brak danych importu w pliku KML.

en: Error: No tracks or way points found in GPX file.
pl_PL: Błąd: brak tras lub punktów w pliku GPX.

en: Error: The map ID
pl_PL: Błąd: ID mapy

en: Error: Unable to load file.
pl_PL: Błąd: nie można wczytać pliku.

en: Error: Unable to parse file.
pl_PL: Błąd: nie można sparsować pliku.

en: Everyone
pl_PL: każdy

en: Everything you need to build powerful, professional maps. Lifetime updates included.
pl_PL: Wszystko, co potrzebne do tworzenia profesjonalnych map. Dożywotnie aktualizacje.

en: Exact
pl_PL: Dokładny

en: Example range settings:
pl_PL: Zapisz ustawienia

en: Example step settings:
pl_PL: Zapisz ustawienia stylów

en: Example: 0.5 for 50%
pl_PL: Przykład: 0,5 dla 50%

en: Example: Only show the marker if it belongs to Cat A _AND_ Cat B.
pl_PL: Przykład: Pokaż znacznik tylko, jeśli należy do Kat. A _I_ Kat. B.

en: Example: Show the marker if it belongs to Cat A _OR_ Cat B.
pl_PL: Przykład: Pokaż znacznik, jeśli należy do Kat. A _LUB_ Kat. B.

en: Example: Showing 1 of 6 to 6 entries
pl_PL: Przykład: Wyświetlanie 1 z 6 do 6 wpisów

en: Example: Showing entries
pl_PL: Zapisz ustawienia

en: Excerpt
pl_PL: Fragment

en: Existing Map
pl_PL: Istniejąca mapa

en: Experiencing problems with the plugin?
pl_PL: Masz problem z tą wtyczką?

en: Explore WP Go Maps Cloud
pl_PL: Odkryj WP Go Maps Cloud

en: Export
pl_PL: Forum wsparcia

en: Export Data
pl_PL: Nazwa mapy

en: Export will not include any map specific data such as markers, categories, shapes or marker fields.
pl_PL: Eksport nie zawiera danych mapy: znaczników, kategorii, kształtów, pól.

en: Export your markers to a CSV file for quick and easy editing. Import large quantities of markers at once.
pl_PL: Eksportuj znaczniki do CSV dla łatwej edycji. Importuj duże ilości znaczników naraz.

en: External
pl_PL: Zewnętrzny

en: Extract address from picture
pl_PL: Wyodrębnij adres z obrazu

en: Facebook Community
pl_PL: Społeczność Facebook

en: Facebook Group
pl_PL: Grupa Facebook

en: Failed to create marker %d - this marker cannot be placed on the map.
pl_PL: Nie udało się utworzyć znacznika %d. Nie można go umieścić na mapie.

en: Failed to geocode address
pl_PL: Nie udało się zgeokodować adresu

en: Failed to get address
pl_PL: Ukryj kolumnę Adres

en: Feature
pl_PL: Funkcja

en: Feature Limited
pl_PL: Funkcja ograniczona

en: Feedback
pl_PL: Uwagi i komentarze

en: Fetching directions...
pl_PL: Pobieranie wskazówek...

en: Field
pl_PL: Pole

en: Field IDs
pl_PL: ID pól

en: Field Meta
pl_PL: Meta pola

en: Field Visibility
pl_PL: Widoczność pól

en: Fields
pl_PL: Własny znacznik

en: File
pl_PL: Plik

en: File deleted.
pl_PL: Plik usunięty.

en: Fill
pl_PL: Wypełnienie

en: Fill Color
pl_PL: Kolor wypełnienia

en: Fill Opacity
pl_PL: Krycie wypełnienia

en: Fill color
pl_PL: Kolor wypełnienia

en: Fill opacity
pl_PL: Krycie wypełnienia

en: Filter Label
pl_PL: Etykieta filtra

en: Filter Type
pl_PL: Filtruj wg

en: Filter by
pl_PL: Filtruj wg

en: Filter by Category
pl_PL: Filtrowanie wg kategorii

en: Filter by category displayed as
pl_PL: Filtruj wg kategorii wyświetlanej jako

en: Filter markers and shapes based on their category. Available as a standalone module, or as part of your store locator.
pl_PL: Filtruj znaczniki i kształty po kategoriach. Jako samodzielny moduł lub w lokalizatorze sklepów.

en: Filtering
pl_PL: Ustawienia pokazywania znaczników

en: Find Addresses
pl_PL: Adres

en: Find Addresses for Pins
pl_PL: Znajdź adresy dla pinezek

en: Find Addresses for Way Points
pl_PL: Znajdź adresy dla punktów trasy

en: Find Addresses or Latitude and Longitude when missing
pl_PL: Znajdź adresy lub szerokość/długość, jeśli brak

en: Find Maps
pl_PL: Znajdź mapy

en: Find Nearby
pl_PL: Znajdź w pobliżu

en: Find Themes
pl_PL: Znajdź motywy

en: Find a style
pl_PL: Znajdź styl

en: Find and replace URLs, good for migration
pl_PL: Znajdź i zastąp URL-e, przydatne przy migracji

en: Find pages/posts where map shortcode is placed
pl_PL: Znajdź strony/wpisy ze shortcodem mapy

en: Find your licenses in your <a href='%s' target='_BLANK'>account area</a> or by contact us.
pl_PL: Znajdź licencje w <a href='%s' target='_BLANK'>obszarze konta</a> lub skontaktuj się z nami.

en: Finish install
pl_PL: Zakończ instalację

en: Finishing up...
pl_PL: Kończenie…

en: First and Last buttons, plus page numbers
pl_PL: Przyciski Pierwszy i Ostatni oraz numery stron

en: First time users
pl_PL: Nowi użytkownicy

en: First, Previous, Next and Last buttons
pl_PL: Przyciski Pierwszy, Wstecz, Dalej, Ostatni

en: First, Previous, Next and Last buttons, plus page numbers
pl_PL: Przyciski Pierwszy, Wstecz, Dalej, Ostatni oraz numery stron

en: Fit image to map boundary
pl_PL: Dopasuj obraz do granicy mapy

en: Fit map bounds to markers
pl_PL: Dopasuj granice mapy do znaczników

en: Fit map bounds to markers after filtering
pl_PL: Dopasuj granice mapy do znaczników po filtrowaniu

en: Fit map bounds to markers after filtering?
pl_PL: Dopasować granice mapy do znaczników po filtrowaniu?

en: Fit map bounds to markers?
pl_PL: Dopasować granice mapy do znaczników?

en: Fit map bounds to route
pl_PL: Dopasuj granice mapy do trasy

en: Fit map bounds to shape
pl_PL: Dopasuj granice mapy do kształtu

en: Fit map to bounds, or focus on user location!
pl_PL: Dopasuj mapę do granic lub skup na lokalizacji użytkownika!

en: Flush
pl_PL: Przyległy

en: Flush Geocode Cache
pl_PL: Wyczyść cache geokodowania

en: Focus
pl_PL: Fokus

en: Font Size
pl_PL: Rozmiar czcionki

en: For
pl_PL: dla

en: For more information about WPGM and GDPR compliance, please refer to our <a href="https://www.wpgmaps.com/gdpr/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=gdpr-settings-legacy-v10">GDPR information page</a> and our <a href="https://www.wpgmaps.com/privacy-policy/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=gdpr-settings-privacy-legacy-v10">Privacy Policy</a>
pl_PL: Więcej informacji o WPGM i RODO: <a href="https://www.wpgmaps.com/gdpr/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=gdpr-settings-legacy-v10">strona RODO</a> i <a href="https://www.wpgmaps.com/privacy-policy/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=gdpr-settings-privacy-legacy-v10">polityka prywatności</a>

en: For more information about WPGM and GDPR compliance, please refer to our <a href="https://www.wpgmaps.com/gdpr/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-gdpr-atlas-major-v10">GDPR information page</a> and our <a href="https://www.wpgmaps.com/privacy-policy/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-gdpr-privacy-atlas-major-v10">Privacy Policy</a>
pl_PL: Więcej informacji o WPGM i RODO: <a href="https://www.wpgmaps.com/gdpr/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-gdpr-atlas-major-v10">strona RODO</a> i <a href="https://www.wpgmaps.com/privacy-policy/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-gdpr-privacy-atlas-major-v10">polityka prywatności</a>

en: For more information about WPGM and GDPR compliance, please refer to our <a href="https://www.wpgmaps.com/gdpr/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-gdpr-atlas-novus-v10">GDPR information page</a> and our <a href="https://www.wpgmaps.com/privacy-policy/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-gdpr-privacy-atlas-novus-v10">Privacy Policy</a>
pl_PL: Więcej informacji o WPGM i RODO: <a href="https://www.wpgmaps.com/gdpr/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-gdpr-atlas-novus-v10">strona RODO</a> i <a href="https://www.wpgmaps.com/privacy-policy/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-gdpr-privacy-atlas-novus-v10">polityka prywatności</a>

en: For more information about WPGM and GDPR compliance, please refer to our <a href="https://www.wpgmaps.com/gdpr/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-gdpr-legacy-v10">GDPR information page</a> and our <a href="https://www.wpgmaps.com/privacy-policy/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-gdpr-privacy-legacy-v10">Privacy Policy</a>
pl_PL: Więcej informacji o WPGM i RODO: <a href="https://www.wpgmaps.com/gdpr/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-gdpr-legacy-v10">strona RODO</a> i <a href="https://www.wpgmaps.com/privacy-policy/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-gdpr-privacy-legacy-v10">polityka prywatności</a>

en: For multiple sources, separate each one by a comma.
pl_PL: Wiele źródeł oddziel przecinkami.

en: Force Google Maps mobile app
pl_PL: WP Google Maps

en: Force iOS devices to use the Google Maps mobile app for directions
pl_PL: Zmuś iOS do użycia aplikacji Google Maps dla wskazówek

en: Form Style
pl_PL: Styl formularza

en: Form Text Overrides
pl_PL: Nadpisania tekstu formularza

en: Founder &amp; Lead Developer
pl_PL: Założyciel &amp; Główny developer

en: Free updates
pl_PL: Darmowe aktualizacje

en: Free updates and support forever
pl_PL: Darmowe aktualizacje i wsparcie na zawsze

en: Friend recommendation
pl_PL: z polecenia znajomego

en: From
pl_PL: z

en: From Address
pl_PL: Adres

en: Full
pl_PL: Pełny

en: Full functionality
pl_PL: Pełna funkcjonalność

en: GDPR Agreement
pl_PL: Zgoda RODO

en: GDPR Compliance
pl_PL: Zgodność z RODO

en: GDPR Consent Notice
pl_PL: Powiadomienie zgody RODO

en: GDPR Notice
pl_PL: Powiadomienie RODO

en: GDPR consent automatically enabled and configured by Complianz
pl_PL: Zgoda RODO automatycznie skonfigurowana przez Complianz

en: GPX Data
pl_PL: Nazwa mapy

en: Gallery
pl_PL: Galeria

en: Gallery Image Size
pl_PL: Nazwa kategorii

en: General
pl_PL: Ogólne ustawienia map

en: General Complicance
pl_PL: Ogólne ustawienia map

en: General Map Settings
pl_PL: Ogólne ustawienia map

en: General Settings
pl_PL: Ogólne ustawienia map

en: Generate an IP restricted key to paste into this field if you are experiencing 'Request Denied' when running imports
pl_PL: Generuj klucz z ograniczeniem IP przy 'Request Denied' podczas importu

en: GeoJSON does not appear to be valid
pl_PL: GeoJSON nie wydaje się prawidłowy

en: GeoJSON has no features
pl_PL: GeoJSON nie ma elementów

en: Geocode
pl_PL: Krótki kod

en: Geocode failed (Missing address, lat and lng)
pl_PL: Geokodowanie nieudane (brak adresu, lat i lng)

en: Geocode failed due to technical reasons
pl_PL: Geokodowanie nieudane z przyczyn technicznych

en: Geocode was not successful for the following reason
pl_PL: Geokodowanie nie powiodło sie z następującego powodu

en: Geocode was not successful for the following reason:
pl_PL: Geokodowanie nie powiodło sie z następującego powodu

en: Geocoding this address failed. Please check you have enabled the Geocoding API for your Google Maps API project.
pl_PL: Geokodowanie nieudane. Sprawdź, czy Geocoding API jest włączone w projekcie.

en: Geolocation, category filtering, and hide-before-search.
pl_PL: Geolokalizacja, filtrowanie kategorii i ukrycie przed wyszukiwaniem.

en: Geolocation, category filters, and advanced search.
pl_PL: Geolokalizacja, filtry kategorii i wyszukiwanie zaawansowane.

en: Get Directions
pl_PL: Wyznaczanie trasy

en: Get Pro Version
pl_PL: Wersja Pro

en: Get Shortcode
pl_PL: Pobierz shortcode

en: Get all of this and more with our Pro version
pl_PL: Otrzymaj to wszystko i więcej z wersją Pro

en: Get an API Key
pl_PL: WP Google Maps

en: Get automatic key
pl_PL: Pobierz automatyczny klucz

en: Get directions
pl_PL: Wyznaczanie trasy

en: Get directions to
pl_PL: Wyznacz trasę do

en: Get directions to any of your markers!
pl_PL: Dodaj szczegółowe informacje do swoich znaczników!

en: Get in touch
pl_PL: Wyznacz trasę do

en: Get involved on GitHub.
pl_PL: Dołącz na GitHubie.

en: Get more store locator features!
pl_PL: Więcej funkcji lokalizatora sklepów!

en: Get support
pl_PL: Wsparcie

en: Get the Pro add-on
pl_PL: przy użyciu wersji Pro

en: Get the rest of these advanced features with the <a href="%s" target="_BLANK">Pro version</a>. Support and updates included forever.
pl_PL: Pozostałe zaawansowane funkcje z <a href="%s" target="_BLANK">wersją Pro</a>. Wsparcie i aktualizacje na zawsze.

en: Get to know other WP Go Maps users, receive updates on upcoming features, and share your maps with the community
pl_PL: Poznaj innych użytkowników, otrzymuj aktualizacje i udostępniaj mapy społeczności

en: Get users to your store, quickly and easily!
pl_PL: Doprowadź użytkowników do sklepu szybko i łatwo!

en: Get your key from the Google Maps Platform
pl_PL: Pobierz klucz z Google Maps Platform

en: Get your key from the LocationIQ
pl_PL: Pobierz klucz z LocationIQ

en: Get your key from the Maptiler
pl_PL: Pobierz klucz z Maptiler

en: Get your key from the Microsoft Azure
pl_PL: Pobierz klucz z Microsoft Azure

en: Get your key from the Stadia Maps
pl_PL: Pobierz klucz z Stadia Maps

en: Getting started? Read through some of these articles to help you along your way.
pl_PL: Dopiero zaczynasz? Przeczytaj te artykuły, aby zacząć.

en: Getting things ready...
pl_PL: Przygotowywanie…

en: Getting your current location address...
pl_PL: Pobieranie adresu obecnego położenia...

en: Giving you more freedom, while ensuring you have access to all the features you've come to love!
pl_PL: Więcej swobody, z zachowaniem dostępu do wszystkich kochanych funkcji!

en: Glass
pl_PL: Szkło

en: Global
pl_PL: Globalny

en: Global Default
pl_PL: Domyślnie globalnie

en: Global Settings
pl_PL: Ogólne ustawienia map

en: Go
pl_PL: Start

en: Go to Azure Portal
pl_PL: Przejdź do portalu Azure

en: Go to LocationIQ
pl_PL: Przejdź do LocationIQ

en: Go to Map Editor
pl_PL: Przejdź do edytora map

en: Go to Maptiler
pl_PL: Przejdź do Maptiler

en: Go to Settings
pl_PL: Ustawienia

en: Go to Stadia Maps
pl_PL: Przejdź do Stadia Maps

en: Gold Add-on
pl_PL: Add-on Gold

en: Google API Key (Required)
pl_PL: Klucz Google API (wymagany)

en: Google Maps
pl_PL: WP Google Maps

en: Google Maps API Key (required)
pl_PL: WP Google Maps

en: Google Maps Only
pl_PL: Tylko Google Maps

en: Google Maps Places API Key
pl_PL: Klucz API Google Maps Places

en: Google Maps has deprecated the default Marker module. They encourage using the Advanced Marker module instead, which allows CSS selection and minor performance improvements. We support this new render mode, which is considered beta for now, while we finalize our implementation.
pl_PL: Google Maps zdeprecjonowało Default Marker. Zaleca Advanced Marker dla CSS i wydajności. Wspieramy nowy tryb (beta) podczas finalizacji implementacji.

en: Google Maps has released and encourage the use of their Advanced Marker Module, instead of the Default Marker module. It includes performance improvements. We do support this render mode, but it may introduce some limitations.
pl_PL: Google Maps zaleca Advanced Marker zamiast Default Marker. Poprawia wydajność. Wspieramy, ale wprowadza ograniczenia.

en: Google Maps, Azure Maps, Nominatim, and LocationIQ
pl_PL: Google Maps, Azure Maps, Nominatim i LocationIQ

en: Google or other search engine
pl_PL: z wyszukiwarki Google lub innej

en: Google reCAPTCHA API Key
pl_PL: Klucz API Google reCAPTCHA

en: Google reCAPTCHA Project ID
pl_PL: ID projektu Google reCAPTCHA

en: Google reCAPTCHA Site Key
pl_PL: Klucz strony Google reCAPTCHA

en: Granting lower level users access to the settings/editor will allow them to manage custom scripts (JavaScript), which could be abused, please exercise caution and consider this carefully.
pl_PL: Dostęp niższych użytkowników do ustawień/edytora pozwala zarządzać skryptami (JavaScript), co może być nadużyte. Zachowaj ostrożność.

en: Grayscale
pl_PL: Skala szarości

en: Great performance
pl_PL: Świetna wydajność

en: Great work, we're all set!
pl_PL: Świetnie, wszystko gotowe!

en: Greedy Gesture Handling
pl_PL: Agresywna obsługa gestów

en: Grid
pl_PL: Siatka

en: Grid Size
pl_PL: Rozmiar siatki

en: Grouped Column
pl_PL: Zgrupowana kolumna

en: Grouped Row
pl_PL: Zgrupowany wiersz

en: HTTP referrer restrictions on your API key forbid geocoding from this server. This can happen when your server is behind a proxy, or does not set the HTTP referrer header correctly. We recommend temporarily de-restricting your key, or generating a second key with an IP restriction to switch to temporarily. We detected this servers IP as %s.
pl_PL: Ograniczenia referrer HTTP klucza API zabraniają geokodowania. Może wystąpić za proxy lub bez nagłówka referrer. Tymczasowo zdejmij ograniczenia lub utwórz drugi klucz z ograniczeniem IP. Wykryty IP: %s.

en: Have a sales question?
pl_PL: Pytanie handlowe?

en: Have a sales question? Contact Nick on <a href="mailto:nick@wpgmaps.com">nick@wpgmaps.com</a> or use our <a href="https://www.wpgmaps.com/contact-us/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=mapedit-contactus-legacy-v10" target="_BLANK">contact form</a>.
pl_PL: Pytanie handlowe? Kontakt z Nickiem na <a href="mailto:nick@wpgmaps.com">nick@wpgmaps.com</a> lub przez <a href="https://www.wpgmaps.com/contact-us/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=mapedit-contactus-legacy-v10" target="_BLANK">formularz</a>.

en: Head over to the marker list
pl_PL: Ukryj pole Adres

en: Header 1 should be 'id', not
pl_PL: Nagłówek 1 powinien zawierać 'id', a nie

en: Header 10 should be 'anim', not
pl_PL: Nagłówek 10 powinien zawierać 'anim', a nie

en: Header 11 should be 'title', not
pl_PL: Nagłówek 11 powinien zawierać 'title', a nie

en: Header 12 should be 'infoopen', not
pl_PL: Nagłówek 12 powinien zawierać 'infoopen', a nie

en: Header 13 should be 'category', not
pl_PL: Nagłówek 13 powinien zawierać 'category', a nie

en: Header 14 should be 'approved', not
pl_PL: Nagłówek 1 powinien zawierać 'id', a nie

en: Header 15 should be 'retina', not
pl_PL: Nagłówek 1 powinien zawierać 'id', a nie

en: Header 2 should be 'map_id', not
pl_PL: Nagówek 2 powinien zawierać 'map_id', a nie

en: Header 3 should be 'address', not
pl_PL: Nagłówek 3 powinien zawierać 'address', a nie

en: Header 4 should be 'description', not
pl_PL: Nagłówek 4 powinien zawierać 'description', a nie

en: Header 5 should be 'pic', not
pl_PL: Nagłówek 5 powinien zawierać 'pic', a nie

en: Header 6 should be 'link', not
pl_PL: Nagłówek 6 powinien zawierać 'link', a nie

en: Header 7 should be 'icon', not
pl_PL: Nagłówek 7 powinien zawierać 'icon', a nie

en: Header 8 should be 'lat', not
pl_PL: Nagłówek 8 powinien zawierać 'lat', a nie

en: Header 9 should be 'lng', not
pl_PL: Nagłówek 9 powinien zawierać 'lng', a nie

en: Heading
pl_PL: rosnąco

en: Heads up:
pl_PL: Uwaga:

en: Heatmap Datasets
pl_PL: Zapisz kategorię

en: Heatmap Editor
pl_PL: Zapisz kategorię

en: Heatmap List
pl_PL: Lista map cieplnych

en: Heatmap data found.
pl_PL: Znaleziono dane mapy cieplnej.

en: Heatmaps
pl_PL: Mapy cieplne

en: Heatmaps & Overlays
pl_PL: Mapy cieplne i nakładki

en: Height
pl_PL: Wysokość

en: Height (px)
pl_PL: Wysokość

en: Height of the container (number)
pl_PL: Wysokość kontenera (liczba)

en: Help
pl_PL: Pomocy!

en: Help & Support
pl_PL: Pomoc i wsparcie

en: Help me!
pl_PL: Pomocy!

en: Here's a list of the markers on your map
pl_PL: Dodaj własne znaczniki do mapy!

en: Hexagon
pl_PL: Sześciokąt

en: Hidden
pl_PL: Ukryty

en: Hide all markers until a search is done
pl_PL: Ukryj wszystkie znaczniki do zakończenia wyszukiwania

en: Hide image/gallery (true|false)
pl_PL: Ukryj obraz/galerię (true|false)

en: Hide marker fields (true|false)
pl_PL: Ukryj pola znacznika (true|false)

en: Hide markers until search is done:
pl_PL: Ukryj znaczniki do zakończenia wyszukiwania:

en: Hide point of interest
pl_PL: Ukryj POI

en: Hide the Address
pl_PL: Ukryj kolumnę Adres

en: Hide the Address column
pl_PL: Ukryj kolumnę Adres

en: Hide the Category column
pl_PL: Ukryj kolumnę Kategoria

en: Hide the Description
pl_PL: Ukryj kolumne Opis

en: Hide the Description column
pl_PL: Ukryj kolumne Opis

en: Hide the Directions Link
pl_PL: Ukryj kolumne Opis

en: Hide the Icon column
pl_PL: Ukryj kolumnę Ikona

en: Hide the Image
pl_PL: Ukryj kolumnę Ikona

en: Hide the Link column
pl_PL: Ukryj kolumnę Ikona

en: Hide the Marker Icon
pl_PL: Ukryj kolumnę Kategoria

en: Hide the Marker Link
pl_PL: Ukryj pole Adres

en: Hide the Title
pl_PL: Ukryj kolumnę Tytuł

en: Hide the Title column
pl_PL: Ukryj kolumnę Tytuł

en: Hide the address (true|false)
pl_PL: Ukryj pole Adres

en: Hide the address field
pl_PL: Ukryj pole Adres

en: Hide the category (true|false)
pl_PL: Ukryj kolumnę Kategoria

en: Hide the category field
pl_PL: Ukryj kolumnę Kategoria

en: Hide the description (true|false)
pl_PL: Ukryj kolumne Opis

en: Hide the description field
pl_PL: Ukryj kolumne Opis

en: Hide the gallery/image field
pl_PL: Ukryj pole galerii/obraz

en: Hide the links (true|false)
pl_PL: Ukryj kolumnę Tytuł

en: Hide the marker fields
pl_PL: Ukryj pole Adres

en: Hide the title (true|false)
pl_PL: Ukryj kolumnę Tytuł

en: Hide the title field
pl_PL: Ukryj kolumnę Tytuł

en: High Precision (Slow)
pl_PL: Wysoka precyzja (wolna)

en: Hover
pl_PL: Najechanie

en: How did you find out about us?
pl_PL: Skąd się o nas dowiedziałeś?

en: How do you measure distances?
pl_PL: Jak mierzysz odległości?

en: How does this work?
pl_PL: Jak to działa?

en: How to use the shape library
pl_PL: Jak używać biblioteki kształtów

en: Hue
pl_PL: Odcień

en: Hue Rotate
pl_PL: Obrót odcienia

en: Hybrid
pl_PL: Hybryda

en: I agree
pl_PL: Zgadzam się

en: I agree for my personal data to be processed by {COMPANY_NAME}.
    		
    I agree for my personal data, provided via map API calls, to be processed by the API provider, for the purposes of geocoding (converting addresses to coordinates), reverse geocoding and generating directions.
    
    Some visual components of WP Go Maps use 3rd party libraries which are loaded over the network. At present the libraries are Google Maps, Open Street Map, jQuery DataTables and FontAwesome. When loading resources over a network, the 3rd party server will receive your IP address and User Agent string amongst other details. Please refer to the Privacy Policy of the respective libraries for details on how they use data and the process to exercise your rights under the GDPR regulations.
    
    WP Go Maps uses jQuery DataTables to display sortable, searchable tables, such as that seen in the Advanced Marker Listing and on the Map Edit Page. jQuery DataTables in certain circumstances uses a cookie to save and later recall the "state" of a given table - that is, the search term, sort column and order and current page. This data is help in local storage and retained until this is cleared manually. No libraries used by WP Go Maps transmit this information.
    
    Please <a href="https://developers.google.com/maps/terms">see here</a> and <a href="https://maps.google.com/help/terms_maps.html">here</a> for Google's terms. Please also see <a href="https://policies.google.com/privacy?hl=en-GB&amp;gl=uk">Google's Privacy Policy</a>. We do not send the API provider any personally identifying information, or information that could uniquely identify your device.
    
    Where this notice is displayed in place of a map, agreeing to this notice will store a cookie recording your agreement so you are not prompted again.
pl_PL: Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez {COMPANY_NAME}.
    		
    Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przesyłanych przez wywołania API mapy przez dostawcę API w celu geokodowania (konwersji adresów na współrzędne), odwrotnego geokodowania i generowania wskazówek.
    
    Niektóre komponenty WP Go Maps używają bibliotek zewnętrznych wczytywanych przez sieć. Obecnie: Google Maps, OpenStreetMap, jQuery DataTables i FontAwesome. Przy wczytywaniu zasobów serwer otrzymuje IP i User Agent. Zobacz polityki prywatności bibliotek.
    
    WP Go Maps używa jQuery DataTables do wyświetlania tabel sortowalnych. W pewnych warunkach DataTables zapisuje cookie ze "stanem" tabeli. Dane przechowywane lokalnie do ręcznego wyczyszczenia. Żadna biblioteka nie przesyła tej informacji.
    
    <a href="https://developers.google.com/maps/terms">Warunki Google</a> i <a href="https://maps.google.com/help/terms_maps.html">tutaj</a>. <a href="https://policies.google.com/privacy?hl=en-GB&amp;gl=uk">Polityka prywatności Google</a>. Nie przesyłamy dostawcy API danych osobowych ani identyfikujących urządzenie.
    
    Gdy powiadomienie pojawia się zamiast mapy, akceptacja zapisuje cookie zgody.

en: I'm getting jQuery errors showing on my website
pl_PL: Widzę błędy jQuery na mojej stronie

en: Icon
pl_PL: Ikona

en: Icons
pl_PL: Ikona

en: If a matching ID is found, it will be updated. If no matches are found, a new item will be created
pl_PL: Jeśli ID istnieje, zostanie zaktualizowane. Jeśli nie, utworzy nowy element

en: If preferred, you can create an API key from the <a href='https://wpgmaps.com/google-maps-developer-console/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=installer-dev-console-atlas-major-v10' target='_BLANK'>Google Developers Console</a>.
pl_PL: Możesz też utworzyć klucz API w <a href='https://wpgmaps.com/google-maps-developer-console/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=installer-dev-console-atlas-major-v10' target='_BLANK'>Google Developers Console</a>.

en: If preferred, you can create an API key from the <a href='https://wpgmaps.com/google-maps-developer-console/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=installer-dev-console-atlas-novus-v10' target='_BLANK'>Google Developers Console</a>.
pl_PL: Możesz też utworzyć klucz API w <a href='https://wpgmaps.com/google-maps-developer-console/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=installer-dev-console-atlas-novus-v10' target='_BLANK'>Google Developers Console</a>.

en: If preferred, you can create an API key from the <a href='https://wpgmaps.com/google-maps-developer-console/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=installer-dev-console-legacy-v10' target='_BLANK'>Google Developers Console</a>.
pl_PL: Możesz też utworzyć klucz API w <a href='https://wpgmaps.com/google-maps-developer-console/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=installer-dev-console-legacy-v10' target='_BLANK'>Google Developers Console</a>.

en: If so, we can set things up temporarily so that you can explore and learn more about the tools, or you can continue with your own API keys and settings!
pl_PL: Możemy skonfigurować tymczasowo, abyś mógł eksplorować, lub kontynuuj z własnymi kluczami API!

en: If used on map page, remember to disable the store locator in your map settings (Maps > Edit > Settings > Store Locator)
pl_PL: Na stronie z mapą wyłącz lokalizator w ustawieniach mapy

en: If using a Google Sheet URL, the sheet must be public or have link sharing turned on.
pl_PL: Przy URL Google Sheet arkusz musi być publiczny lub z włączonym udostępnianiem.

en: If you are struggling to update your Pro version from within WordPress, please get the latest ZIP file <a target="_BLANK" href="%s">here</a>.
pl_PL: Jeśli masz problemy z aktualizacją Pro w WordPress, pobierz ZIP <a target="_BLANK" href="%s">tutaj</a>.

en: If you are using WP Engine and see 'KILLED QUERY' error logs, our database queries may not be running properly. Enabling this setting will set a constant in your site, which disabled the WP Engine Governor, which prevents long queries for performance.
pl_PL: Na WP Engine z logami 'KILLED QUERY' nasze zapytania mogą nie działać. Włączenie ustawi stałą wyłączającą WP Engine Governor.

en: If you collect personally identifying information through your Visitor Generated Markers form, you should check this box to require the user to consent to the GDPR notice before submitting their marker.
pl_PL: Jeśli zbierasz dane osobowe przez VGM, zaznacz, aby wymagać zgody RODO przed zgłoszeniem znacznika.

en: If you're a tech-savvy individual, you may skip this step.
pl_PL: zanim rozpoczniesz. Jeżeli nie interesują Cię szczegóły techniczne, możesz pominąć ten krok.

en: Image
pl_PL: Obraz

en: Image Overlay List
pl_PL: Lista nakładek obrazów

en: Image Overlays
pl_PL: Nakładki obrazów

en: Image Placeholder
pl_PL: Placeholder obrazu

en: Image Placeholders
pl_PL: Placeholdery obrazów

en: Image and Carousel options
pl_PL: Zapisz ustawienia

en: Images
pl_PL: Obrazy

en: Import
pl_PL: Forum wsparcia

en: Import / Export
pl_PL: Import / Eksport

en: Import Airtables
pl_PL: Nazwa mapy

en: Import CSV
pl_PL: Forum wsparcia

en: Import Data
pl_PL: Nazwa mapy

en: Import GeoJSON
pl_PL: Forum wsparcia

en: Import Log
pl_PL: Forum wsparcia

en: Import Settings
pl_PL: Ustawienia map

en: Import URL
pl_PL: Importuj URL

en: Import Uploads
pl_PL: Importuj uploady

en: Import completed.
pl_PL: Import zakończony.

en: Import shapes from our cloud based <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=shape-library-atlas-major-v10">
    						Shape Library</a> with the Pro version.
pl_PL: Importuj kształty z naszej <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=shape-library-atlas-major-v10">
    						Biblioteki kształtów</a> w chmurze z wersją Pro.

en: Import shapes from our cloud based <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=shape-library-atlas-novus-v10">
    						Shape Library</a> with the Pro version.
pl_PL: Importuj kształty z naszej <a target="_BLANK" href="https://www.wpgmaps.com/purchase-professional-version/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=shape-library-atlas-novus-v10">
    						Biblioteki kształtów</a> w chmurze z wersją Pro.

en: Import via:
pl_PL: Importuj przez:

en: Important Note
pl_PL: Nazwa mapy

en: Important Notification
pl_PL: Ważne powiadomienie

en: Importing not allowed. File is not a valid WP Go Maps import upload.
pl_PL: Import niedozwolony. Plik nie jest prawidłowym uploadem importu.

en: Importing, this may take a moment...
pl_PL: Importowanie, to może chwilę potrwać…

en: Imports can be scheduled by url or uploaded file. To schedule an import, import as normal and select the Schedule button. Scheduled imports will be listed on this page and can be edited or deleted from here.
pl_PL: Importy można planować z URL lub wgranego pliku. Importuj normalnie i kliknij Harmonogram. Zaplanowane importy będą tutaj.

en: Improved customization
pl_PL: Lepsza personalizacja

en: Improved drawing
pl_PL: Ulepszone rysowanie

en: Improved performance
pl_PL: Lepsza wydajność

en: Improves performance, by only loading info-window content when it is needed.
pl_PL: Poprawia wydajność, wczytując treść okna info tylko gdy potrzeba.

en: In Progress
pl_PL: W toku

en: In light of recent EU GDPR regulation, we strongly recommend reviewing the <a target="_blank" href="https://www.wpgmaps.com/privacy-policy">WP Go Maps Privacy Policy</a>
pl_PL: W świetle RODO UE polecamy przejrzeć <a target="_blank" href="https://www.wpgmaps.com/privacy-policy">politykę prywatności WP Go Maps</a>

en: In order for filters to take effect you will need to make your Background Color transparent. Increase transparency for a more dramatic effect
pl_PL: Aby filtry działały, ustaw kolor tła na przezroczysty. Zwiększ przezroczystość dla mocniejszego efektu

en: In order to use WP Go Maps Gold with your current Pro version, you need to <a href="%s">update your gold version</a> to the latest version (5.1*).
pl_PL: Aby używać WP Go Maps Gold z bieżącą Pro, <a href="%s">zaktualizuj wersję Gold</a> do 5.1*.

en: In order to use WP Go Maps Pro 10.0.0, you need to <a href="%s">update your basic version</a> to the latest version (10.*).
pl_PL: Aby używać WP Go Maps Pro 10.0.0, <a href="%s">zaktualizuj wersję basic</a> do 10.*.

en: In order to use WP Go Maps Pro 8.1, you need to <a href="%s">update your basic version</a> to the latest version (8.1*).
pl_PL: Aby używać WP Go Maps Pro 8.1, <a href="%s">zaktualizuj wersję basic</a> do 8.1*.

en: In order to use WP Go Maps Pro 9.0.0, you need to <a href="%s">update your basic version</a> to the latest version (9.*).
pl_PL: Aby używać WP Go Maps Pro 9.0.0, <a href="%s">zaktualizuj wersję basic</a> do 9.*.

en: In order to use WP Go Maps Visitor Generated Markers with your current Pro version, you need to <a href="%s">update your VGM version</a> to the latest version (3.30*).
pl_PL: Aby używać VGM z bieżącą wersją Pro, <a href="%s">zaktualizuj VGM</a> do 3.30*.

en: Increase this number to move the marker to the top
pl_PL: Zwiększ liczbę, aby przesunąć znacznik na górę

en: Increase this number to move the shape to the top
pl_PL: Zwiększ liczbę, aby przesunąć kształt na górę

en: Indicates this is a mashup (true|false)
pl_PL: Wskazuje, że to mashup (true|false)

en: Info Window
pl_PL: Ustawienia okna informacyjnego

en: Info Windows
pl_PL: Ustawienia okna informacyjnego

en: InfoWindow open by default
pl_PL: Okno informacyjne domyślnie otwarte

en: InfoWindows
pl_PL: Ustawienia okna informacyjnego

en: Infowindow Colors
pl_PL: Ustawienia okna informacyjnego

en: Infowindow Style
pl_PL: Ustawienia okna informacyjnego

en: Infrastructure
pl_PL: Infrastruktura

en: Inherit
pl_PL: Dziedzicz

en: Inherit Global Setting
pl_PL: Ogólne ustawienia map

en: Insert Map
pl_PL: Utwórz mapę

en: Insight Retention Period
pl_PL: Okres zatrzymywania statystyk

en: Insights
pl_PL: Statystyki

en: Instead, this tool focuses on exporting global cofiguration options to assist with migrations to new sites.
pl_PL: To narzędzie skupia się na eksporcie globalnych opcji konfiguracji do migracji na nowe strony.

en: Integration
pl_PL: Ogólne ustawienia map

en: Integration Tools
pl_PL: Ogólne ustawienia map

en: Integrations
pl_PL: Ogólne ustawienia map

en: Intelligent
pl_PL: Satelitarna

en: Intelligently detects the zoom level based on the location entered
pl_PL: Inteligentnie wykrywa poziom zoomu na podstawie wpisanej lokalizacji

en: Interactions Enabled
pl_PL: Interakcje włączone

en: Interactive Elements
pl_PL: Elementy interaktywne

en: Interactive and customizable!
pl_PL: Interaktywne i konfigurowalne!

en: Internal Build
pl_PL: Wewnętrzny build

en: Internal error when converting line endings
pl_PL: Błąd wewnętrzny przy konwersji końcówek linii

en: Interval
pl_PL: Interwał

en: Invalid circle ID
pl_PL: Nieprawidłowe ID okręgu

en: Invalid latitude supplied
pl_PL: Nieprawidłowa szerokość

en: Invalid latitude, supplied value is not numeric
pl_PL: Nieprawidłowa szerokość, wartość nie jest liczbą

en: Invalid longitude supplied
pl_PL: Nieprawidłowa długość

en: Invalid longitude, supplied value is not numeric
pl_PL: Nieprawidłowa długość, wartość nie jest liczbą

en: Invalid rectangle ID
pl_PL: Nieprawidłowe ID prostokąta

en: Invalid theme data
pl_PL: Nieprawidłowe dane motywu

en: Invert
pl_PL: Odwróć

en: Invert Lightness
pl_PL: Odwróć jasność

en: Inverted
pl_PL: Odwrócony

en: It looks like you may be trying to import a GeoJSON file, please change the file extension from .json to .geojson
pl_PL: Wygląda na import GeoJSON. Zmień rozszerzenie .json na .geojson

en: Items
pl_PL: Elementy

en: Items (Mobile)
pl_PL: Elementy (mobile)

en: Items (Tablet)
pl_PL: Elementy (tablet)

en: Join Facebook
pl_PL: Dołącz na Facebooku

en: Join Newsletter
pl_PL: Zapisz się do newslettera

en: Join Our Community
pl_PL: Dołącz do społeczności

en: Join Subreddit
pl_PL: Dołącz do subreddita

en: Join our Facebook Community
pl_PL: Dołącz do społeczności Facebook

en: Join our Reddit Community
pl_PL: Dołącz do społeczności Reddit

en: Join over <span>62,773</span> professionals and upgrade to our Pro version.
pl_PL: Dołącz do ponad <span>62 773</span> profesjonalistów i przejdź na Pro.

en: Jump to nearest marker on initialization?
pl_PL: Przejść do najbliższego znacznika przy inicjalizacji?

en: Just for you - 20% off your Pro upgrade!
pl_PL: Specjalnie dla Ciebie. 20% rabatu na Pro!

en: KML Data
pl_PL: Nazwa mapy

en: KML File
pl_PL: Plik KML

en: KML File Importer
pl_PL: Importer plików KML

en: KML/GeoRSS URL
pl_PL: URL KML/GeoRSS

en: Key required for updates
pl_PL: Klucz wymagany do aktualizacji

en: Kilometers
pl_PL: kilometrach

en: Klokantech 3d
pl_PL: Klokantech 3D

en: Label
pl_PL: Etykieta

en: Label Editor
pl_PL: Edycja

en: Large
pl_PL: Duży

en: Last Run
pl_PL: Ostatnie

en: Lat
pl_PL: Szer.

en: Latitude
pl_PL: Szerokość geo znacznika

en: Layer
pl_PL: Włączyć Trasy rowerowe?

en: Lazyload InfoWindow content
pl_PL: Leniwe ładowanie treści okna info

en: Lead Developer &amp; Support
pl_PL: Główny developer &amp; Wsparcie

en: Leaflet Tileserver Key
pl_PL: Klucz serwera kafelków Leaflet

en: Learn More
pl_PL: Dowiedz się więcej

en: Learn about address providers
pl_PL: Dowiedz się o dostawcach adresów

en: Learn more about how users interact with your maps
pl_PL: Dowiedz się, jak użytkownicy korzystają z map

en: Leave blank for the default
pl_PL: Zostaw puste dla domyślnego

en: Leave this disabled to create a new map with the import
pl_PL: Zostaw wyłączone, aby utworzyć nową mapę z importu

en: Leave this empty to skip marker creation
pl_PL: Zostaw puste, aby pominąć tworzenie znacznika

en: Leave us a review!
pl_PL: Zostaw nam recenzję!

en: Left
pl_PL: po lewej

en: Left Bottom
pl_PL: Lewy dół

en: Left Center
pl_PL: na środku

en: Left Top
pl_PL: po lewej

en: Legacy Build
pl_PL: Build Legacy

en: Legacy Engine
pl_PL: Silnik Legacy

en: Legends
pl_PL: Legendy

en: Legends Label
pl_PL: Etykieta legendy

en: Length
pl_PL: Długość

en: Let users search for products, branches and stores near them
pl_PL: Pozwala na odnalezienie produktów, oddziałów i sklepów w pobliżu

en: Let's get started
pl_PL: OK! Zaczynajmy

en: Let's get your API key set up!
pl_PL: Skonfigurujmy Twój klucz API!

en: Let's get your Subscription key set up!
pl_PL: Skonfigurujmy klucz subskrypcji!

en: Let's make a map you'll love!
pl_PL: Stwórzmy mapę, którą pokochasz!

en: Let's place a marker on our map!
pl_PL: Dodaj własne znaczniki do mapy!

en: Let's take a brief look at you map settings
pl_PL: Rzućmy okiem na ustawienia mapy

en: Level 1
pl_PL: Poziom 1

en: Level 2
pl_PL: Poziom 2

en: Level 3
pl_PL: Poziom 3

en: Level 4
pl_PL: Poziom 4

en: Level 5
pl_PL: Poziom 5

en: License
pl_PL: Licencja

en: License error, please contact support
pl_PL: Błąd licencji, skontaktuj się z supportem

en: License has expired
pl_PL: Licencja wygasła

en: License key is invalid
pl_PL: Nieprawidłowy klucz licencji

en: License valid
pl_PL: Licencja ważna

en: Lifetime Updates & Support
pl_PL: Dożywotnie aktualizacje i wsparcie

en: Lightness
pl_PL: Jasność

en: Limit Map Boundary
pl_PL: Ogranicz granicę mapy

en: Limited customization
pl_PL: Ograniczona personalizacja

en: Limited features
pl_PL: Pokaż wszystkie znaczniki

en: Line
pl_PL: Linia

en: Line Color
pl_PL: Kolor linii

en: Line Color and Weight
pl_PL: Kolor i grubość linii

en: Line Opacity
pl_PL: Krycie linii

en: Line Style
pl_PL: Styl linii

en: Line Thickness
pl_PL: Grubość linii

en: Line color
pl_PL: Kolor linii

en: Line opacity
pl_PL: Krycie linii

en: Linear Gradient
pl_PL: Gradient liniowy

en: Link URL
pl_PL: URL linku

en: Link target
pl_PL: Cel linku

en: Link text
pl_PL: Tekst linku

en: Link to Airtable
pl_PL: Połącz z Airtable

en: Linked Maps
pl_PL: Zlinkowane mapy

en: Linked maps
pl_PL: Zlinkowane mapy

en: Linked to
pl_PL: Powiązana z

en: List
pl_PL: Lista

en: List Your Markers
pl_PL: Lista znaczników

en: List your markers
pl_PL: Listuj znaczniki

en: List your markers in many different styles with your map!
pl_PL: Listuj znaczniki w wielu stylach!

en: Listings
pl_PL: Listingi

en: Live Preview
pl_PL: Podgląd na żywo

en: Live Tracking Devices
pl_PL: Urządzenia śledzenia na żywo

en: Live Tracking Settings
pl_PL: Ogólne ustawienia map

en: Lng
pl_PL: Dł.

en: Load ACF in Info Windows
pl_PL: Wczytaj ACF w oknach info

en: Load Google Maps API:
pl_PL: WP Google Maps

en: Load Maps Engine API
pl_PL: Wczytaj API silnika map

en: Load Maps Engine API:
pl_PL: Wczytaj API silnika map:

en: Load additional ACF fields as part of your marker description. Only simple fields are supported. Note: This requires additional database queries
pl_PL: Wczytaj dodatkowe pola ACF w opisie znacznika. Tylko proste pola. Wymaga dodatkowych zapytań do bazy

en: Load markers in smaller batches, which can improve load times for large datasets
pl_PL: Wczytaj znaczniki w mniejszych partiach, poprawia czas ładowania

en: Loading import options...
pl_PL: Wczytywanie opcji importu…

en: Location
pl_PL: Moje położenie

en: Location IQ Access Token
pl_PL: Token dostępu LocationIQ

en: Location Placeholder
pl_PL: Placeholder lokalizacji

en: Location Tracking
pl_PL: Śledzenie lokalizacji

en: Location as at %1$s
pl_PL: Lokalizacja na %1$s

en: LocationIQ Access Token (required)
pl_PL: Token dostępu LocationIQ (wymagany)

en: Lock width/height sliders
pl_PL: Zablokuj suwaki szerokości/wysokości

en: Longitude
pl_PL: Długoś geo znacznika

en: Looking for Near-Vicinity settings? See the new <a href="#tabs-marker-separation">Marker Separation</a> tab.
pl_PL: Szukasz ustawień bliskiego sąsiedztwa? Zobacz <a href="#tabs-marker-separation">Separacja znaczników</a>.

en: Looking for more themes? <a href="%s" target="_BLANK">Browse our theme directory</a>.
pl_PL: Szukasz więcej motywów? <a href="%s" target="_BLANK">Przeglądaj katalog motywów</a>.

en: Looking for styling settings? Try our new <a href='%s' target='_blank'>User Interface Style</a> setting.
pl_PL: Szukasz ustawień stylu? Wypróbuj nowy <a href='%s' target='_blank'>Styl interfejsu</a>.

en: Low Precision (Fast)
pl_PL: Niska precyzja (szybka)

en: Lowest Access Level
pl_PL: Najniższy poziom dostępu

en: Lowest level of access to the map editor
pl_PL: Najniższy poziom dostępu do edytora map

en: Manage Backups
pl_PL: Utwórz mapę

en: Manage Custom Fields
pl_PL: Zarządzaj polami własnymi

en: Manage Device
pl_PL: Zarządzaj urządzeniem

en: Many browsers are no longer allowing geolocation from unsecured origins. You will need to secure your site with an SSL certificate (HTTPS) or this feature may not work for your visitors
pl_PL: Przeglądarki nie zezwalają na geolokalizację bez SSL. Zabezpiecz stronę (HTTPS), inaczej funkcja nie zadziała

en: Map
pl_PL: Mapa

en: Map 1
pl_PL: Mapa 1

en: Map Alignment
pl_PL: Położenie mapy

en: Map Anchored
pl_PL: Mapa zakotwiczona

en: Map Caching
pl_PL: Cache mapy

en: Map Data
pl_PL: Nazwa mapy

en: Map Demos
pl_PL: Dema map

en: Map Editor
pl_PL: Edytor map

en: Map Editor Quick Create
pl_PL: Szybkie tworzenie w edytorze

en: Map Engine
pl_PL: Silnik mapy

en: Map Engine Selection Guide
pl_PL: Przewodnik wyboru silnika map

en: Map Engines
pl_PL: Silniki map

en: Map ID
pl_PL: ID mapy

en: Map ID:
pl_PL: ID mapy:

en: Map Insights
pl_PL: Statystyki map

en: Map Layers
pl_PL: Włączyć Trasy rowerowe?

en: Map Name
pl_PL: Nazwa mapy

en: Map Options
pl_PL: pokaż opcje

en: Map Settings
pl_PL: Ustawienia map

en: Map Style
pl_PL: Styl mapy

en: Map Views
pl_PL: Widoki mapy

en: Map Wizard
pl_PL: Kreator map

en: Map data found.
pl_PL: Nazwa mapy

en: Map features
pl_PL: Nazwa mapy

en: Map starts in Street View
pl_PL: Wyłącz StreetView

en: Map type
pl_PL: Rodzaj mapy

en: Map type (Google Maps) (string)
pl_PL: Ustawienia WP Google Map

en: Map:
pl_PL: Mapa:

en: Map: %s
pl_PL: Mapa: %s

en: Mapnik OSM B&amp;W
pl_PL: Mapnik OSM Cz&amp;B

en: Mapnik OSM No Labels
pl_PL: Mapnik OSM bez etykiet

en: Maps
pl_PL: Mapy

en: Maps > Edit > Settings > Themes > Theme Editor
pl_PL: Mapy > Edytuj > Ustawienia > Motywy > Edytor motywu

en: Maps > Settings > Advanced
pl_PL: Mapy > Ustawienia > Zaawansowane

en: Maps API Error
pl_PL: Błąd Maps API

en: Maps Engine
pl_PL: Silnik map

en: Maptiler Key (required)
pl_PL: Klucz Maptiler (wymagany)

en: Mark
pl_PL: Znaczniki

en: Mark as no follow
pl_PL: Oznacz jako nofollow

en: Mark as no opener
pl_PL: Oznacz jako noopener

en: Marker
pl_PL: Znaczniki

en: Marker (Default)
pl_PL: Znacznik (domyślny)

en: Marker Address
pl_PL: Adres

en: Marker Address (Placeholder)
pl_PL: Adres

en: Marker Address or GPS Location
pl_PL: Adres znacznika lub położenie GPS

en: Marker Anchored
pl_PL: Znacznik zakotwiczony

en: Marker Categories
pl_PL: Kategorie znaczników

en: Marker Category
pl_PL: Kategoria znacznika

en: Marker Clustering
pl_PL: Ustawienia pokazywania znaczników

en: Marker Clustering - Advanced Settings
pl_PL: Ustawienia pokazywania znaczników

en: Marker Clusters
pl_PL: Ustawienia pokazywania znaczników

en: Marker Data
pl_PL: Edycja położenia znacznika

en: Marker Data Cleared.
pl_PL: Edycja położenia znacznika

en: Marker Data Location
pl_PL: Edycja położenia znacznika

en: Marker Description
pl_PL: Opis znacznika

en: Marker Editor
pl_PL: Tytuł znacznika

en: Marker Field Filter
pl_PL: Filtr pól znacznika

en: Marker Field Query Mode
pl_PL: Tryb zapytań pól znacznika

en: Marker Field Query Relationship
pl_PL: Relacja zapytania pól znacznika

en: Marker Fields
pl_PL: Tytuł znacznika

en: Marker Filtering
pl_PL: Ustawienia pokazywania znaczników

en: Marker ID:
pl_PL: ID znacznika:

en: Marker Icon
pl_PL: Ustawienia pokazywania znaczników

en: Marker Icons
pl_PL: Ikony znaczników

en: Marker Latitude
pl_PL: Szerokość geo znacznika

en: Marker Library
pl_PL: Kategoria znacznika

en: Marker Link
pl_PL: Ustawienia pokazywania znaczników

en: Marker List
pl_PL: Lista znaczników

en: Marker Listing
pl_PL: Ustawienia pokazywania znaczników

en: Marker Listing Placement
pl_PL: Ustawienia pokazywania znaczników

en: Marker Listing Settings
pl_PL: Ustawienia pokazywania znaczników

en: Marker Listing Style
pl_PL: Ustawienia pokazywania znaczników

en: Marker Listings
pl_PL: Ustawienia pokazywania znaczników

en: Marker Longitude
pl_PL: Długoś geo znacznika

en: Marker Opens
pl_PL: Znacznik otwiera

en: Marker Ratings
pl_PL: Ustawienia pokazywania znaczników

en: Marker Render Mode
pl_PL: Tryb renderowania znacznika

en: Marker Separation
pl_PL: Opis znacznika

en: Marker Title
pl_PL: Tytuł znacznika

en: Marker Title (Placeholder)
pl_PL: Ustawienia pokazywania znaczników

en: Marker address: %s
pl_PL: Adres znacznika: %s

en: Marker animation
pl_PL: Ustawienia pokazywania znaczników

en: Marker animations are not supported.
pl_PL: Animacje znaczników nie są obsługiwane.

en: Marker category: %s
pl_PL: Kategoria znacznika: %s

en: Marker data XML URL
pl_PL: URL XML danych znacznika

en: Marker data XML directory
pl_PL: Kategoria znacznika

en: Marker data found.
pl_PL: Edycja położenia znacznika

en: Marker description: %s
pl_PL: Opis znacznika: %s

en: Marker list
pl_PL: Ustawienia pokazywania znaczników

en: Marker listings will not be filtered based on visible markers. Enable the 'Only load markers within viewport (beta)' option for beta filtering support
pl_PL: Listingi nie filtrowane na podstawie widocznych znaczników. Włącz 'Tylko znaczniki w viewport (beta)' dla beta filtra

en: Marker successfully submitted.
pl_PL: Znacznik pomyślnie zgłoszony.

en: Marker title: %s
pl_PL: Tytuł znacznika: %s

en: Marker you would like to focus (number)
pl_PL: Znacznik do skupienia (liczba)

en: Markers
pl_PL: Znaczniki

en: Markers cleaned:
pl_PL: Wyczyszczone znaczniki:

en: Markers within this threshold of one another will be grouped together
pl_PL: Znaczniki w obrębie tego progu będą grupowane

en: Marketing
pl_PL: Ustawienia pokazywania znaczników

en: Mashup map ID's (numbers)
pl_PL: ID map mashup (liczby)

en: Mashup parent map ID (number)
pl_PL: ID nadrzędnej mapy mashup (liczba)

en: Matching shortcodes for each block available!
pl_PL: Pasujące shortcodes dla każdego bloku dostępne!

en: Max InfoWindow Width
pl_PL: Maks. szerokość okna informacyjnego

en: Max Width
pl_PL: Maks. szerokość

en: Max Zoom
pl_PL: Maks. zoom

en: Max rows to import in each batch, only adjust this if you are experiencing issues with imports
pl_PL: Maks. wiersze importu w partii, dostosuj tylko przy problemach

en: Max upload size
pl_PL: Załaduj plik

en: Maximum Group Size
pl_PL: Załaduj plik

en: Maximum Rating
pl_PL: Maksymalna ocena

en: Maximum Zoom In Level
pl_PL: Maks. poziom przybliżenia

en: Maximum Zoom Out Level
pl_PL: Maks. poziom oddalenia

en: Maximum group size
pl_PL: Załaduj plik

en: Maximum zoom
pl_PL: Maks. zoom

en: Medium
pl_PL: Średni

en: Meters
pl_PL: kilometrach

en: Meters (This is an approximate value)
pl_PL: Metry (wartość przybliżona)

en: Microsoft Azure (Formerly Bing)
pl_PL: Microsoft Azure (dawniej Bing)

en: Miles
pl_PL: milach

en: Minimum Cluster Size
pl_PL: Minimalny rozmiar klastra

en: Minimum Rating
pl_PL: Minimalna ocena

en: Miscellaneous
pl_PL: Ustawienia map

en: Miscellaneous Settings
pl_PL: Ustawienia map

en: Mismatched table collations have been found, this may result in integration sources (ACF/Woo) not functioning properly.
pl_PL: Znaleziono niezgodne sortowanie tabel, integracje (ACF/Woo) mogą nie działać poprawnie.

en: Missing license key!
pl_PL: Brak klucza licencji!

en: Missing polygon data
pl_PL: Dane wielokąta

en: Missing polyline data
pl_PL: Dane linii łamanej

en: Mobile
pl_PL: Mobilne

en: Mobile Height
pl_PL: Wysokość mobilna

en: Mobile Items
pl_PL: Elementy mobile

en: Mobile Width
pl_PL: Szerokość mobilna

en: Mobile Zoom Level
pl_PL: Poziom zoomu mobilnego

en: Mode
pl_PL: Tryb

en: Modern
pl_PL: Nowoczesny

en: Modern Form Layout (beta)
pl_PL: Nowoczesny układ formularza (beta)

en: Modern Infowindow
pl_PL: Otwórz okna informacyjne znacznika poprzez

en: Modern Plus Infowindow
pl_PL: Otwórz okna informacyjne znacznika poprzez

en: Modern displays as a preview map tile with improved styling, while Legacy outputs the full notice with minimal styling
pl_PL: Modern pokazuje jako podgląd z lepszym stylem, Legacy pełne powiadomienie z minimalnym stylem

en: Monochrome
pl_PL: Monochromatyczny

en: Monotone
pl_PL: Monotonny

en: More Blocks!
pl_PL: Więcej bloków!

en: More Details
pl_PL: Więcej szczegółów

en: More details
pl_PL: Więcej szczegółów

en: More drawing tools than we can count!
pl_PL: Więcej narzędzi rysowania niż możemy zliczyć!

en: Move Map
pl_PL: Zapisz mapę

en: Move list inside map
pl_PL: Przenieś listę do mapy

en: Move this marker to another map
pl_PL: Przenieś znacznik na inną mapę

en: Multiple Styles
pl_PL: Wiele stylów

en: Multiple Tile Servers
pl_PL: Wiele serwerów kafelków

en: Must be placed on map page.
pl_PL: Musi być umieszczone na stronie z mapą.

en: Must be placed on map page. Remember to disable marker listings in your map settings (Maps > Edit > Settings > Marker Listing)
pl_PL: Umieść na stronie z mapą. Wyłącz listingi znaczników w ustawieniach mapy

en: Must be placed on map page. Remember to disable the directions in your map settings (Maps > Edit > Settings > Directions)
pl_PL: Umieść na stronie z mapą. Wyłącz wskazówki w ustawieniach mapy

en: Must be placed on map page. Use Field IDs to restrict which custom fields are shown.
pl_PL: Umieść na stronie z mapą. Użyj ID pól, aby ograniczyć widoczne pola.

en: My Location
pl_PL: Moje położenie

en: My Maps
pl_PL: Moje mapy

en: My Markers
pl_PL: Moje znaczniki

en: My first map
pl_PL: Moja pierwsza mapa

en: My map is not showing on my website
pl_PL: Mapa nie wyświetla się na mojej stronie

en: My markers are not showing on my map in the front-end
pl_PL: Moje znaczniki nie pojawiają się na froncie

en: Name
pl_PL: Nazwa mapy

en: Near-Vicinity Affected Radius
pl_PL: Bliskie sąsiedztwo: promień

en: Near-Vicinity Hide Lines
pl_PL: Bliskie sąsiedztwo: ukryj linie

en: Near-Vicinity Line Color
pl_PL: Bliskie sąsiedztwo: kolor linii

en: Near-Vicinity Line Opacity
pl_PL: Bliskie sąsiedztwo: krycie linii

en: Near-Vicinity Line Thinkness
pl_PL: Bliskie sąsiedztwo: grubość linii

en: Near-Vicinity Marker Control Settings
pl_PL: Ustawienia wprowadzania znacznika odwiedzającego

en: Near-Vicinity Shape
pl_PL: Kształt bliskiego sąsiedztwa

en: Need a link to our app? Take a look at our <a href="https://wpgmaps.com/location-tracking-app/" target="_BLANK">app directory!</a>
pl_PL: Potrzebujesz linku do aplikacji? Zobacz <a href="https://wpgmaps.com/location-tracking-app/" target="_BLANK">katalog aplikacji!</a>

en: Need a little help getting started?
pl_PL: Potrzebujesz pomocy na start?

en: Need help with the plugin?
pl_PL: Masz problem z tą wtyczką?

en: Need help? %s or %s.
pl_PL: Potrzebujesz pomocy? %s lub %s.

en: Need help? <a href="https://www.wpgmaps.com/forums/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=mapedit-forums-atlas-major-v10" target="_BLANK">Ask a question on our support forum</a>.
pl_PL: Potrzebujesz pomocy? <a href="https://www.wpgmaps.com/forums/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=mapedit-forums-atlas-major-v10" target="_BLANK">Zapytaj na forum supportu</a>.

en: Need help? <a href="https://www.wpgmaps.com/forums/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=mapedit-forums-atlas-novus-v10" target="_BLANK">Ask a question on our support forum</a>.
pl_PL: Potrzebujesz pomocy? <a href="https://www.wpgmaps.com/forums/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=mapedit-forums-atlas-novus-v10" target="_BLANK">Zapytaj na forum supportu</a>.

en: Need help? <a href="https://www.wpgmaps.com/forums/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=mapedit-forums-legacy-v10" target="_BLANK">Ask a question on our support forum</a>.
pl_PL: Potrzebujesz pomocy? <a href="https://www.wpgmaps.com/forums/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=mapedit-forums-legacy-v10" target="_BLANK">Zapytaj na forum supportu</a>.

en: Need help? Read the documentation.
pl_PL: Potrzebujesz pomocy? Przeczytaj dokumentację.

en: Need maps outside WordPress?
pl_PL: Potrzebujesz map poza WordPress?

en: Never
pl_PL: Nigdy

en: New
pl_PL: Dodaj nową

en: New CSV Map Import
pl_PL: Nowy import mapy CSV

en: New Category
pl_PL: Dodaj nową kategorię

en: New GPX Map Import
pl_PL: Nowy import mapy GPX

en: New Imported Category
pl_PL: Dodaj nową kategorię

en: New Imported Circle
pl_PL: Nowo zaimportowany okrąg

en: New Imported Dataset
pl_PL: Nowo zaimportowany zbiór

en: New Imported Image
pl_PL: Usuń znacznik

en: New Imported Label
pl_PL: Usuń znacznik

en: New Imported Map
pl_PL: Nowo zaimportowana mapa

en: New Imported Marker
pl_PL: Usuń znacznik

en: New Imported Polygon
pl_PL: Nowo zaimportowany wielokąt

en: New Imported Polyline
pl_PL: Dodaj nową linię łamaną

en: New Imported Rectangle
pl_PL: Nowo zaimportowany prostokąt

en: New Map
pl_PL: Zapisz mapę

en: New Mapping Engines!
pl_PL: Nowe silniki map!

en: New to WP Go Maps?
pl_PL: Jesteś nowy w WP Google Maps?

en: Newsletters
pl_PL: Newslettery

en: Next
pl_PL: Następne

en: Next Scheduled Run
pl_PL: Następne planowane uruchomienie

en: Next schedule run
pl_PL: Następne uruchomienie

en: Night Mode
pl_PL: po prawej

en: Nightmode
pl_PL: po prawej

en: No
pl_PL: Nie

en: No API keys required
pl_PL: WP Google Maps

en: No GPS coordinates found
pl_PL: Nie znaleziono współrzędnych GPS

en: No Global Setting
pl_PL: Ogólne ustawienia map

en: No WP Go Maps coordinates found
pl_PL: WP Google Maps tylko za

en: No address or coordinates specified
pl_PL: Nie podano adresu ani współrzędnych

en: No address specified
pl_PL: Ukryj pole Adres

en: No address specified for geocoding
pl_PL: Nie podano adresu do geokodowania

en: No categories found. Please create a
pl_PL: Nie znaleziono kategorii. Utwórz

en: No categories found...
pl_PL: Nie znaleziono kategorii…

en: No devices
pl_PL: Brak urządzeń

en: No file specified or failed security check.
pl_PL: Nie podano pliku lub błąd zabezpieczeń.

en: No file upload or failed security check.
pl_PL: Brak wgranego pliku lub błąd zabezpieczeń.

en: No file, URL or integration specified.
pl_PL: Nie podano pliku, URL ani integracji.

en: No insights logged yet...
pl_PL: Brak zapisanych statystyk…

en: No latitude available
pl_PL: Brak dostępnej szerokości

en: No latitude supplied for center (center_x)
pl_PL: Brak szerokości dla centrum (center_x)

en: No latitude supplied for corner A (corner_ax)
pl_PL: Brak szerokości dla rogu A (corner_ax)

en: No latitude supplied for corner B (corner_bx)
pl_PL: Brak szerokości dla rogu B (corner_bx)

en: No latitude supplied, "Find latitude" not selected. Marker will have zero latitude
pl_PL: Brak szerokości, "Znajdź szerokość" niewybrane. Znacznik będzie miał szerokość zero

en: No limits, ever!
pl_PL: Bez limitów, nigdy!

en: No locations found
pl_PL: Nie znaleziono lokalizacji

en: No longitude available
pl_PL: Brak dostępnej długości

en: No longitude supplied for center (center_y)
pl_PL: Brak długości dla centrum (center_y)

en: No longitude supplied for corner A (corner_ay)
pl_PL: Brak długości dla rogu A (corner_ay)

en: No longitude supplied for corner B (corner_by)
pl_PL: Brak długości dla rogu B (corner_by)

en: No longitude supplied, "Find longitude" not selected. Marker will have zero longitude
pl_PL: Brak długości, "Znajdź długość" niewybrane. Znacznik będzie miał długość zero

en: No maps available for export.
pl_PL: Brak map do eksportu.

en: No maps available for import to.
pl_PL: Brak map docelowych do importu.

en: No maps available for import.
pl_PL: Brak map do importu.

en: No maps found. Please create a map
pl_PL: Nie znaleziono map. Utwórz mapę

en: No maps will be imported with this option, only map data.
pl_PL: Z tą opcją nie będą importowane mapy, tylko dane.

en: No marker listing
pl_PL: Ustawienia pokazywania znaczników

en: No matching records found
pl_PL: Nie znaleziono pasujących rekordów

en: No picture found
pl_PL: Nie znaleziono obrazka

en: No results found in this location. Please try again.
pl_PL: Nie znaleziono wyników. Spróbuj ponownie.

en: No results found...
pl_PL: Nie znaleziono wyników…

en: No results message
pl_PL: Komunikat braku wyników

en: No schedule found
pl_PL: Nie znaleziono harmonogramu

en: No scheduled import specified or failed security check.
pl_PL: Brak importu lub błąd zabezpieczeń.

en: No shortcodes or blocks found...
pl_PL: Nie znaleziono shortcodes ani bloków…

en: No thanks
pl_PL: Nie, dzięki

en: No thanks!
pl_PL: Nie, dzięki!

en: No thanks, full setup
pl_PL: Nie, dzięki, pełna konfiguracja

en: No widget type selected
pl_PL: Nie wybrano typu widżetu

en: None
pl_PL: brak

en: Normal
pl_PL: Normalny

en: North East
pl_PL: Północny wschód

en: Not Sure? Take a look at our comparison guide!
pl_PL: Niepewny? Zerknij na nasz przewodnik porównawczy!

en: Not available while using the OpenLayers engine and Legacy build. Switch to Atlas Novus build, or Google Maps engine, under Maps -> Settings to access themes
pl_PL: Niedostępne z OpenLayers i Legacy. Przełącz na Atlas Novus lub Google Maps w Mapy -> Ustawienia

en: Not available while using the OpenLayers engine.
pl_PL: Niedostępne przy użyciu silnika OpenLayers.

en: Not found message
pl_PL: Komunikat braku wyników

en: Not ready? Skip for now!
pl_PL: Nie gotowy? Pomiń na razie!

en: Not sure how to start?
pl_PL: Nie wiesz, jak zacząć?

en: Not sure where to start?
pl_PL: Nie wiesz, od czego zacząć?

en: Note
pl_PL: Notatka

en: Note:
pl_PL: Uwaga:

en: Note: Leaflet themes are powered by CSS filters. For more granular control, consider an alternate tile server instead
pl_PL: Uwaga: motywy Leaflet używają filtrów CSS. Dla większej kontroli rozważ inny serwer kafelków

en: Note: Nominatim has strict usage restrictions and should only be used in situations where these can be maintained. High usage sites will automatically be limited by Nominatim directly, this is outside of our control.
pl_PL: Nominatim ma ścisłe ograniczenia użycia. Strony wysokiego ruchu będą limitowane bezpośrednio przez Nominatim.

en: Note: OpenLayers themes are powered by CSS filters. For more granular control, consider an alternate tile server instead
pl_PL: Uwaga: motywy OpenLayers używają filtrów CSS. Dla większej kontroli rozważ inny serwer kafelków

en: Note: Right-click to mark your location
pl_PL: Uwaga: kliknij prawym, aby oznaczyć lokalizację

en: Note: Shortcode can be placed on a separate page
pl_PL: Uwaga: shortcode można umieścić na osobnej stronie

en: Note: Shortcode can be placed on any page
pl_PL: Uwaga: shortcode można umieścić na dowolnej stronie

en: Note: Shortcode must be placed on a page with a map present
pl_PL: Uwaga: shortcode musi być na stronie z mapą

en: Note: You can place this shortcode on a separate page by setting the 'url' attribute to your map page location
pl_PL: Uwaga: shortcode można umieścić na osobnej stronie ustawiając atrybut 'url'

en: Note: You can right-click on the map to place the location manually, or drag an existig marker to a preferred location
pl_PL: Uwaga: kliknij prawym, aby ręcznie ustawić lokalizację, lub przeciągnij istniejący znacznik

en: Nudge Marker Center
pl_PL: Przesuń środek znacznika

en: Nudge Offset X
pl_PL: Przesunięcie X

en: Nudge Offset Y
pl_PL: Przesunięcie Y

en: Nudges marker when opened from the marker listing
pl_PL: Przesuwa znacznik po otwarciu z listingu

en: OK! Let's start
pl_PL: OK! Zaczynajmy

en: OR
pl_PL: LUB

en: Of:
pl_PL: Z:

en: Off
pl_PL: Wył.

en: Offset
pl_PL: Przesunięcie

en: Old Fashioned
pl_PL: W starym stylu

en: Older data will automatically be removed
pl_PL: Starsze dane będą automatycznie usuwane

en: On
pl_PL: Wł.

en: On Hover Fill Color
pl_PL: Kolor wypełnienia po najechaniu

en: On Hover Line Color
pl_PL: Kolor linii po najechaniu

en: On Hover Opacity
pl_PL: Krycie po najechaniu

en: Once Daily
pl_PL: Raz dziennie

en: Once Hourly
pl_PL: Raz na godzinę

en: Once Monthly
pl_PL: Raz w miesiącu

en: Once Weekly
pl_PL: Raz w tygodniu

en: Once data becomes available, this report will be updated
pl_PL: Raport zostanie zaktualizowany, gdy dane będą dostępne

en: Once ready, add your key below
pl_PL: Gdy gotowe, dodaj klucz poniżej

en: Once you're a pro user, you'll receive free updates and support forever! You'll also receive amazing specials on any future plugins we release.
pl_PL: Jako Pro otrzymasz darmowe aktualizacje i wsparcie na zawsze! Oraz wspaniałe oferty na przyszłe wtyczki.

en: Once you're a pro user, you'll receive free updates to your major version automatically!
pl_PL: Jako Pro otrzymasz automatyczne darmowe aktualizacje głównej wersji!

en: One or more error(s) have occured attempting to initialize the Maps API:
pl_PL: Wystąpiły błędy przy inicjalizacji Maps API:

en: One or more markers have been added or changed, please <a href='%s' class='button'>clear your cache.</a>
pl_PL: Dodano lub zmieniono znaczniki, <a href='%s' class='button'>wyczyść pamięć podręczną.</a>

en: One-time purchase. Free updates and priority support forever.
pl_PL: Jednorazowy zakup. Darmowe aktualizacje i priorytetowe wsparcie.

en: Only Back End
pl_PL: Tylko zaplecze

en: Only Front End
pl_PL: Tylko frontend

en: Only Load In-Stock Products
pl_PL: Wczytaj tylko produkty w magazynie

en: Only applies to new images, existing markers would need to be resaved, lightboxes will use full size
pl_PL: Dotyczy tylko nowych obrazów, istniejące znaczniki wymagają zapisu ponownie, lightboxy używają pełnego rozmiaru

en: Only load markers within viewport
pl_PL: Wczytaj tylko znaczniki w viewport

en: Only load markers within viewport (beta)
pl_PL: Wczytaj tylko znaczniki w viewport (beta)

en: Only set this if your map is located on another page
pl_PL: Ustaw tylko, jeśli mapa jest na innej stronie

en: Only trigger Datatable search on enter/return key (Reduce server load)
pl_PL: Wyzwalaj wyszukiwanie Datatable tylko Enterem (zmniejsza obciążenie)

en: Only use this if requested by our support team.
pl_PL: Używaj tylko na prośbę naszego supportu.

en: Opacity
pl_PL: Krycie

en: Open Google / Apple maps in a new tab
pl_PL: Otwórz Google/Apple maps w nowej karcie

en: Open Installer
pl_PL: Otwórz instalator

en: Open Layers Only
pl_PL: Tylko OpenLayers

en: Open Marker InfoWindows by
pl_PL: Otwórz okna informacyjne znacznika poprzez

en: Open Marker InfoWindows on
pl_PL: Otwórz okna informacyjne znacznika poprzez

en: Open Theme Editor
pl_PL: Otwórz edytor motywu

en: Open by default
pl_PL: Okno informacyjne domyślnie otwarte

en: Open links in a new window
pl_PL: Otwórz linki w nowym oknie

en: Open links in a new window
pl_PL: Otwórz linki w nowym oknie

en: Open settings
pl_PL: Inne ustawienia

en: OpenLayers
pl_PL: Włączyć Trasy rowerowe?

en: OpenLayers Tileserver Key
pl_PL: Klucz serwera kafelków OpenLayers

en: OpenLayers V6 is in legacy support and may become unstable, although still available we highly recommend switching to V10 for stability
pl_PL: OpenLayers V6 w legacy, może być niestabilny. Zalecamy V10 dla stabilności

en: OpenLayers supports two render modes, Element is the most well supported and reliable option (recommended for most users). Vector is available in alpha (early-preview) as an alternative which has some performance improvements. Vector mode does not support all of our features, for example, hover icons, animations and transitions will no longer function when this mode is enabled.
pl_PL: OpenLayers ma dwa tryby. Element jest najbardziej wspierany (zalecany). Vector w alpha z poprawkami wydajności, ale nie wspiera ikon hover, animacji, przejść.

en: OpenRouteService Key
pl_PL: Klucz OpenRouteService

en: OpenRouteService directions do not work on local development environments (localhost). Directions will work as expected once the site is deployed to a public-facing domain.
pl_PL: OpenRouteService nie działa na localhost. Zadziała po wdrożeniu na publiczną domenę.

en: OpenRouteService directions do not work on local development environments (localhost). The OpenRouteService API rejects requests from local origins because the host can't be matched to a registered domain. Directions will work as expected once the site is deployed to a public-facing domain.
pl_PL: OpenRouteService nie działa na localhost. API odrzuca lokalne pochodzenia. Zadziała po wdrożeniu na publiczną domenę.

en: Optimization
pl_PL: Optymalizacja

en: Optional
pl_PL: Opcjonalne

en: Options
pl_PL: pokaż opcje

en: Or <a href='%s' target='BLANK'>click here to automatically create a Map Page now</a>.
pl_PL: Albo <a href='%s' target='BLANK'>kliknij, aby automatycznie utworzyć stronę mapy</a>.

en: Or ask a question on our
pl_PL: Lub zadaj pytanie na naszym

en: Or click on the map and drag to add a marker
pl_PL: Albo kliknij i przeciągnij na mapie, aby dodać znacznik

en: Or complete the full setup instead!
pl_PL: Albo wykonaj pełną konfigurację!

en: Or make your own, in a few simple steps
pl_PL: Albo stwórz własny w kilku prostych krokach

en: Or right-click on the map and drag to add a marker
pl_PL: Albo kliknij prawym i przeciągnij, aby dodać znacznik

en: Or upload a custom icon instead!
pl_PL: Albo wgraj własną ikonę!

en: Order
pl_PL: Kolejność

en: Order Location Viewer (WP Go Maps)
pl_PL: Przeglądarka lokalizacji zamówień (WP Go Maps)

en: Order markers by
pl_PL: Ustaw znaczniki wg

en: Organize markers with categories and let visitors filter.
pl_PL: Organizuj znaczniki kategoriami i pozwól filtrować.

en: Origin Icon
pl_PL: Ikona początku

en: Origin icon picker
pl_PL: Wybór ikony początku

en: Other
pl_PL: z innego źródła

en: Other (Enter URL)
pl_PL: Inne (wprowadź URL)

en: Other Caching
pl_PL: Inne ustawienia

en: Other Settings
pl_PL: Inne ustawienia

en: Other settings
pl_PL: Inne ustawienia

en: Our GDPR notice will be displayed whenever the agreement cookie is not set. Agreeing to the notice will set this cookie.
pl_PL: Powiadomienie RODO będzie pokazywane bez cookie zgody. Akceptacja ustawia cookie.

en: Our default internal build is Atlas Novus. Switching to Legacy may limit features you have access to, but is available for users who prefer it.
pl_PL: Domyślny build to Atlas Novus. Przełączenie na Legacy może ograniczyć funkcje, ale jest dostępne dla preferujących.

en: Our support team may ask for the following information to provide you with better support
pl_PL: Zespół supportu może poprosić o poniższe informacje

en: Over-ride current jQuery with version 1.11.3 (Tick this box if you are receiving jQuery related errors after updating to WordPress 4.5)
pl_PL: Nadpisz bieżącą wersję jQuery wersją 1.8.3 (Zaznacz tą opcję, jeżeli widzisz błędy związane z jQuery)

en: Overlay
pl_PL: Nakładka

en: Overlay Editor
pl_PL: Edycja

en: Override GDPR Notice
pl_PL: Nadpisz powiadomienie RODO

en: Override Listing Click Zoom Level
pl_PL: Nadpisz poziom zoomu kliknięcia listingu

en: Override Text
pl_PL: Nadpisz tekst

en: Override User Location Zoom Level
pl_PL: Nadpisz poziom zoomu lokalizacji użytkownika

en: Override zoom level on listing click
pl_PL: Nadpisz poziom zoomu kliknięcia listingu

en: PHP 8 includes significant changes from PHP 7, which may cause unexpected issues with our core functionality. WP Go Maps is not officially supported with PHP 8, but support will be added in the near future.
pl_PL: PHP 8 wprowadza znaczące zmiany. WP Go Maps nie jest oficjalnie wspierany z PHP 8, ale wsparcie zostanie dodane wkrótce.

en: Page number buttons only
pl_PL: Tylko przyciski numerów stron

en: Page where your map is located (link)
pl_PL: Strona z mapą (link)

en: Pale
pl_PL: Blady

en: Parent
pl_PL: Nadrzędny

en: Parent Category
pl_PL: Kategoria znacznika

en: Parent Category:
pl_PL: Kategoria znacznika

en: Partial
pl_PL: Częściowy

en: Paste your %s license key...
pl_PL: Wklej klucz licencji %s…

en: Paste your API key here and press save:
pl_PL: Wklej klucz API i kliknij zapisz:

en: Paths
pl_PL: Ścieżki

en: Perfect, one more thing!
pl_PL: Świetnie, jeszcze jedno!

en: Performance
pl_PL: Wydajność

en: Performance indexes have been added!
pl_PL: Dodano indeksy wydajności!

en: Performance indexes have been remove!
pl_PL: Usunięto indeksy wydajności!

en: Pic
pl_PL: Obrazek

en: Pick from 6 different listing styles, all fully customizable
pl_PL: Wybierz spośród 6 stylów listingu, w pełni konfigurowalnych

en: PinkPurple
pl_PL: RóżowoFioletowy

en: Pins
pl_PL: Pinezki

en: Pitch
pl_PL: Nachylenie

en: Place a marker at the center of the map (true|false)
pl_PL: Umieść znacznik w centrum mapy (true|false)

en: Place image in center, while maintaining aspect ratio
pl_PL: Umieść obraz w centrze, zachowując proporcje

en: Placeholder Marker
pl_PL: Znacnzik kategorii

en: Placement
pl_PL: Umiejscowienie

en: Placement:
pl_PL: Umiejscowienie:

en: Please <a href='./update-core.php'>update</a> your Pro Add-on to at least version 5.50 to allow for these settings
pl_PL: <a href='./update-core.php'>Zaktualizuj</a> dodatek Pro do wersji 5.50 lub wyżej

en: Please Wait...
pl_PL: Wyjaśnij proszę

en: Please create the circle first.
pl_PL: Najpierw utwórz okrąg.

en: Please create the polygon first.
pl_PL: Najpierw utwórz wielokąt.

en: Please create the polyline first.
pl_PL: Usuń tą linię łamaną

en: Please create the rectangle first.
pl_PL: Usuń ten znacznik

en: Please ensure you <a href="%1$s">enter your API key</a> in settings to continue using %2$s. Alternatively, switch to a free engine via the dropdown above (Leaflet, OpenLayers, or Zero Cost Mapping).
pl_PL: <a href="%1$s">Wprowadź klucz API</a> w ustawieniach, aby używać %2$s. Albo przełącz na darmowy silnik (Leaflet, OpenLayers lub Zero Cost Mapping).

en: Please ensure you <a href="%s">enter a Google Maps API key</a> to continue using Google Maps. Alternatively, swap over to Open Layers by clicking <a id="wpgm-swap-to-open-layers" href="%s">here</a>.
pl_PL: <a href="%s">Wprowadź klucz Google Maps API</a>. Albo przełącz na OpenLayers <a id="wpgm-swap-to-open-layers" href="%s">tutaj</a>.

en: Please enter a URL to import from.
pl_PL: Wprowadź URL do importu.

en: Please enter a start date.
pl_PL: Wprowadź datę początkową.

en: Please explain
pl_PL: Wyjaśnij proszę

en: Please fill in your details below and we'll get right on it!
pl_PL: Wypełnij dane poniżej, a my się tym zajmiemy!

en: Please fill out both the "from" and "to" fields
pl_PL: Wypełnij proszę oba pola: 'z' i 'do'

en: Please note that changing these settings will not scale ratings which have already been recorded.
pl_PL: Zmiana ustawień nie przeskaluje już zapisanych ocen.

en: Please note that this functionality currently only supports markers. KMZ file imports are still in beta phase.
pl_PL: Funkcja obsługuje obecnie tylko znaczniki. Import KMZ jest w fazie beta.

en: Please note your circle may be too small to be visible at this zoom level
pl_PL: Okrąg może być za mały, by być widoczny przy tym zoomie

en: Please note, in this configuration our new Atlas Novus build cannot be enabled, which means some new features will not be available.
pl_PL: W tej konfiguracji nie można włączyć Atlas Novus, niektóre nowe funkcje są niedostępne.

en: Please note, the Default Marker module has not been removed or deprecated, if you prefer you may use it instead. It remains our default as it allows more customization within our editor. We will continue to improve Advanced Marker support in the future.
pl_PL: Default Marker nie został usunięty ani deprecated. Pozostaje domyślny ze względu na większą personalizację. Wsparcie Advanced Marker będzie ulepszane.

en: Please note, this cannot be undone, and will run on markers and shapes.
pl_PL: Uwaga: nieodwracalne, dotyczy znaczników i kształtów.

en: Please note, using the new render mode will also impact the limitations of some of our systems. You will not be able to use local map themes, control points of interest or enable some animations within this mode
pl_PL: Nowy tryb renderowania wpływa na ograniczenia: brak lokalnych motywów, kontroli POI ani niektórych animacji

en: Please note: You must save your map to update the tileserver
pl_PL: Uwaga: zapisz mapę, aby zaktualizować serwer kafelków

en: Please prove that you are human by checking the checkbox above
pl_PL: Udowodnij, że jesteś człowiekiem, zaznaczając opcję powyżej

en: Please refer to our <a href='https://www.wpgmaps.com/privacy-policy?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=mapedit-privacy-legacy-v10' target='_blank'>Privacy Policy</a> for information on Data Processing
pl_PL: Zobacz naszą <a href='https://www.wpgmaps.com/privacy-policy?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=mapedit-privacy-legacy-v10' target='_blank'>politykę prywatności</a> dla informacji o przetwarzaniu danych

en: Please refine your search to try again
pl_PL: Doprecyzuj wyszukiwanie i spróbuj ponownie

en: Please review our <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-a-google-maps-api-key/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=installer-create-api-key-docs-atlas-major-v10' target='_BLANK'>documentation</a> for a comprehensive guide on API key management.
pl_PL: Zobacz <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-a-google-maps-api-key/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=installer-create-api-key-docs-atlas-major-v10' target='_BLANK'>dokumentację</a> dla zarządzania kluczami API.

en: Please review our <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-a-google-maps-api-key/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=installer-create-api-key-docs-atlas-novus-v10' target='_BLANK'>documentation</a> for a comprehensive guide on API key management.
pl_PL: Zobacz <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-a-google-maps-api-key/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=installer-create-api-key-docs-atlas-novus-v10' target='_BLANK'>dokumentację</a> dla zarządzania kluczami API.

en: Please review our <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-a-google-maps-api-key/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=installer-create-api-key-legacy-v10' target='_BLANK'>documentation</a> for a comprehensive guide on API key management.
pl_PL: Zobacz <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-a-google-maps-api-key/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=installer-create-api-key-legacy-v10' target='_BLANK'>dokumentację</a> dla zarządzania kluczami API.

en: Please review our <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-a-location-iq-access-token/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=installer-locationiq-key-docs-atlas-major-v10' target='_BLANK'>documentation</a> for a comprehensive guide.
pl_PL: Zobacz <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-a-location-iq-access-token/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=installer-locationiq-key-docs-atlas-major-v10' target='_BLANK'>dokumentację</a> dla pełnego przewodnika.

en: Please review our <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-a-location-iq-access-token/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=installer-locationiq-key-docs-atlas-novus-v10' target='_BLANK'>documentation</a> for a comprehensive guide.
pl_PL: Zobacz <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-a-location-iq-access-token/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=installer-locationiq-key-docs-atlas-novus-v10' target='_BLANK'>dokumentację</a> dla pełnego przewodnika.

en: Please review our <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-a-maptiler-api-key/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=installer-maptiler-key-docs-atlas-major-v10' target='_BLANK'>documentation</a> for a comprehensive guide.
pl_PL: Zobacz <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-a-maptiler-api-key/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=installer-maptiler-key-docs-atlas-major-v10' target='_BLANK'>dokumentację</a> dla pełnego przewodnika.

en: Please review our <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-a-maptiler-api-key/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=installer-maptiler-key-docs-atlas-novus-v10' target='_BLANK'>documentation</a> for a comprehensive guide.
pl_PL: Zobacz <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-a-maptiler-api-key/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=installer-maptiler-key-docs-atlas-novus-v10' target='_BLANK'>dokumentację</a> dla pełnego przewodnika.

en: Please review our <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-a-stadia-maps-api-key/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=installer-stadia-key-docs-atlas-major-v10' target='_BLANK'>documentation</a> for a comprehensive guide.
pl_PL: Zobacz <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-a-stadia-maps-api-key/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=installer-stadia-key-docs-atlas-major-v10' target='_BLANK'>dokumentację</a> dla pełnego przewodnika.

en: Please review our <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-a-stadia-maps-api-key/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=installer-stadia-key-docs-atlas-novus-v10' target='_BLANK'>documentation</a> for a comprehensive guide.
pl_PL: Zobacz <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-a-stadia-maps-api-key/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=installer-stadia-key-docs-atlas-novus-v10' target='_BLANK'>dokumentację</a> dla pełnego przewodnika.

en: Please review our <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-an-azure-maps-subscription-key/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=installer-azure-key-docs-atlas-major-v10' target='_BLANK'>documentation</a> for a comprehensive guide.
pl_PL: Zobacz <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-an-azure-maps-subscription-key/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=installer-azure-key-docs-atlas-major-v10' target='_BLANK'>dokumentację</a> dla pełnego przewodnika.

en: Please review our <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-an-azure-maps-subscription-key/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=installer-azure-key-docs-atlas-novus-v10' target='_BLANK'>documentation</a> for a comprehensive guide.
pl_PL: Zobacz <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-an-azure-maps-subscription-key/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=installer-azure-key-docs-atlas-novus-v10' target='_BLANK'>dokumentację</a> dla pełnego przewodnika.

en: Please select
pl_PL: Wyjaśnij proszę

en: Please select a KML or KMZ file to import
pl_PL: Wybierz plik KML lub KMZ do importu

en: Please select a file to upload.
pl_PL: Wybierz plik do wgrania.

en: Please select at least one data type to export.
pl_PL: Wybierz co najmniej jeden typ danych do eksportu.

en: Please select at least one map to export.
pl_PL: Wybierz co najmniej jedną mapę do eksportu.

en: Please select at least one map to import to, or deselect the "Apply import data to" option.
pl_PL: Wybierz mapę docelową lub odznacz "Zastosuj dane importu do".

en: Please select at least one map to import.
pl_PL: Wybierz co najmniej jedną mapę do importu.

en: Please tick this box to prove you are human
pl_PL: Zaznacz tą opcję, aby udowodnić, że jesteś człowiekiem

en: Please update the core plugin to 8.0.4 or above to use utilities.
pl_PL: Zaktualizuj core do 8.0.4 lub wyżej, aby używać narzędzi.

en: Plugin Language
pl_PL: Język wtyczki

en: Point Label List
pl_PL: Lista etykiet punktów

en: Point Labels
pl_PL: Włączyć Trasy rowerowe?

en: Point of interest cannot be disabled/hidden. We use map themes to achieve this, meaning you will need to disable these directly on the Google Maps Platform
pl_PL: POI nie można wyłączyć. Używamy motywów map, więc wyłącz bezpośrednio w Google Maps Platform

en: Point of interest cannot be hidden when using the Advanced Marker Element.
pl_PL: POI nie można ukryć z Advanced Marker Element.

en: Polygon
pl_PL: Wielokąt

en: Polygon Data
pl_PL: Dane wielokąta

en: Polygon Editor
pl_PL: Dane wielokąta

en: Polygon ID:
pl_PL: ID wielokąta:

en: Polygon List
pl_PL: Lista wielokątów

en: Polygon data
pl_PL: Dane wielokąta

en: Polygon data found.
pl_PL: Dane wielokąta

en: Polygons
pl_PL: Wielokąty

en: Polygons and Polylines
pl_PL: Dane linii łamanej

en: Polyline
pl_PL: Polilinia

en: Polyline Data
pl_PL: Dane linii łamanej

en: Polyline Editor
pl_PL: Dane linii łamanej

en: Polyline ID:
pl_PL: ID polilinii:

en: Polyline List
pl_PL: Lista polilinii

en: Polyline data
pl_PL: Dane linii łamanej

en: Polyline data found.
pl_PL: Dane linii łamanej

en: Polylines
pl_PL: Linie łamane

en: Position
pl_PL: wersji Pro

en: Position Adjustment
pl_PL: Regulacja pozycji

en: Post Description Type
pl_PL: Typ opisu wpisu

en: Post Type Location (WP Go Maps)
pl_PL: Lokalizacja typu wpisu (WP Go Maps)

en: Post Type Locations
pl_PL: Lokalizacje typów wpisów

en: Post Type:
pl_PL: Typ wpisu:

en: Post Types
pl_PL: Typy wpisów

en: Postal code
pl_PL: Krótki kod

en: Powerful Features
pl_PL: Potężne funkcje

en: Preload Cache
pl_PL: Wstępnie wczytaj pamięć podręczną

en: Preserve Styles
pl_PL: Zachowaj style

en: Presets
pl_PL: Użyj mojego położenia

en: Prev
pl_PL: Poprzednie

en: Prevent Google Fonts
pl_PL: Zablokuj Google Fonts

en: Prevent Google Fonts (beta)
pl_PL: Zablokuj Google Fonts (beta)

en: Prevent other plugins and theme loading API
pl_PL: Zapobiegaj ładowaniu API przez inne wtyczki i motywy

en: Prevent other plugins and theme loading API:
pl_PL: Zapobiegaj ładowaniu API przez inne wtyczki i motywy:

en: Prevent the page from scrolling to the map element when a marker listing item is clicked
pl_PL: Zapobiegaj przewijaniu strony do mapy po kliknięciu elementu listingu

en: Prevents the larger image lightbox from opening up when pictures in the infowindow or marker listing are clicked
pl_PL: Zapobiega otwieraniu lightboxa po kliknięciu obrazów w oknach info lub listingu

en: Preview
pl_PL: Poprzednie

en: Preview: Listing Click Zoom Level
pl_PL: Podgląd: zoom kliknięcia listingu

en: Preview: Marker Click Zoom
pl_PL: Podgląd: zoom po kliknięciu znacznika

en: Preview: Mobile Zoom Level
pl_PL: Podgląd: poziom zoomu mobile

en: Preview: User Location Zoom
pl_PL: Podgląd: zoom lokalizacji użytkownika

en: Previous and Next buttons only
pl_PL: Tylko przyciski Wstecz i Dalej

en: Previous and Next buttons, plus page numbers
pl_PL: Przyciski Wstecz i Dalej oraz numery stron

en: Primary Color
pl_PL: Kolor podstawowy

en: Print
pl_PL: Drukuj

en: Print directions
pl_PL: Wyznaczanie trasy

en: Priority
pl_PL: Priorytet

en: Privacy policy
pl_PL: Polityka prywatności

en: Pro Add-on
pl_PL: Dodatek Pro

en: Pro Demo
pl_PL: Demo Pro

en: Pro Edition
pl_PL: wersji Pro

en: Pro Features
pl_PL: Wersja Pro

en: Pro Store Locator
pl_PL: Pro lokalizator sklepów

en: Pro Upgrade
pl_PL: Aktualizacja Pro

en: Pro Version
pl_PL: Wersja Pro

en: Pro version only
pl_PL: Wersja Pro

en: Problems with the plugin? See the troubleshooting manual.
pl_PL: Problemy z wtyczką? Zobacz instrukcję rozwiązywania problemów.

en: Product Description Type
pl_PL: Typ opisu produktu

en: Product Location Editor
pl_PL: Edytor lokalizacji produktu

en: Product Location Editor (WP Go Maps)
pl_PL: Edytor lokalizacji produktu (WP Go Maps)

en: Progress:
pl_PL: Postęp:

en: Project Leaders
pl_PL: Liderzy projektu

en: Pull marker data from
pl_PL: Pobierz dane znacznika z

en: Quality Assurance
pl_PL: Zapewnienie jakości

en: Query String
pl_PL: Ciąg zapytania

en: Quick Create
pl_PL: Szybkie tworzenie

en: Quick action tools
pl_PL: Narzędzia szybkich akcji

en: Quick tip:
pl_PL: Szybka wskazówka:

en: Radial
pl_PL: Promień

en: Radial Gradient
pl_PL: Gradient promienisty

en: Radius
pl_PL: Promień

en: Radius (km)
pl_PL: Promień

en: Radius Style
pl_PL: Promień

en: Radius:
pl_PL: Promień

en: Rate us on WordPress.org
pl_PL: Oceń nas na WordPress.org

en: Rating
pl_PL: Ustawienia pokazywania znaczników

en: Rating Step
pl_PL: Krok oceny

en: Ratings
pl_PL: Ustawienia

en: Re-Enable Interactions
pl_PL: Włączyć wskazówki dojazu?

en: Read the documentation
pl_PL: zapoznać się z naszą dokumentacją,

en: Ready to get started?
pl_PL: Ukryj kolumnę Adres

en: Ready to unlock your maps?
pl_PL: Gotowy odblokować mapy?

en: Real Time Location Tracking
pl_PL: Śledzenie lokalizacji w czasie rzeczywistym

en: Receive specials, guides and latest news
pl_PL: Otrzymuj oferty, poradniki i wiadomości

en: Recommended
pl_PL: Zalecane

en: Recommended for experienced users
pl_PL: Zalecane dla doświadczonych użytkowników

en: Recommended for new users
pl_PL: Zalecane dla nowych użytkowników

en: Rectangle
pl_PL: Prostokąt

en: Rectangle Editor
pl_PL: Pokazuj odległość w

en: Rectangle ID:
pl_PL: ID prostokąta:

en: Rectangle List
pl_PL: Lista prostokątów

en: Rectangle data found.
pl_PL: Znaleziono dane prostokąta.

en: Rectangles
pl_PL: Prostokąty

en: Recursion limit error when converting line endings
pl_PL: Błąd limitu rekurencji przy konwersji końcówek linii

en: Red
pl_PL: Czerwony

en: Reddit Community
pl_PL: Społeczność Reddit

en: Reduce Editor Geocoding
pl_PL: Ogranicz geokodowanie edytora

en: Refresh Interval
pl_PL: Interwał odświeżania

en: Refresh intervals below 15 seconds will require a powerful server, as these frequencies tend to have a high impact on server load.
pl_PL: Interwały poniżej 15 sek. wymagają mocnego serwera ze względu na wysokie obciążenie.

en: Refresh maps at a set interval to allow users to watch location changes in realtime, on your website.
pl_PL: Odświeżaj mapy w odstępach, aby pokazać zmiany lokalizacji w czasie rzeczywistym.

en: Region code
pl_PL: Kod regionu

en: Registered
pl_PL: zarejestrowani użytkownicy

en: Registered Users
pl_PL: zarejestrowani użytkownicy

en: Remap Columns
pl_PL: Przemapuj kolumny

en: Remember to save your map!
pl_PL: Pamiętaj, aby zapisać mapę!

en: Remove
pl_PL: Usuń

en: Remove Field
pl_PL: Usuń pole

en: Remove HTML
pl_PL: Usuń HTML

en: Remove Indexes
pl_PL: Usuń indeksy

en: Remove duplicate markers
pl_PL: Usuń zduplikowane znaczniki

en: Remove search box
pl_PL: Usuń pole wyszukiwania

en: Remove search box from Marker Listing Table?
pl_PL: Usunąć pole wyszukiwania z tabeli listingu znaczników?

en: Remove waypoint
pl_PL: Usuń punkt trasy

en: Removed %s markers
pl_PL: Usunięto %s znaczników

en: Replace
pl_PL: Zastąp

en: Replace URL
pl_PL: Zastąp URL

en: Replace existing data with data in file
pl_PL: Zastąp istniejące dane zawartością pliku

en: Replace map data
pl_PL: Zastąp dane mapy

en: Report
pl_PL: Raport

en: Request denied
pl_PL: Żądanie odrzucone

en: Requests & Queries
pl_PL: Żądania i zapytania

en: Require Account
pl_PL: Wymagaj konta

en: Require consent before loading Maps API
pl_PL: Wymagaj zgody przed wczytaniem Maps API

en: Require consent before user submission
pl_PL: Wymagaj zgody przed wysłaniem

en: Requires WP Go Maps - Gold add-on 5.0.0 or above
pl_PL: Jesteś nowy w WP Google Maps?

en: Requires WP Go Maps - Pro add-on Version 8
pl_PL: Jesteś nowy w WP Google Maps?

en: Requires address provider to be enabled.
pl_PL: Wymaga włączonego dostawcy adresów.

en: Requires an API key
pl_PL: Wymaga klucza API

en: Reset
pl_PL: Resetuj

en: Reset all settings
pl_PL: Resetuj wszystkie ustawienia

en: Reset directions
pl_PL: Wyczyść wskazówki

en: Resize Images
pl_PL: Zmień rozmiar obrazów

en: Resize Images with Timthumb
pl_PL: Zmień rozmiar obrazów przez Timthumb

en: Resize all images to the below sizes
pl_PL: Zmień rozmiar wszystkich obrazów

en: Resolution
pl_PL: Rozdzielczość

en: Resolve Collation Issues
pl_PL: Rozwiąż problemy sortowania

en: Resolve Coordinates
pl_PL: Rozwiąż współrzędne

en: Responsivity Settings
pl_PL: Ustawienia map

en: Restrict to country
pl_PL: Ogranicz do kraju

en: Retention Purpose(s)
pl_PL: Cel(e) zatrzymywania

en: Retina Icon Height
pl_PL: Wysokość ikony Retina

en: Retina Icon Width
pl_PL: Szerokosć okna wskazówek

en: Retina Ready
pl_PL: Wsparcie Retina

en: Revoke
pl_PL: Cofnij

en: Right
pl_PL: po prawej

en: Right Bottom
pl_PL: Prawy dół

en: Right Center
pl_PL: na środku

en: Right Top
pl_PL: po prawej

en: Right-click in the map editor to access the quick create menu
pl_PL: Kliknij prawym w edytorze, aby otworzyć menu szybkiego tworzenia

en: Roadmap
pl_PL: Mapa drogowa

en: Rounded
pl_PL: Zaokrąglony

en: Roundness
pl_PL: Zaokrąglenie

en: Route Color
pl_PL: Kolor trasy

en: Route Opacity
pl_PL: Krycie trasy

en: Route Weight
pl_PL: Wysokość

en: Route request denied. Please check that you have enabled the Routes API for your Google Maps API project.
pl_PL: Żądanie trasy odrzucone. Sprawdź, czy Routes API jest włączone w projekcie.

en: Row
pl_PL: Wiersz

en: Row is empty, skipping row
pl_PL: Wiersz pusty, pomijanie

en: Rows
pl_PL: Wiersze

en: Satellite
pl_PL: Satelitarna

en: Satellite Views
pl_PL: Widoki satelitarne

en: Saturate
pl_PL: Edytuj położenie

en: Saturation
pl_PL: Edytuj położenie

en: Save
pl_PL: Zapisz

en: Save Category
pl_PL: Zapisz kategorię

en: Save Changes
pl_PL: Zapisz ustawienia

en: Save Circle
pl_PL: Zapisz znacznik

en: Save Fields
pl_PL: Zapisz znacznik

en: Save Heatmap
pl_PL: Zapisz mapę cieplną

en: Save Label
pl_PL: Zapisz etykietę

en: Save Map
pl_PL: Zapisz mapę

en: Save Marker
pl_PL: Zapisz znacznik

en: Save Marker Location
pl_PL: Zapisz położenie znacznika

en: Save Overlay
pl_PL: Zapisz nakładkę

en: Save Polygon
pl_PL: Zapisz wielokąt

en: Save Polyline
pl_PL: Zapisz linię łamaną

en: Save Rectangle
pl_PL: Zapisz prostokąt

en: Save Settings
pl_PL: Zapisz ustawienia

en: Save Styling
pl_PL: Zapisz ustawienia

en: Save failed
pl_PL: Zapis nieudany

en: Save failed — retrying in %ds
pl_PL: Zapis nieudany. Ponawianie za %ds

en: Save marker
pl_PL: Zapisz znacznik

en: Save rectangle
pl_PL: Zapisz ustawienia

en: Saved
pl_PL: Zapisano

en: Saving...
pl_PL: Zapisywanie

en: Saving…
pl_PL: Zapisywanie…

en: Schedule
pl_PL: Harmonogram

en: Scheduled import deleted.
pl_PL: Zaplanowany import usunięty.

en: Scheduled import not found.
pl_PL: Zaplanowany import nie znaleziony.

en: Scheduling Options
pl_PL: Opcje zaawansowane

en: Scheduling completed.
pl_PL: Harmonogram zakończony.

en: Scheduling is managed by WP Cron, which relies on site activity in order to time events. If you need more reliable scheduling, we recommend setting up a dedicated <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/improving-reliability-of-scheduled-imports/' target='_BLANK'>cron job</a> instead.
pl_PL: Harmonogramowanie zarządzane przez WP Cron, zależy od aktywności strony. Dla niezawodności użyj dedykowanego <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/improving-reliability-of-scheduled-imports/' target='_BLANK'>cron job</a>.

en: Scheduling, this may take a moment...
pl_PL: Planowanie, to może chwilę potrwać…

en: Search
pl_PL: Wyszukiwanie

en: Search Area
pl_PL: Wyszukiwanie

en: Search Term
pl_PL: Szukana fraza

en: Search markers...
pl_PL: Szukaj znaczników…

en: Search:
pl_PL: Szukaj:

en: Seconds
pl_PL: Sekundy

en: Security
pl_PL: Bezpieczeństwo

en: Security Analyst
pl_PL: Analityk bezpieczeństwa

en: Security Notice
pl_PL: Powiadomienie bezpieczeństwa

en: Security check failed, import will continue, however, we cannot provide you with live updates
pl_PL: Sprawdzenie zabezpieczeń nieudane, import kontynuuje, bez aktualizacji na żywo

en: Security check failed.
pl_PL: Sprawdzenie bezpieczeństwa nieudane.

en: See demo
pl_PL: Zobacz demo

en: See the
pl_PL: Zobacz

en: See the troubleshooting manual.
pl_PL: Sprawdź w instrukcji rozwiązywania problemów.

en: Select
pl_PL: Wybierz

en: Select All
pl_PL: Wybierz

en: Select Engine
pl_PL: Wybierz

en: Select File
pl_PL: Wybierz

en: Select None
pl_PL: Wybierz

en: Select Preset
pl_PL: Wybierz

en: Select Tileset
pl_PL: Wybierz tileset

en: Select a Map Type (beta)
pl_PL: Wybierz typ mapy (beta)

en: Select different pagination style
pl_PL: Wybierz inny styl paginacji

en: Select from various <a href='http://wpgmaps.com/map-themes/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=welcome-themes-legacy-v10' target='_BLANK'>map themes</a>, or make your own.
pl_PL: Wybierz spośród <a href='http://wpgmaps.com/map-themes/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=welcome-themes-legacy-v10' target='_BLANK'>motywów map</a> lub stwórz własny.

en: Select from various map themes!
pl_PL: Wybierz spośród różnych motywów map!

en: Select which maps and map data you'd like to export. Click the Export button to download a JSON file of the exported maps and their data.
pl_PL: Wybierz mapy i dane do eksportu. Kliknij Eksport, aby pobrać JSON.

en: Select your map:
pl_PL: Usuń mapę

en: Selected Engine Features
pl_PL: Wybierz

en: Send us your feedback
pl_PL: Wyślij nam swoje uwagi i komentarze

en: Separation Redirect
pl_PL: Przekierowanie separacji

en: Serve directions instructions directly on your site, or via Google Maps directly!
pl_PL: Pokazuj wskazówki bezpośrednio na stronie lub w Google Maps!

en: Server date/time
pl_PL: Data/czas serwera

en: Set as % or px, eg. 30% or 400px
pl_PL: Ustaw jako % lub px, np. 30% lub 400px

en: Set to 100% for a responsive map
pl_PL: Ustaw 100% dla responsywnej mapy

en: Set your starting location, heading, and pitch.
pl_PL: Ustaw początkową lokalizację, kierunek i nachylenie.

en: Setting this too high may result in unnecessarily increased load times.
pl_PL: Zbyt wysoka wartość może niepotrzebnie wydłużyć czas ładowania.

en: Settings
pl_PL: Ustawienia

en: Shadow
pl_PL: Cień

en: Shape
pl_PL: Kształt

en: Shape Library
pl_PL: Biblioteka kształtów

en: Shape Opens
pl_PL: Kształt otwiera

en: Shape filtering requires a marker category filter to be enabled.
pl_PL: Filtrowanie kształtów wymaga włączonego filtra kategorii znacznika.

en: Shape styles
pl_PL: Style kształtów

en: Shapes
pl_PL: Kształty

en: Shapes & Overlays
pl_PL: Kształty i nakładki

en: Shapes and Overlays
pl_PL: Kształty i nakładki

en: Share
pl_PL: Udostępnij

en: Share Location
pl_PL: Zapisz położenie znacznika

en: Share your maps, speak to the development team, receive updates on upcoming features, and view release specific changelogs
pl_PL: Udostępniaj mapy, rozmawiaj z zespołem, otrzymuj aktualizacje i changelogi

en: Short code
pl_PL: Krótki kod

en: Shortcode
pl_PL: Krótki kod

en: Shortcodes
pl_PL: Krótki kod

en: Show Polygon
pl_PL: Zapisz wielokąt

en: Show Polyline
pl_PL: Zapisz linię łamaną

en: Show Rectangle
pl_PL: Pokazuj odległość w

en: Show User's Location?
pl_PL: Pokazać lokalizację użytkownika?

en: Show X items by default
pl_PL: Okno informacyjne domyślnie otwarte

en: Show a placeholder where a marker has no image, in marker listings and info windows. "Default" follows the global setting under Maps &rarr; Settings.
pl_PL: Pokazuj placeholder dla znaczników bez obrazu w listingach i oknach info. "Domyślnie" zgodnie z ustawieniami globalnymi.

en: Show bouncing icon:
pl_PL: Pokaż skaczącą ikonę:

en: Show center point as an icon
pl_PL: Pokaż punkt centralny jako ikonę

en: Show distance from location?
pl_PL: Pokazuj odległość w

en: Show distance from search
pl_PL: Pokazuj odległość w

en: Show distance in
pl_PL: Pokazuj odległość w

en: Show distance in:
pl_PL: Pokazuj odległość w

en: Show:
pl_PL: Pokaż:

en: Showcase historical maps, datasets, or custom imagery on any map.
pl_PL: Pokazuj historyczne mapy, zbiory danych lub własne obrazy.

en: Showing
pl_PL: Wyświetlanie

en: Showing:
pl_PL: Pokazywanie:

en: Simplified
pl_PL: Uproszczony

en: Six listing styles — tables, grids, carousels, and more.
pl_PL: Sześć stylów listingu. Tabele, siatki, karuzele i więcej.

en: Six styles — tables, grids, carousels, and more.
pl_PL: Sześć stylów. Tabele, siatki, karuzele i więcej.

en: Size
pl_PL: Rozmiar

en: Skip Introduction, Get Started
pl_PL: Pomiń wstęp, zacznij

en: Skip address geocoding (lookup) when lat/lng coordinates are present
pl_PL: Pomiń geokodowanie adresu, gdy są współrzędne lat/lng

en: Skip installation, and finish up later?
pl_PL: Pominąć instalację i dokończyć później?

en: Skip intro and create a map
pl_PL: Pomiń intro i utwórz mapę

en: Sky
pl_PL: Niebo

en: Small
pl_PL: Mały

en: Solid
pl_PL: Ciągła

en: Some caching and optimization plugins will continue to serve your map page with the GDPR agreement, disregarding this cookie. In this instance, clicking "I Agree" will reload the page and appear to have no effect. To solve this issue, we recommend you exclude your map page from caching and optimization.
pl_PL: Niektóre wtyczki cache ignorują cookie zgody RODO. Kliknięcie "Zgadzam się" przeładuje stronę bez efektu. Wyklucz stronę z mapą z cache.

en: Some components like the Store Locator, Directions Panel (Pro) and Category Filters (Pro), support interactive elements.
pl_PL: Komponenty jak Lokalizator, Panel wskazówek (Pro), Filtry kategorii (Pro) obsługują interaktywne elementy.

en: Some interactions are disabled.
pl_PL: Niektóre interakcje są wyłączone.

en: Some map engines have been disabled because you are running a Pro version below 10.0.0. To use these mapping engines, please update your Pro add-on or deactivate it, to utilize our basic feature set independently.
pl_PL: Niektóre silniki wyłączone, bo Pro poniżej 10.0.0. Zaktualizuj Pro lub deaktywuj, aby używać podstawowych funkcji.

en: Some sections and elements use accent colors instead of the default component colors.
pl_PL: Niektóre sekcje używają kolorów akcentu zamiast domyślnych kolorów komponentów.

en: Some tile server providers require a key/token, which you can add here
pl_PL: Niektórzy dostawcy serwerów kafelków wymagają klucza/tokena, dodaj tutaj

en: Some tile servers do require an API key, however, there are many free options available
pl_PL: Niektóre serwery kafelków wymagają klucza API, ale jest wiele darmowych opcji

en: Source
pl_PL: Źródło

en: Source:
pl_PL: Źródło:

en: South West
pl_PL: Południowy zachód

en: Special thanks to all the developers who have helped improve our architecture
pl_PL: Specjalne podziękowania dla deweloperów, którzy pomogli ulepszyć architekturę

en: Special thanks to our amazing community, for all your security reports and contributions
pl_PL: Specjalne podziękowania dla społeczności za zgłoszenia bezpieczeństwa i wkład

en: Special thanks to our amazing community, for all your translation contributions
pl_PL: Specjalne podziękowania dla społeczności za wkład w tłumaczenia

en: Specified import class does not exist
pl_PL: Podana klasa importu nie istnieje

en: Spiral
pl_PL: Spirala

en: Stadia Maps Key (required)
pl_PL: Klucz Stadia Maps (wymagany)

en: Stagger Animation
pl_PL: Animacja

en: Stagger Interval
pl_PL: Interwał rozsunięcia

en: Start -
pl_PL: Początek -

en: Start Date
pl_PL: Zapisz kategorię

en: Start Search
pl_PL: Rozpocznij wyszukiwanie

en: Start in Streetview
pl_PL: Zacznij w Streetview

en: Start in streetview!
pl_PL: Zacznij w Streetview!

en: Start in streetview, by default!
pl_PL: Domyślnie zaczynaj w Streetview!

en: Start tour
pl_PL: Zapisz kategorię

en: Start typing...
pl_PL: Zacznij pisać…

en: Starting Point
pl_PL: Punkt początkowy

en: Starting address (string|latlng)
pl_PL: Adres początkowy (string|latlng)

en: Starting map category ID (number)
pl_PL: ID początkowej kategorii mapy (liczba)

en: Starting map latitude (number)
pl_PL: Początkowa szerokość mapy (liczba)

en: Starting map longitude (number)
pl_PL: Początkowa długość mapy (liczba)

en: Starting radius (number)
pl_PL: Promień początkowy (liczba)

en: Starting zoom level (number)
pl_PL: Początkowy poziom zoomu (liczba)

en: Step-by-step directions with waypoints and transit modes.
pl_PL: Wskazówki krok po kroku z punktami trasy i trybami transportu.

en: Step-by-step directions, waypoints, and transit modes.
pl_PL: Wskazówki krok po kroku, punkty trasy i tryby transportu.

en: Sticky
pl_PL: Przyklejony

en: Still need help? Use one of these links below.
pl_PL: Nadal potrzebujesz pomocy? Skorzystaj z linków poniżej.

en: Stop
pl_PL: Zatrzymaj

en: Stop Editing
pl_PL: wersji Pro

en: Stop paying for map usage entirely.
pl_PL: Przestań w ogóle płacić za użycie map.

en: Store Locator
pl_PL: Lokalizator sklepów

en: Store Locator Documentation
pl_PL: Dokumentacja lokalizatora sklepów

en: Store Locator Features!
pl_PL: Funkcje lokalizatora sklepów!

en: Store Locator Placement
pl_PL: Dokumentacja lokalizatora sklepów

en: Store Locator Queries
pl_PL: Zapytania lokalizatora

en: Store Locator Radii
pl_PL: Lokalizator sklepów

en: Store Locator Style
pl_PL: Lokalizator sklepów

en: Street View
pl_PL: Wyłącz StreetView

en: Stretch
pl_PL: Rozciągnij

en: Strip all HTML tags in descriptions and titles
pl_PL: Usuń wszystkie tago HTML z opisów i tytułów

en: Stroke
pl_PL: Obrys

en: Style
pl_PL: Styl

en: Style options
pl_PL: ukryj opcje

en: Styling
pl_PL: na rowerze

en: Styling Settings
pl_PL: Zapisz ustawienia

en: Styling changes made here will be shared by all maps, to allow for a uniformed styling. Advanced changes are still supported via Custom CSS, if required.
pl_PL: Zmiany stylu tutaj są wspólne dla wszystkich map. Zaawansowane zmiany przez Custom CSS.

en: Styling should be simple!
pl_PL: Styl powinien być prosty!

en: Submit and create a map
pl_PL: Zgłoś i utwórz mapę

en: Subscriber
pl_PL: Subskrybent

en: Successfully accepted the device. Thank you
pl_PL: Pomyślnie zaakceptowano urządzenie. Dziękujemy

en: Sun
pl_PL: Słońce

en: Support
pl_PL: Forum wsparcia

en: Support &amp; Developer
pl_PL: Wsparcie &amp; Developer

en: Support Desk
pl_PL: Forum wsparcia

en: Support Forum
pl_PL: Forum wsparcia

en: Support and updates included forever.
pl_PL: Wsparcie i aktualizacje na zawsze.

en: Support forum
pl_PL: forum Wsparcia.

en: Support forum.
pl_PL: forum Wsparcia.

en: Switch Now
pl_PL: Przełącz teraz

en: System Health Tools
pl_PL: Narzędzia diagnostyki

en: System Info
pl_PL: Info systemu

en: Table Listings
pl_PL: Ustawienia pokazywania znaczników

en: Table collations could not be corrected, or are already aligned
pl_PL: Sortowanie tabel nie zostało poprawione lub jest już zgodne

en: Table collations have been corrected and integrations (ACF/Woo) should function normally
pl_PL: Sortowanie tabel poprawione, integracje (ACF/Woo) powinny działać normalnie

en: Tables appear to be set up correctly for integration sources, no additional action required
pl_PL: Tabele skonfigurowane prawidłowo dla integracji, brak dodatkowych akcji

en: Tablet Items
pl_PL: Elementy tablet

en: Tail
pl_PL: Ogon

en: Take a look at some of the amazing features included with our Pro add-on!
pl_PL: Zerknij na wspaniałe funkcje w dodatku Pro!

en: Tampering Countermeasures
pl_PL: Środki przeciw manipulacji

en: Templates
pl_PL: Szablony

en: Terrain
pl_PL: Terenowa

en: Text
pl_PL: Tekst

en: Text Color
pl_PL: Kolor tekstu

en: Thank you for joining our newsletter!
pl_PL: Dziękujemy za informację!

en: Thank you for updating! WP Go Maps helps you build amazing maps through a simple interface and powerful functionality along with world class support.
pl_PL: Niesamowite mapy. Prosty interfejs użytkownika. Duża funkcjonalność. Wsparcie światowej klasy.

en: Thank you for using <a href='https://www.wpgmaps.com'>WP Go Maps</a>! Please <a href='https://wordpress.org/support/plugin/wp-google-maps/reviews/'>rate us on WordPress.org</a>
pl_PL: Dziękujemy za <a href='https://www.wpgmaps.com'>WP Go Maps</a>! <a href='https://wordpress.org/support/plugin/wp-google-maps/reviews/'>Oceń nas na WordPress.org</a>

en: Thank you for using <a href='https://www.wpgmaps.com?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=mapedit-thankyou-use-atlas-major-v10'>WP Go Maps</a>!
pl_PL: Dziękujemy za korzystanie z <a href='https://www.wpgmaps.com?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=mapedit-thankyou-use-atlas-major-v10'>WP Go Maps</a>!

en: Thank you for using <a href='https://www.wpgmaps.com?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=mapedit-thankyou-use-atlas-novus-v10'>WP Go Maps</a>!
pl_PL: Dziękujemy za korzystanie z <a href='https://www.wpgmaps.com?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=mapedit-thankyou-use-atlas-novus-v10'>WP Go Maps</a>!

en: Thank you. Your marker is awaiting approval.
pl_PL: Dziękujemy. Znacznik oczekuje na zatwierdzenie.

en: Thanks for exploring WP Go Maps! For a limited time, you can upgrade to Pro and get 20% off your license. Don't miss this opportunity to unlock unlimited maps, advanced markers, directions, marker listings and much more!
pl_PL: Dzięki za eksplorację WP Go Maps! Przez ograniczony czas możesz przejść na Pro z 20% rabatem. Nie przegap szansy odblokować nieograniczonych map, zaawansowanych znaczników, wskazówek i więcej!

en: The "Stars" widget style does not currently support "Step"
pl_PL: Styl widżetu "Stars" nie wspiera obecnie "Step"

en: The GDPR regulates that you need to state why you are processing data.
pl_PL: RODO wymaga podania, dlaczego przetwarzasz dane.

en: The GDPR views IP Addresses as Personal Data, which requires consent before being processed. Loading the Google Maps API stores some user information, such as IP Addresses. WP Go Maps endeavours to uphold the spirit of data protection as per the GDPR. Enable this to option to prevent the Maps API from loading, until a user has consented to it.
pl_PL: RODO traktuje adresy IP jako dane osobowe wymagające zgody. Google Maps API przechowuje IP. Włącz, aby zapobiec wczytywaniu API do uzyskania zgody.

en: The ID of the map you are loading (number)
pl_PL: ID wczytywanej mapy (liczba)

en: The KML/GeoRSS layer will over-ride most of your map settings
pl_PL: Warstwa KML/GeoRSS nadpisze większość Twoich ustawień mapy

en: The Pro add-on cannot be loaded due to a fatal error. This is usually due to missing files. Please re-install the Pro add-on. Technical details are as follows:
pl_PL: Nie można wczytać dodatku Pro z powodu błędu krytycznego. Zwykle brak plików. Zainstaluj ponownie Pro. Szczegóły techniczne:

en: The Pro add-on cannot be registered due to a fatal error. This is usually due to missing files. Please re-install the Pro add-on. Technical details are as follows:
pl_PL: Nie można zarejestrować Pro z powodu błędu krytycznego. Zwykle brak plików. Zainstaluj ponownie. Szczegóły:

en: The entire process is managed by Google and takes only a few minutes.
pl_PL: Cały proces zarządzany przez Google, zajmuje kilka minut.

en: The map ID you have entered does not exist. Please enter a map ID that exists.
pl_PL: Podane ID mapy nie istnieje. Wprowadź istniejące ID.

en: The map cannot be initialized because the Maps API has not been loaded. Please check your settings.
pl_PL: Mapa nie może być zainicjowana, bo Maps API nie wczytane. Sprawdź ustawienia.

en: The map could not load.
pl_PL: Mapa nie mogła zostać załadowana (lub trwa jeszcze ładowanie mapy).

en: The map editor will automatically open, allowing you to customize your map even further!
pl_PL: Edytor map otworzy się automatycznie do dalszej personalizacji!

en: The most comprehensive maps plugin, ever!
pl_PL: Najbardziej kompleksowa wtyczka map, kiedykolwiek!

en: The plugin cannot initialise due to a fatal error. This is usually due to missing files or incompatible software. Please re-install the plugin and any relevant add-ons. We recommend that you use at least PHP 5.6. Technical details are as follows:
pl_PL: Wtyczka nie zainicjowana przez błąd krytyczny. Zwykle brak plików lub niezgodne oprogramowanie. Zainstaluj ponownie. Zalecamy PHP 5.6+. Szczegóły:

en: The plugin couldn't find the directory %s, which is the directory your settings specify to use for XML caching. Please make sure the directory exists, and that you assign file permissions of 755 to this directory.
pl_PL: Wtyczka nie znalazła katalogu %s dla cache XML. Upewnij się, że istnieje i ma uprawnienia 755.

en: The plugin failed to load due to a fatal error. This is usually due to missing files, or incompatible software. Please re-install the plugin. We recommend you use PHP 5.6 or above. Technical details are as follows:
pl_PL: Wtyczka nie wczytała się przez błąd krytyczny. Zwykle brak plików lub niezgodne oprogramowanie. Zainstaluj ponownie. Zalecamy PHP 5.6+. Szczegóły:

en: The plugin will remain mostly functional, but some modules may become less stable if you do not update to the latest PRO version.
pl_PL: Wtyczka pozostanie funkcjonalna, ale niektóre moduły mogą być niestabilne bez aktualizacji PRO.

en: The plugins autoloader failed to register one or more modules. This is usually due to missing files. Please re-install the plugin and any relevant add-ons. Technical details are as follows:
pl_PL: Autoloader nie zarejestrował modułów. Zwykle brak plików. Zainstaluj ponownie wtyczkę i dodatki. Szczegóły:

en: The schedule must target an existing map, or use map ID's specified in the file.
pl_PL: Harmonogram musi wskazywać istniejącą mapę lub używać ID z pliku.

en: The style ID for the listing (number)
pl_PL: ID stylu listingu (liczba)

en: The style name as a slug for the listing (string)
pl_PL: Nazwa stylu jako slug listingu (string)

en: The team behind
pl_PL: Zespół stojący za

en: Theme Data
pl_PL: Dane motywu

en: Theme Editor
pl_PL: Edytor motywu

en: Theme Presets
pl_PL: Użyj mojego położenia

en: Theme functionality is not support when using the Advanced Marker Element module in Google Maps. All styling is managed via the cloud on the Google Maps platform.
pl_PL: Funkcja motywu nie wspierana z Advanced Marker Element. Cały styl zarządzany przez chmurę Google Maps.

en: Theme selection
pl_PL: Użyj mojego położenia

en: Themes
pl_PL: Motywy

en: There are more tile servers available within the settings area of the plugin, but they may require additional set up.
pl_PL: Więcej serwerów kafelków dostępnych w ustawieniach, mogą wymagać dodatkowej konfiguracji.

en: There is a 0.12second delay between each request
pl_PL: Między żądaniami jest 0,12 sekundy opóźnienia

en: There was a problem duplicating the map.
pl_PL: Wystąpił problem z usunięciem mapy.

en: There was an issue verifying your license key, please contact support.
pl_PL: Problem z weryfikacją klucza licencji, skontaktuj się z supportem.

en: Thickness
pl_PL: Grubość

en: Thin
pl_PL: Cienki

en: This API key can be obtained from 
    						the <a href='https://wpgmaps.com/google-maps-developer-console/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-dev-console-legacy-v10' target='_BLANK'>Google Developers Console</a>. Our <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-a-google-maps-api-key/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-create-api-key-legacy-v10' target='_BLANK'>documentation</a> provides a full guide on how to obtain this.
pl_PL: Klucz API z 
    						<a href='https://wpgmaps.com/google-maps-developer-console/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-dev-console-legacy-v10' target='_BLANK'>Google Developers Console</a>. <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-a-google-maps-api-key/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-create-api-key-legacy-v10' target='_BLANK'>Dokumentacja</a> wyjaśnia jak.

en: This API key can be obtained from 
    				the <a href='https://wpgmaps.com/google-maps-developer-console/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-dev-console-addr-atlas-major-v10' target='_BLANK'>Google Developers Console</a>. Our <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-a-google-maps-api-key/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-create-api-key-addr-docs-atlas-major-v10' target='_BLANK'>documentation</a> provides a full guide on how to obtain this.
pl_PL: Klucz API z 
    				<a href='https://wpgmaps.com/google-maps-developer-console/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-dev-console-addr-atlas-major-v10' target='_BLANK'>Google Developers Console</a>. <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-a-google-maps-api-key/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-create-api-key-addr-docs-atlas-major-v10' target='_BLANK'>Dokumentacja</a> wyjaśnia jak.

en: This API key can be obtained from 
    				the <a href='https://wpgmaps.com/google-maps-developer-console/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-dev-console-addr-atlas-novus-v10' target='_BLANK'>Google Developers Console</a>. Our <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-a-google-maps-api-key/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-create-api-key-addr-docs-atlas-novus-v10' target='_BLANK'>documentation</a> provides a full guide on how to obtain this.
pl_PL: Klucz API z 
    				<a href='https://wpgmaps.com/google-maps-developer-console/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-dev-console-addr-atlas-novus-v10' target='_BLANK'>Google Developers Console</a>. <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-a-google-maps-api-key/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-create-api-key-addr-docs-atlas-novus-v10' target='_BLANK'>Dokumentacja</a> wyjaśnia jak.

en: This API key can be obtained from 
    				the <a href='https://wpgmaps.com/google-maps-developer-console/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-dev-console-atlas-major-v10' target='_BLANK'>Google Developers Console</a>. Our <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-a-google-maps-api-key/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-create-api-key-docs-atlas-major-v10' target='_BLANK'>documentation</a> provides a full guide on how to obtain this.
pl_PL: Klucz API z 
    				<a href='https://wpgmaps.com/google-maps-developer-console/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-dev-console-atlas-major-v10' target='_BLANK'>Google Developers Console</a>. <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-a-google-maps-api-key/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-create-api-key-docs-atlas-major-v10' target='_BLANK'>Dokumentacja</a> wyjaśnia jak.

en: This API key can be obtained from 
    				the <a href='https://wpgmaps.com/google-maps-developer-console/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-dev-console-atlas-novus-v10' target='_BLANK'>Google Developers Console</a>. Our <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-a-google-maps-api-key/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-create-api-key-docs-atlas-novus-v10' target='_BLANK'>documentation</a> provides a full guide on how to obtain this.
pl_PL: Klucz API z 
    				<a href='https://wpgmaps.com/google-maps-developer-console/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-dev-console-atlas-novus-v10' target='_BLANK'>Google Developers Console</a>. <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-a-google-maps-api-key/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-create-api-key-docs-atlas-novus-v10' target='_BLANK'>Dokumentacja</a> wyjaśnia jak.

en: This API key can be obtained from the <a href='https://openrouteservice.org/dev/#/login' target='_BLANK'>OpenRouteService Developers Console</a>.
pl_PL: Klucz API z <a href='https://openrouteservice.org/dev/#/login' target='_BLANK'>OpenRouteService Developers Console</a>.

en: This address could not be found. WP Go Maps uses a 3rd party service (eg Google) to convert addresses to geographic coordinates. Unfortunately, the service has no records for this address at present. Please try an alternative format, or manually position the marker using right click.
pl_PL: Nie znaleziono adresu. WP Go Maps używa usługi (np. Google) do konwersji. Brak rekordów. Spróbuj innego formatu lub ręcznie umieść znacznik prawym przyciskiem.

en: This dialog is only visible to administrators
pl_PL: To okno widzą tylko administratorzy

en: This engine is being deprecated and is no longer recommended!
pl_PL: Ten silnik jest wycofywany i nie jest już zalecany!

en: This feature is available with the Pro add-on
pl_PL: Ta funkcja jest dostępna w dodatku Pro

en: This feature is in early beta and data backups cannot be guaranteed as they are dependent on file write access on your server
pl_PL: Funkcja we wczesnej fazie beta, kopie zapasowe nie są gwarantowane, zależą od dostępu zapisu na serwerze

en: This feature may not work as expected with bounds specific settings
pl_PL: Funkcja może nie działać jak oczekiwano z ustawieniami granic

en: This feature requires an API key from OpenRouteService to function. Please obtain a key from <a href="https://openrouteservice.org/dev/#/home">the OpenRouteService Developer Console</a> and paste your key into Maps &rarr; Settings &rarr; Advanced in the "OpenRouteService API key" field.
pl_PL: Funkcja wymaga klucza OpenRouteService. Pobierz klucz z <a href="https://openrouteservice.org/dev/#/home">OpenRouteService Developer Console</a> i wklej w Mapy &rarr; Ustawienia &rarr; Zaawansowane.

en: This feature will group nearby or overlapping markers together using a placeholder marker. When the placeholder marker is clicked, the group will open, separating the markers on screen. This is intended for when you have several markers at the same address but would like the user to be able to view data from all the markers.
pl_PL: Funkcja grupuje pobliskie lub nakładające się znaczniki. Kliknięcie placeholdera otwiera grupę. Idealne dla wielu znaczników pod tym samym adresem.

en: This feature will use the users location (where available) or the searched address when a store locator search is performed.
pl_PL: Funkcja używa lokalizacji użytkownika (jeśli dostępna) lub wyszukiwanego adresu przy wyszukiwaniu w lokalizatorze.

en: This folder does not exist. Please create it.
pl_PL: Ten folder nie istnieje. Utwórz go.

en: This is a retina ready marker
pl_PL: To znacznik gotowy na Retina

en: This is a temporary preview and shows the latest saved version of your map.
pl_PL: To tymczasowy podgląd ostatnio zapisanej wersji mapy.

en: This is an example of a map component, positioned to the left of the map container.
pl_PL: To przykład komponentu mapy po lewej stronie kontenera.

en: This is an optional API key provided by your preferred OpenLayers tile service, and should only be added if required by the TileServer provider
pl_PL: Opcjonalny klucz API od dostawcy OpenLayers, dodaj tylko jeśli wymagany

en: This is normally caused by a conflict with another plugin or a JavaScript error that is preventing our plugin's Javascript from executing. Please try disable all plugins one by one and see if this problem persists. If it persists, please contact nick@wpgmaps.com for support.
pl_PL: Jest to z reguły spowodowane konfliktem z inną wtyczką lub błędem JavaScript, który uniemożliwia uruchomienie Javascriptów naszej wtyczki. Spróbuj wyłączyć wszystkie wtyczki jedna po drugiej, aby sprawdzić, czy problem ustąpi. Jeżeli nie, skontaktuj sie z nick@wpgmaps.com, aby uzyskać pomoc.

en: This is your API key which should be created on the <a href='https://console.cloud.google.com/' target='_BLANK'>Google Cloud Console</a> after the reCAPTHA project has been setup. This allows us to verify submissions
pl_PL: Klucz API utworzony w <a href='https://console.cloud.google.com/' target='_BLANK'>Google Cloud Console</a> po konfiguracji projektu reCAPTCHA. Pozwala weryfikować zgłoszenia

en: This key can be obtained from 
    				<a href='https://client.stadiamaps.com' target='_BLANK'>Stadia Maps</a>. Our <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-a-stadia-maps-api-key/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-stadia-key-docs-atlas-major-v10' target='_BLANK'>documentation</a> provides a full guide on how to obtain this.
pl_PL: Klucz z 
    				<a href='https://client.stadiamaps.com' target='_BLANK'>Stadia Maps</a>. Nasza <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-a-stadia-maps-api-key/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-stadia-key-docs-atlas-major-v10' target='_BLANK'>dokumentacja</a> wyjaśnia jak go uzyskać.

en: This key can be obtained from 
    				<a href='https://client.stadiamaps.com' target='_BLANK'>Stadia Maps</a>. Our <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-a-stadia-maps-api-key/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-stadia-key-docs-atlas-novus-v10' target='_BLANK'>documentation</a> provides a full guide on how to obtain this.
pl_PL: Klucz z 
    				<a href='https://client.stadiamaps.com' target='_BLANK'>Stadia Maps</a>. Nasza <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-a-stadia-maps-api-key/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-stadia-key-docs-atlas-novus-v10' target='_BLANK'>dokumentacja</a> wyjaśnia jak go uzyskać.

en: This key can be obtained from 
    				<a href='https://cloud.maptiler.com/' target='_BLANK'>Maptiler</a>. Our <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-a-maptiler-api-key/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-maptiler-key-docs-atlas-major-v10' target='_BLANK'>documentation</a> provides a full guide on how to obtain this.
pl_PL: Klucz z 
    				<a href='https://cloud.maptiler.com/' target='_BLANK'>Maptiler</a>. Nasza <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-a-maptiler-api-key/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-maptiler-key-docs-atlas-major-v10' target='_BLANK'>dokumentacja</a> wyjaśnia jak go uzyskać.

en: This key can be obtained from 
    				<a href='https://cloud.maptiler.com/' target='_BLANK'>Maptiler</a>. Our <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-a-maptiler-api-key/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-maptiler-key-docs-atlas-novus-v10' target='_BLANK'>documentation</a> provides a full guide on how to obtain this.
pl_PL: Klucz z 
    				<a href='https://cloud.maptiler.com/' target='_BLANK'>Maptiler</a>. Nasza <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-a-maptiler-api-key/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-maptiler-key-docs-atlas-novus-v10' target='_BLANK'>dokumentacja</a> wyjaśnia jak go uzyskać.

en: This key can be obtained from 
    				<a href='https://locationiq.com/' target='_BLANK'>LocationIQ</a>. Our <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-a-location-iq-access-token/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-locationiq-key-addr-docs-atlas-major-v10' target='_BLANK'>documentation</a> provides a full guide on how to obtain this.
pl_PL: Klucz z 
    				<a href='https://locationiq.com/' target='_BLANK'>LocationIQ</a>. Nasza <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-a-location-iq-access-token/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-locationiq-key-addr-docs-atlas-major-v10' target='_BLANK'>dokumentacja</a> wyjaśnia jak go uzyskać.

en: This key can be obtained from 
    				<a href='https://locationiq.com/' target='_BLANK'>LocationIQ</a>. Our <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-a-location-iq-access-token/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-locationiq-key-addr-docs-atlas-novus-v10' target='_BLANK'>documentation</a> provides a full guide on how to obtain this.
pl_PL: Klucz z 
    				<a href='https://locationiq.com/' target='_BLANK'>LocationIQ</a>. Nasza <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-a-location-iq-access-token/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-locationiq-key-addr-docs-atlas-novus-v10' target='_BLANK'>dokumentacja</a> wyjaśnia jak go uzyskać.

en: This key can be obtained from 
    				<a href='https://locationiq.com/' target='_BLANK'>LocationIQ</a>. Our <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-a-location-iq-access-token/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-locationiq-key-docs-atlas-major-v10' target='_BLANK'>documentation</a> provides a full guide on how to obtain this.
pl_PL: Klucz z 
    				<a href='https://locationiq.com/' target='_BLANK'>LocationIQ</a>. Nasza <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-a-location-iq-access-token/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-locationiq-key-docs-atlas-major-v10' target='_BLANK'>dokumentacja</a> wyjaśnia jak go uzyskać.

en: This key can be obtained from 
    				<a href='https://locationiq.com/' target='_BLANK'>LocationIQ</a>. Our <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-a-location-iq-access-token/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-locationiq-key-docs-atlas-novus-v10' target='_BLANK'>documentation</a> provides a full guide on how to obtain this.
pl_PL: Klucz z 
    				<a href='https://locationiq.com/' target='_BLANK'>LocationIQ</a>. Nasza <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-a-location-iq-access-token/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-locationiq-key-docs-atlas-novus-v10' target='_BLANK'>dokumentacja</a> wyjaśnia jak go uzyskać.

en: This key can be obtained from 
    				the <a href='https://portal.azure.com/' target='_BLANK'>Azure Portal</a>. Our <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-an-azure-maps-subscription-key/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-azure-key-addr-docs-atlas-major-v10' target='_BLANK'>documentation</a> provides a full guide on how to obtain this.
pl_PL: Klucz z 
    				<a href='https://portal.azure.com/' target='_BLANK'>portalu Azure</a>. Nasza <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-an-azure-maps-subscription-key/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-azure-key-addr-docs-atlas-major-v10' target='_BLANK'>dokumentacja</a> wyjaśnia jak go uzyskać.

en: This key can be obtained from 
    				the <a href='https://portal.azure.com/' target='_BLANK'>Azure Portal</a>. Our <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-an-azure-maps-subscription-key/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-azure-key-addr-docs-atlas-novus-v10' target='_BLANK'>documentation</a> provides a full guide on how to obtain this.
pl_PL: Klucz z 
    				<a href='https://portal.azure.com/' target='_BLANK'>portalu Azure</a>. Nasza <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-an-azure-maps-subscription-key/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-azure-key-addr-docs-atlas-novus-v10' target='_BLANK'>dokumentacja</a> wyjaśnia jak go uzyskać.

en: This key can be obtained from 
    				the <a href='https://portal.azure.com/' target='_BLANK'>Azure Portal</a>. Our <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-an-azure-maps-subscription-key/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-azure-key-docs-atlas-major-v10' target='_BLANK'>documentation</a> provides a full guide on how to obtain this.
pl_PL: Klucz z 
    				<a href='https://portal.azure.com/' target='_BLANK'>portalu Azure</a>. Nasza <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-an-azure-maps-subscription-key/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-azure-key-docs-atlas-major-v10' target='_BLANK'>dokumentacja</a> wyjaśnia jak go uzyskać.

en: This key can be obtained from 
    				the <a href='https://portal.azure.com/' target='_BLANK'>Azure Portal</a>. Our <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-an-azure-maps-subscription-key/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-azure-key-docs-atlas-novus-v10' target='_BLANK'>documentation</a> provides a full guide on how to obtain this.
pl_PL: Klucz z 
    				<a href='https://portal.azure.com/' target='_BLANK'>portalu Azure</a>. Nasza <a href='https://www.wpgmaps.com/help/docs/creating-an-azure-maps-subscription-key/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=settings-azure-key-docs-atlas-novus-v10' target='_BLANK'>dokumentacja</a> wyjaśnia jak go uzyskać.

en: This key can be obtained from <a href='https://www.google.com/recaptcha/about/' target='_BLANK'>Google reCAPTCHA Enterprise</a>. (We only support the Enterprise version of Google reCAPTCHA)
pl_PL: Klucz z <a href='https://www.google.com/recaptcha/about/' target='_BLANK'>Google reCAPTCHA Enterprise</a>. (Wspieramy tylko Enterprise)

en: This key can be used to explore our tools, but will need to be replaced with your own API key later.
pl_PL: Klucz służy do eksploracji, ale później musisz go zastąpić własnym.

en: This method is not reliable for preventing tampering, and is not recommended for use cases where reliability is imperative.
pl_PL: Metoda nie jest niezawodna w zapobieganiu manipulacjom, nieodpowiednia gdzie niezawodność jest kluczowa.

en: This method requires login and associates ratings with a users account. You can compliment this by using security methods (eg 3rd party plugins) to prevent fake accounts.
pl_PL: Wymaga logowania i przypisuje oceny do konta. Uzupełnij metodami bezpieczeństwa (np. wtyczki zewnętrzne) przeciw fake kontom.

en: This method uses the same countermeasures as Basic Only, however it does require that in order to leave a rating, the user must be logged in.
pl_PL: Te same środki co Basic Only, ale wymaga zalogowania użytkownika do oceny.

en: This operation is not reversable. We recommend you take a backup before proceeding. Would you like to continue?
pl_PL: Operacja nieodwracalna. Wykonaj kopię przed kontynuowaniem. Kontynuować?

en: This page will automatically be removed when a new preview is created.
pl_PL: Strona zostanie usunięta automatycznie przy utworzeniu nowego podglądu.

en: This process is completely automatic and shouldn't take longer than a few minutes.
pl_PL: Proces jest w pełni automatyczny i zajmie kilka minut.

en: This setting will only take effect on the frontend map.
pl_PL: To ustawienie zadziała tylko na mapie frontendowej.

en: This will delete all maps, markers, shapes, categories, and custom fields.
pl_PL: Usunie wszystkie mapy, znaczniki, kształty, kategorie i pola własne.

en: This will delete all markers.
pl_PL: Wystąpił problem z usunięciem markera.

en: This will delete all settings, maps, markers, shapes, categories, and custom fields and reset the plugin back to the first time you used it.
pl_PL: Usunie wszystkie ustawienia, mapy, znaczniki, kształty, kategorie, pola własne i zresetuje wtyczkę.

en: This will delete all shapes.
pl_PL: To usunie wszystkie kształty.

en: This will load Google reCAPTCHA (Enterprise) for form submissions, reducing spam sumissions
pl_PL: Wczyta Google reCAPTCHA (Enterprise) dla zgłoszeń, zmniejszając spam

en: This will load the cached data after the page loads, which can lead to better performance for very large datasets.
pl_PL: Wczyta zbuforowane dane po załadowaniu strony, poprawia wydajność przy dużych zbiorach.

en: This will reset all settings back to their default.
pl_PL: Przywróci wszystkie ustawienia do domyślnych.

en: Thumbnail
pl_PL: Miniatura obrazka

en: Tile Server URL
pl_PL: URL serwera kafelków

en: Tile Server URL:
pl_PL: URL serwera kafelków:

en: Time Range
pl_PL: Zakres czasu

en: Time limit threshold reached. Please speak to your host to increase your PHP execution time limit, or break your data into smaller parts
pl_PL: Limit czasu osiągnięty. Zwiększ limit czasu PHP u hostingu lub podziel dane na mniejsze części

en: Tip: Try searching for countries, regions, states, counties or cities.
pl_PL: Wskazówka: szukaj krajów, regionów, stanów, hrabstw lub miast.

en: Tip: Use your mouse to change the layout of your map. When you have positioned the map to your desired location, press "Save Map" to keep your settings.
pl_PL: Wskazówka: Użyj myszki, aby zmienić zakres mapy. Kiedy ustawisz mapę w oczekiwanym położeniu, naciśnij "Zapisz mapę", aby zachować ustawienia.

en: Tip: Use your mouse to change the location of the marker. Simply click and drag it to your desired location.
pl_PL: Wskazówka: Uzyj myszki, aby zmienić położenie znacznika. Po prostu kliknij i przeciągnij go w odpowiednie położenie.

en: Title
pl_PL: Tytuł

en: Title / Description:
pl_PL: Opis

en: Title search String
pl_PL: Ciąg wyszukiwania tytułu

en: Titles, descriptions, images, custom icons, categories, and animations.
pl_PL: Tytuły, opisy, obrazy, własne ikony, kategorie i animacje.

en: To
pl_PL: do

en: To Address
pl_PL: Adres

en: To accept this device, Please follow this link: %1$s
pl_PL: Aby zaakceptować urządzenie, użyj linku: %1$s

en: To approve, edit or delete the marker, please click the following link: %s
pl_PL: Aby zatwierdzić, edytować lub usunąć znacznik, użyj linku: %s

en: To continue using WP Go Maps, please downgrade to PHP 7, as it is fully supported by our plugin.
pl_PL: Aby kontynuować używanie WP Go Maps, obniż do PHP 7, w pełni obsługiwanego.

en: To edit or view the marker, please click the following link: %s
pl_PL: Aby edytować lub zobaczyć znacznik, użyj linku: %s

en: To enforce US laws and embargoes, Google requires a valid address for each new key created
pl_PL: Google wymaga prawidłowego adresu dla nowego klucza (przepisy USA)

en: To reject the device, simply ignore this email.
pl_PL: Aby odrzucić urządzenie, zignoruj ten email.

en: To support these elements, we provide base styles, which then adapt based on the styling changes made in this area.
pl_PL: Zapewniamy style bazowe, które adaptują się do zmian wprowadzanych tutaj.

en: To:
pl_PL: Do:

en: Toggle filter
pl_PL: Przełącz filtr

en: Tools
pl_PL: Narzędzia

en: Toolset plugin
pl_PL: Wtyczka Toolset

en: Top
pl_PL: Góra

en: Top Browser
pl_PL: Główna przeglądarka

en: Top Center
pl_PL: na środku

en: Top Device
pl_PL: Top urządzenie

en: Top Feature
pl_PL: Top funkcja

en: Top Form Factor
pl_PL: Główny form factor

en: Top Left
pl_PL: po lewej

en: Top Right
pl_PL: po prawej

en: Total
pl_PL: Łącznie

en: Total:
pl_PL: Łącznie:

en: Track Resolution
pl_PL: Rozdzielczość trasy

en: Track your location via our app and plot your current location on a map, publicly or privately.
pl_PL: Śledź lokalizację przez naszą aplikację i pokazuj ją na mapie, publicznie lub prywatnie.

en: Tracks
pl_PL: Trasy

en: Traffic Layer
pl_PL: Włączyć Natęzenie ruchu?

en: Transit
pl_PL: Transport publiczny

en: Transit Layer
pl_PL: Warstwa transportu

en: Translating circles
pl_PL: Tłumaczenie okręgów

en: Translating labels
pl_PL: Tłumaczenie etykiet

en: Translating markers
pl_PL: Tłumaczenie znaczników

en: Translating polygons
pl_PL: Tłumaczenie wielokątów

en: Translating polylines
pl_PL: Tłumaczenie polilinii

en: Translating rectangles
pl_PL: Tłumaczenie prostokątów

en: Translating the plugin with
pl_PL: Tłumaczenie wtyczki za pomocą

en: Translators
pl_PL: Tłumacze

en: Transport Map
pl_PL: Utwórz mapę

en: Trash
pl_PL: Kosz

en: Troubleshooting
pl_PL: Opcje rozwiązywania problemów

en: Troubleshooting Options
pl_PL: Opcje rozwiązywania problemów

en: Try our installer!
pl_PL: Wypróbuj nasz instalator!

en: Trying to edit your map theme?
pl_PL: Chcesz edytować motyw mapy?

en: Type
pl_PL: Rodzaj

en: Type the location for your marker
pl_PL: Dodaj szczegółowe informacje do swoich znaczników!

en: Type:
pl_PL: Typ:

en: URL
pl_PL: URL obrazka

en: URL (Placeholder)
pl_PL: URL (placeholder)

en: URL / Filename
pl_PL: URL / Nazwa pliku

en: URL Type:
pl_PL: Typ URL:

en: URL's are not valid, please check data and retry...
pl_PL: URL-e nieprawidłowe, sprawdź dane i spróbuj ponownie…

en: Unable to add file to database.
pl_PL: Nie można dodać pliku do bazy.

en: Unable to import file.
pl_PL: Import pliku CSV nie powiódł się

en: Unable to provide realtime batch import updates
pl_PL: Nie można zapewnić aktualizacji importu w czasie rzeczywistym

en: Unable to remove scheduled import.
pl_PL: Nie można usunąć zaplanowanego importu.

en: Unable to schedule import.
pl_PL: Nie można zaplanować importu.

en: Uncategorized
pl_PL: Bez kategorii

en: Unique
pl_PL: Unikalny

en: United States of America
pl_PL: Stany Zjednoczone Ameryki

en: Unknown directions service status
pl_PL: Nieznany status usługi wskazówek

en: Unkown integration tool, we could not complete your request
pl_PL: Nieznane narzędzie integracji, nie można zrealizować żądania

en: Unkown performance tool, we could not complete your request
pl_PL: Nieznane narzędzie wydajności, nie można zrealizować żądania

en: Unkown utility tool, we could not complete your request
pl_PL: Nieznane narzędzie, nie można zrealizować żądania

en: Unlimited Maps
pl_PL: Nieograniczone mapy

en: Unlimited Markers
pl_PL: Pokaż wszystkie znaczniki

en: Unlimited maps
pl_PL: Nieograniczone mapy

en: Unlock
pl_PL: Odblokuj

en: Unlock ACF
pl_PL: Odblokuj ACF

en: Unlock Advanced Markers
pl_PL: Odblokuj Advanced Markers

en: Unlock Behaviour
pl_PL: Odblokuj zachowanie

en: Unlock Behaviour Controls
pl_PL: Odblokuj kontrolki zachowania

en: Unlock Categories
pl_PL: Odblokuj kategorie

en: Unlock Category Legends
pl_PL: Odblokuj legendy kategorii

en: Unlock Directions
pl_PL: Odblokuj wskazówki

en: Unlock Heatmaps
pl_PL: Odblokuj mapy cieplne

en: Unlock Info Window Styles
pl_PL: Odblokuj style okien info

en: Unlock Integrations
pl_PL: Odblokuj integracje

en: Unlock Maps
pl_PL: Odblokuj mapy

en: Unlock Marker Icons
pl_PL: Odblokuj ikony znaczników

en: Unlock Marker Listings
pl_PL: Odblokuj listingi znaczników

en: Unlock More Features
pl_PL: Odblokuj więcej funkcji

en: Unlock More Shortcodes
pl_PL: Odblokuj więcej shortcodes

en: Unlock Overlays
pl_PL: Odblokuj nakładki

en: Unlock Pro
pl_PL: Odblokuj Pro

en: Unlock Pro (20% Discount)
pl_PL: Odblokuj Pro (20% rabatu)

en: Unlock Shape Library
pl_PL: Odblokuj bibliotekę kształtów

en: Unlock Shortcodes
pl_PL: Odblokuj shortcodes

en: Unlock Store Locator
pl_PL: Odblokuj lokalizator sklepów

en: Unlock Streetview
pl_PL: Odblokuj Streetview

en: Unlock Styles
pl_PL: Odblokuj style

en: Unlock Unlimited Maps
pl_PL: Odblokuj nieograniczone mapy

en: Unlock WooCommerce
pl_PL: Odblokuj WooCommerce

en: Unlock Your Full Mapping Potential
pl_PL: Odblokuj pełny potencjał map

en: Unlock a world of visual customization for your maps.
pl_PL: Odblokuj świat wizualnej personalizacji map.

en: Unlock the full power of WP Go Maps!
pl_PL: Odblokuj pełną moc WP Go Maps!

en: Unlock with Premium
pl_PL: Odblokuj z Premium

en: Unsaved changes
pl_PL: Niezapisane zmiany

en: Unsaved data will be lost
pl_PL: Niezapisane dane zostaną utracone

en: Up to seven different blocks!
pl_PL: Do siedmiu różnych bloków!

en: Up to six styles!
pl_PL: Do sześciu stylów!

en: Update Schedule
pl_PL: Aktualizuj harmonogram

en: Update license key
pl_PL: Zaktualizuj klucz licencji

en: Upgrade
pl_PL: Zaktualizuj

en: Upgrade Now
pl_PL: Zaktualizuj teraz

en: Upgrade to Premium Now
pl_PL: Zaktualizuj do Premium teraz

en: Upgrade to Pro
pl_PL: Zaktualizuj do Pro

en: Upload
pl_PL: Załaduj obrazek

en: Upload Complete
pl_PL: Załaduj plik

en: Upload File
pl_PL: Załaduj plik

en: Upload Image
pl_PL: Załaduj obrazek

en: Upload Map CSV File
pl_PL: Załaduj plik CSV

en: Upload Marker CSV File
pl_PL: Załaduj plik CSV

en: Upload Polygon CSV File
pl_PL: Załaduj plik CSV

en: Upload Polyline CSV File
pl_PL: Załaduj plik CSV

en: Uploading file
pl_PL: Załaduj plik

en: Urgent notice
pl_PL: Pilne powiadomienie

en: Use FontAwesome
pl_PL: Użyj FontAwesome

en: Use Google Maps
pl_PL: WP Google Maps

en: Use Google Maps API:
pl_PL: WP Google Maps

en: Use Icon
pl_PL: Ikona

en: Use Legacy Near-Vicinity Module
pl_PL: Użyj legacy modułu bliskiego sąsiedztwa

en: Use OpenLayers
pl_PL: Użyj OpenLayers

en: Use Raw JPEG coordinates?
pl_PL: Użyć surowych współrzędnych JPEG?

en: Use View
pl_PL: Użyj widoku

en: Use a comma to separate values, eg: 1, 5, 10, 50, 100
pl_PL: Oddziel wartości przecinkiem, np. 1, 5, 10, 50, 100

en: Use cmd + scroll to zoom the map
pl_PL: Cmd + scroll, aby przybliżyć mapę

en: Use ctrl + scroll to zoom the map
pl_PL: Użyj ctrl + scroll do zoomu

en: Use image placeholders where no image exists for a marker. Applies to marker listings and info windows. Can be overridden per map in the map editor.
pl_PL: Użyj placeholderów obrazów dla znaczników bez obrazu. Dotyczy listingów i okien info. Nadpisywalne per mapa.

en: Use map ID's specified in file
pl_PL: Użyj ID map z pliku

en: Use my location
pl_PL: Użyj mojego położenia

en: Use our resources below to find a solution, or get in touch with us directly
pl_PL: Skorzystaj z zasobów poniżej lub skontaktuj się z nami bezpośrednio

en: Use the <strong>address</strong> field to add a marker.
pl_PL: Użyj pola <strong>adres</strong>, aby dodać znacznik.

en: Use the fields above to override the labels within the form as preferred
pl_PL: Użyj pól powyżej, aby nadpisać etykiety formularza

en: Use the fields below to edit this circles information.
pl_PL: Użyj pól poniżej, aby edytować informacje okręgu.

en: Use the fields below to edit this label.
pl_PL: Użyj pól poniżej, aby edytować tę etykietę.

en: Use the fields below to edit this overlay.
pl_PL: Użyj pól poniżej, aby edytować tę nakładkę.

en: Use the fields below to edit this polygons information.
pl_PL: Użyj pól poniżej, aby edytować informacje wielokąta.

en: Use the fields below to edit this polylines information.
pl_PL: Użyj pól poniżej, aby edytować informacje polilinii.

en: Use the fields below to edit this rectangles information.
pl_PL: Użyj pól poniżej, aby edytować informacje prostokąta.

en: Use the fields in the marker editor to edit this markers information
pl_PL: Użyj pól w edytorze, aby edytować informacje znacznika

en: Use their tools to translate content within your circles
pl_PL: Użyj ich narzędzi do tłumaczenia treści w okręgach

en: Use their tools to translate content within your markers
pl_PL: Użyj ich narzędzi do tłumaczenia treści w znacznikach

en: Use their tools to translate content within your polygons
pl_PL: Użyj ich narzędzi do tłumaczenia treści w wielokątach

en: Use their tools to translate content within your polyline
pl_PL: Użyj ich narzędzi do tłumaczenia treści w polilinii

en: Use their tools to translate content within your rectangle
pl_PL: Użyj ich narzędzi do tłumaczenia treści w prostokątach

en: Use their tools to translate your labels
pl_PL: Użyj ich narzędzi, aby przetłumaczyć etykiety

en: Use this setting if you are experiencing Google Maps API issues, such as invalid key warnings, or Multiple API warnings
pl_PL: Użyj przy problemach z Google Maps API, ostrzeżeniach o nieprawidłowym kluczu

en: Use this setting if you are experiencing issues with Autoptimize's CSS aggregation. This may cause issues on setups with a large amount of marker data.
pl_PL: Użyj przy problemach z agregacją CSS Autoptimize. Może powodować problemy przy dużej ilości znaczników.

en: Use this setting if your marker/map lists are not loading, or no results are being returned throughout the system. Commonly recommend in situations where single quote queries are not allowed. (WP Engine Users)
pl_PL: Użyj, jeśli listy znaczników/map nie ładują się. Zalecane gdzie zapytania z apostrofem są niedozwolone. (Użytkownicy WP Engine)

en: Use this setting to prevent the Google Maps API from loading externally hosted fonts. This is a highly experimental option and may lead to unexpected layout changes. We recommend loading fonts from a local source when this is enabled.
pl_PL: Zapobiegaj wczytywaniu zewnętrznych czcionek przez Google Maps API. Bardzo eksperymentalne, może powodować zmiany w layoucie. Wczytuj czcionki lokalnie.

en: Use this tool to find which pages/posts contain a WP Go Maps Shortcode
pl_PL: Użyj narzędzia, aby znaleźć strony/wpisy z shortcodem WP Go Maps

en: Use two fingers to move the map
pl_PL: Użyj dwóch palców, aby przesunąć mapę

en: Use your mouse to change the starting position of your map. When you have positioned the map to your desired location, press "Save Map" to keep your settings.
pl_PL: Wskazówka: Użyj myszki, aby zmienić zakres mapy. Kiedy ustawisz mapę w oczekiwanym położeniu, naciśnij "Zapisz mapę", aby zachować ustawienia.

en: User Interface Style
pl_PL: Styl interfejsu

en: User Location
pl_PL: Użyj mojego położenia

en: User Location Precision
pl_PL: Precyzja lokalizacji użytkownika

en: User location, bounds, streetview, traffic, and bicycle layers.
pl_PL: Lokalizacja użytkownika, granice, Streetview, ruch i warstwy roweru.

en: Users will be asked to accept the notice shown here, in the form of a check box.
pl_PL: Użytkownicy zostaną poproszeni o akceptację powiadomienia w formie checkbox.

en: Uses anti-spam countermeasures and basic server side countermeasures. This can be circumvented with human interaction, but is significantly less vulnerable to bots.
pl_PL: Środki anty-spam i podstawowe po stronie serwera. Łatwe do obejścia, ale znacznie mniej podatne na boty.

en: Uses basic client side countermeasures. This is easily circumvented by anyone with technical knowledge, and is vulnerable to bots.
pl_PL: Podstawowe środki po stronie klienta. Łatwe do obejścia, podatne na boty.

en: Using your map as a Widget
pl_PL: Używanie mapy jako widżetu

en: Utilities
pl_PL: Narzędzia

en: VGM Add-on
pl_PL: Add-on VGM

en: VGM Add-on Compliance
pl_PL: Zgodność dodatku VGM

en: VGM Form
pl_PL: Formularz VGM

en: Value
pl_PL: Wartość

en: Value between 0.1 and 1.0
pl_PL: Wartość między 0,1 a 1,0

en: Value between 1 and 50
pl_PL: Wartość między 1 a 50

en: Vector
pl_PL: Wektor

en: Vector (Alpha)
pl_PL: Wektor (Alpha)

en: Verify Project
pl_PL: Zweryfikuj projekt

en: Via
pl_PL: Przez

en: View
pl_PL: Widok

en: View Demo
pl_PL: Zobacz demo

en: View Demos
pl_PL: Zobacz dema

en: View Documentation
pl_PL: Dokumentacja lokalizatora sklepów

en: View Log
pl_PL: Widok

en: View Response
pl_PL: Zobacz odpowiedź

en: View all Pro features
pl_PL: Zobacz wszystkie funkcje Pro

en: View all documentation.
pl_PL: zapoznać się z naszą dokumentacją,

en: View the demos
pl_PL: zapoznać się z naszą dokumentacją,

en: View the instruction video
pl_PL: Ukryj kolumne Opis

en: View this link
pl_PL: Zobacz link

en: Visibility
pl_PL: Widoczność

en: Visit our
pl_PL: Odwiedź nasze

en: Visitor Generated Marker Settings
pl_PL: Ustawienia znacznika generowanego przez odwiedzającego

en: Visitor Generated Markers
pl_PL: Zezwolić na znaczniki generowane przez odwiedzających?

en: Visitor Generated Markers - Settings
pl_PL: Znaczniki odwiedzających - Ustawienia

en: Visitor Marker Input Settings
pl_PL: Ustawienia wprowadzania znacznika odwiedzającego

en: WP Go Maps
pl_PL: WP Google Maps

en: WP Go Maps - Bulk JPEG Upload
pl_PL: WP Google Maps tylko za

en: WP Go Maps - Custom Fields
pl_PL: WP Google Maps tylko za

en: WP Go Maps - KML Importer
pl_PL: WP Google Maps

en: WP Go Maps Community Forums
pl_PL: Fora społeczności WP Go Maps

en: WP Go Maps Documentation
pl_PL: Ustawienia WP Google Map

en: WP Go Maps Documentation Section
pl_PL: Sekcja dokumentacji WP Go Maps

en: WP Go Maps GDPR options have been disabled as they are fully controlled by Complianz
pl_PL: Opcje RODO WP Go Maps wyłączone, bo zarządza nimi Complianz

en: WP Go Maps Get in touch
pl_PL: WP Go Maps Kontakt

en: WP Go Maps Preview
pl_PL: Podgląd WP Go Maps

en: WP Go Maps Privacy Policy
pl_PL: Polityka prywatności WP Go Maps

en: WP Go Maps Pro — Update Required
pl_PL: WP Go Maps Pro. Wymagana aktualizacja

en: WP Go Maps Support
pl_PL: WP Google Maps

en: WP Go Maps Support Forum
pl_PL: Forum wsparcia WP Go Maps

en: WP Go Maps Troubleshooting Section
pl_PL: Sekcja rozwiązywania problemów WP Go Maps

en: WP Go Maps does not have write permission to the marker location directory. This is required to store marker data. Please CHMOD the folder
pl_PL: WP Go Maps nie ma uprawnień zapisu do katalogu znaczników. CHMOD na folder

en: WP Go Maps encourages you to make use of the amazing icons at
pl_PL: WP Google Maps zachęca do użycia wspaniałych ikon z kolekcji ikon do map Nicolasa Molleta

en: WP Go Maps has a diverse and wide range of features which may, from time to time, run into conflicts with the thousands of themes and other plugins on the market.
pl_PL: WP Go Maps ma szeroki zakres funkcji, które czasem konfliktują z tysiącami motywów i wtyczek.

en: WP Go Maps helps you create maps that you'll love!
pl_PL: WP Go Maps pomaga tworzyć mapy, które pokochasz!

en: WP Go Maps is a product of <img src='%s' alt='CODECABIN_' style='height: 1em;' class='wpgmze_cc_footer_image'/>
pl_PL: WP Go Maps to produkt <img src='%s' alt='CODECABIN_' style='height: 1em;' class='wpgmze_cc_footer_image'/>

en: WP Go Maps is created by an international team of developers.
pl_PL: WP Go Maps tworzy międzynarodowy zespół developerów.

en: WP Go Maps language options have been disabled as they are fully controlled by WPML
pl_PL: Opcje języka WP Go Maps wyłączone, bo zarządza nimi WPML

en: WP Go Maps will automatically backup your data before an update is installed and when an import is performed. Manual backups can also be generated below.
pl_PL: WP Go Maps automatycznie tworzy kopie przed aktualizacjami i importami. Ręczne kopie można też generować poniżej.

en: WP Go Maps — Atlas Major Paused
pl_PL: WP Go Maps. Atlas Major wstrzymany

en: WP Go Maps:
pl_PL: WP Google Maps

en: WP Go Maps: You have selected the Google Maps engine, but the Google Maps API is not being loaded for the following reason: %s.<br/>We recommend you uncheck "Do not load Google Maps API" and set "Load Maps Engine API" to "Where Required" in your <a href="%s">maps settings page</a>
pl_PL: WP Go Maps: Wybrano Google Maps, ale API nie wczytane: %s.<br/>Odznacz "Nie wczytuj Google Maps API" i ustaw "Wczytaj API silnika" na "Gdzie wymagane" w <a href="%s">ustawieniach</a>

en: WPGMZA Settings do not appear to be valid
pl_PL: Ustawienia WPGMZA wydają się nieprawidłowe

en: Walking
pl_PL: spacerem

en: Want to see your name on this page?
pl_PL: Chcesz zobaczyć swoje imię na tej stronie?

en: Way Points
pl_PL: Punkty trasy

en: We could not alter the database indexes
pl_PL: Nie można zmodyfikować indeksów bazy

en: We could not communicate with our licensing server
pl_PL: Nie mogliśmy się skomunikować z serwerem licencji

en: We could not find any missing spatial coordinates
pl_PL: Nie znaleziono brakujących współrzędnych przestrzennych

en: We couldn't create your account, please check fields and try again
pl_PL: Nie mogliśmy utworzyć konta, sprawdź pola i spróbuj ponownie

en: We couldn't establish what kind of data you are trying to import (is the header row missing?)
pl_PL: Nie ustalono typu importowanych danych (brak wiersza nagłówka?)

en: We currently only cache marker data, specifically focused on first load times. Shape data and marker listings are not cached in this build, but we expect this will change in the future
pl_PL: Cachujemy tylko dane znaczników, skupiając się na pierwszym ładowaniu. Dane kształtów i listingi nie cachowane, zmieni się w przyszłości

en: We detected and resolved an issue with certain markers containing malicious code. The system has automatically cleaned up affected content, however, some marker descriptions have been removed. If you would like to know more, please contact support.
pl_PL: Wykryliśmy i naprawiliśmy znaczniki z złośliwym kodem. System wyczyścił treść, niektóre opisy usunięte. Skontaktuj się z supportem.

en: We detected and resolved an issue with certain markers containing malicious code. The system has automatically cleaned up affected content, however, some marker fields have been removed. If you would like to know more, please contact support.
pl_PL: Wykryliśmy i naprawiliśmy znaczniki z złośliwym kodem. System automatycznie wyczyścił treść, niektóre pola usunięte. Skontaktuj się z supportem po więcej info.

en: We exclude our inline settings object script from the WP Rocket JS Deferred optimzations. As defer loading of the inline script may lead to initialization issues. You can disable this fix, if you prefer.
pl_PL: Wykluczamy nasz inline script z optymalizacji WP Rocket JS Deferred. Defer może powodować problemy. Można wyłączyć fix.

en: We have automatically given all PRO users the ability to update to 8.0.34 and then further to 8.1. Any major versions below 8 will no longer be supported.
pl_PL: Wszyscy użytkownicy PRO mogą aktualizować do 8.0.34, a potem 8.1. Wersje główne poniżej 8 nie będą wspierane.

en: We have detected a conflict between your current theme's version and our plugin. Should you be experiencing issues with your maps displaying, please update Avada to version 3.9.4 or go to <a href='%s'>settings page</a> and check the highlighted checkbox.
pl_PL: Wykryliśmy konflikt motywu z wtyczką. Przy problemach z wyświetlaniem map zaktualizuj Avada do 3.9.4 lub przejdź do <a href='%s'>ustawień</a> i zaznacz checkbox.

en: We have detected that you are using %s on your website. Please <a href='%s' class='button'>clear your cache</a> to ensure that your map is updated.
pl_PL: Wykryliśmy %s. <a href='%s' class='button'>Wyczyść pamięć podręczną</a>, aby zaktualizować mapę.

en: We have everything we need to finish your installation
pl_PL: Mamy wszystko, by zakończyć instalację

en: We have everything we need to set up your map, you can go back and make changes, or go ahead and create the map
pl_PL: Mamy wszystko do skonfigurowania mapy, możesz cofnąć lub utworzyć ją

en: We have gone back to the drawing board
pl_PL: Wróciliśmy do deski kreślarskiej

en: We need you to help us make this plugin better.
pl_PL: W celu usprawnienia wtyczki potrzebujemy Twoje pomocy.

en: We no longer recommend using the XML option, outside of special use cases. For most users the database method will be more reliable and efficient
pl_PL: Nie zalecamy już XML, poza specjalnymi przypadkami. Metoda bazy danych jest bardziej niezawodna

en: We pride ourselves on providing quick and amazing support.
pl_PL: Jesteśmy dumni z szybkiego i świetnego wsparcia.

en: We pride ourselves on providing quick and amazing support. <a target="_BLANK" href="http://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/wp-google-maps?filter=5">Read what some of our users think of our support</a>.
pl_PL: Jesteśmy dumni z naszego supportu. <a target="_BLANK" href="http://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/wp-google-maps?filter=5">Przeczytaj opinie</a>.

en: We recommend leaving automatic backups enabled. We will automatically backup your data before an import or update to our plugin.
pl_PL: Zostaw automatyczne kopie zapasowe włączone. Tworzymy je przed importem lub aktualizacją.

en: We recommend that you do not modify the maximum and minimum settings after you begin accepting ratings.
pl_PL: Nie modyfikuj ustawień maks./min. po rozpoczęciu akceptowania ocen.

en: We recommend that you leave your height in PX. Depending on your theme, using % for the height may break your map.
pl_PL: Zostaw wysokość w PX. % może uszkodzić mapę w zależności od motywu.

en: We recommend using a group size no larger than the maximum number of overlapping markers you anticipate, and that you do not use a higher number than necessary.
pl_PL: Zalecamy rozmiar grupy nie większy niż maks. nakładające się znaczniki, nie wyższy niż konieczny.

en: We recommend using a group size no larger than the maximum number of overlapping markers you anticipate, and that you do not use a higher number than necessary. Setting this too high may result in unnecessarily increased load times.
pl_PL: Zalecamy rozmiar grupy nie większy niż przewidywane nakładające się znaczniki. Zbyt wysoka wartość może wydłużyć czas ładowania.

en: We recommend using this setting if you frequently experience HTTP 414 - Request URI too long. We do not recommend using this setting if your site uses REST caching or a CDN.
pl_PL: Zalecane przy HTTP 414. Nie zalecane dla stron z cache REST lub CDN.

en: We require this to verify submissions are valid via the Google reCAPTCHA Rest API
pl_PL: Wymagane do weryfikacji zgłoszeń przez Google reCAPTCHA REST API

en: We suggest that you change the two fields below ONLY if you are experiencing issues when trying to save the marker XML files.
pl_PL: Zmień poniższe pola TYLKO przy problemach z zapisem plików XML znaczników.

en: We will not nag you again, promise!
pl_PL: Nie będziemy więcej dręczyć, obiecujemy!

en: We will take care of finding the nearest locations
pl_PL: Zajmiemy się znalezieniem najbliższych lokalizacji

en: We'll answer your request within 24 hours!
pl_PL: , aby uzyskać szybką i przyjazną pomoc. Odpowiemy na zgłoszenie w ciągu 24 godzin.

en: We'll guide your through the process of creating your own key, setting up services and restrictions.
pl_PL: Przeprowadzimy Cię przez tworzenie klucza, konfigurację usług i ograniczeń.

en: We'll remind you in a day or two to finish up
pl_PL: Przypomnimy za dzień lub dwa o dokończeniu

en: We'll set up a temporary Google Maps API key for you to use in the map editor, by briefly communicating with our servers.
pl_PL: Skonfigurujemy tymczasowy klucz API Google Maps dla edytora, komunikując się z naszymi serwerami.

en: We'll set up your API key on your behalf and manage all services related to your key.
pl_PL: Skonfigurujemy klucz API w Twoim imieniu i zarządzamy powiązanymi usługami.

en: We've added Leaflet, Azure Maps, MapTiler, Stadia Maps, LocationIQ and OpenLayers V10
pl_PL: Dodaliśmy Leaflet, Azure Maps, MapTiler, Stadia Maps, LocationIQ i OpenLayers V10

en: We've disabled automatic backups due to large marker counts in your database. You can still create manual backups as needed, or enable automatic backups if you are sure your server can process these requests.
pl_PL: Wyłączyliśmy automatyczne kopie z powodu dużej liczby znaczników. Możesz tworzyć ręczne lub włączyć automatyczne, jeśli serwer poradzi sobie.

en: Weight
pl_PL: Wysokość

en: Welcome
pl_PL: Witamy w

en: Welcome to
pl_PL: Witamy w

en: Welcome to WP Go Maps version %s
pl_PL: Witaj w WP Go Maps wersja %s

en: Welcome to the style editor!
pl_PL: Witaj w edytorze stylów!

en: What is the link to your site?
pl_PL: Jakich słów kluczowych użyłeś?

en: What is your site called?
pl_PL: Jak nazywa się Twoja strona?

en: What map engine would you like to use?
pl_PL: Jakiego silnika map chcesz użyć?

en: What search term did you use?
pl_PL: Jakich słów kluczowych użyłeś?

en: What should we call your map?
pl_PL: Jak nazwać Twoją mapę?

en: What tile server would you like to use?
pl_PL: Jakich słów kluczowych użyłeś?

en: What tile style would you like to use?
pl_PL: Jakiego stylu kafelków chcesz użyć?

en: What's new?
pl_PL: Co nowego?

en: When enabled, all marker/shape content is available within WPML to be translated. Requires WPML to be installed and enabled.
pl_PL: Po włączeniu wszystkie treści znaczników/kształtów są tłumaczalne przez WPML. Wymaga WPML.

en: When products are loaded into a map, we will filter results to only include in-stock products
pl_PL: Przy wczytywaniu produktów do mapy filtrujemy tylko dostępne w magazynie

en: When ready, finish the installation to get started!
pl_PL: Gdy gotowe, zakończ instalację, aby zacząć!

en: Where are my license keys?
pl_PL: Gdzie są moje klucze licencji?

en: Where is this map based?
pl_PL: Gdzie jest ta mapa?

en: Where required
pl_PL: Gdzie wymagane

en: Where should we place your first marker?
pl_PL: Gdzie umieścić pierwszy znacznik?

en: Where to redirect on submission (url)
pl_PL: Gdzie przekierować po wysłaniu (URL)

en: Where would you like to move the marker?
pl_PL: Gdzie przenieść znacznik?

en: While still delivering high-quality maps and visuals.
pl_PL: Zachowując wysoką jakość map i grafiki.

en: White
pl_PL: Biały

en: Who can add markers?
pl_PL: Kto może dodawać znaczniki?

en: Widget Style
pl_PL: Styl widżetu

en: Width
pl_PL: Szerokość

en: Width (px)
pl_PL: Szerokość

en: Width of the container (number)
pl_PL: Szerokość kontenera (liczba)

en: With our map editor, the possibilities are endless!
pl_PL: Z naszym edytorem map możliwości są nieskończone!

en: Wizard
pl_PL: Kreator

en: WooCommerce Integration
pl_PL: Ogólne ustawienia map

en: WooCommerce Products
pl_PL: Produkty WooCommerce

en: WordPress.org plugin repository
pl_PL: z repozytorium wtyczek Wordpress.org

en: Would you like to offer directions to users?
pl_PL: Pozwól odwiedzającym na uzyskiwanie wskazówek dojazdu do znaczników!

en: Would you like to try a different map engine?
pl_PL: Chcesz spróbować innego silnika map?

en: XML File
pl_PL: Plik XML

en: Yes
pl_PL: Tak

en: Yes!
pl_PL: Tak!

en: Yes! Quick start
pl_PL: Tak! Szybki start

en: Yes, I'm okay with that!
pl_PL: Tak, zgadzam się!

en: Yes, above
pl_PL: Tak, na górze

en: Yes, below
pl_PL: Tak, na dole

en: Yes, on the left
pl_PL: Tak, po lewej

en: Yes, on the right
pl_PL: Tak, po prawej

en: You are currently using an outdated PRO version. You need to <a href="%s">update your PRO version</a> to the latest version (8.*).
pl_PL: Używasz przestarzałej wersji PRO. <a href="%s">Zaktualizuj PRO</a> do najnowszej (8.*).

en: You are currently using an outdated PRO version. You need to <a href="%s">update your PRO version</a> to the latest version (9.*).
pl_PL: Używasz przestarzałej wersji PRO. <a href="%s">Zaktualizuj PRO</a> do najnowszej (9.*).

en: You can add an API key under the Advanced Settings tab if required by your TileServer provider
pl_PL: Dodaj klucz API w Zaawansowanych, jeśli wymaga go dostawca

en: You can change the appearance of map tiles from
pl_PL: Możesz zmienić wygląd kafelków mapy z

en: You can come back and edit your marker later
pl_PL: Możesz później wrócić i edytować znacznik

en: You can create an API key from the <a href='https://wpgmaps.com/google-maps-developer-console/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=installer-dev-console-atlas-major-v10' target='_BLANK'>Google Developers Console</a>.
pl_PL: Utwórz klucz API w <a href='https://wpgmaps.com/google-maps-developer-console/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=installer-dev-console-atlas-major-v10' target='_BLANK'>Google Developers Console</a>.

en: You can create an API key from the <a href='https://wpgmaps.com/google-maps-developer-console/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=installer-dev-console-atlas-novus-v10' target='_BLANK'>Google Developers Console</a>.
pl_PL: Utwórz klucz API w <a href='https://wpgmaps.com/google-maps-developer-console/?utm_source=plugin&amp;utm_medium=link&amp;utm_campaign=installer-dev-console-atlas-novus-v10' target='_BLANK'>Google Developers Console</a>.

en: You can now drag the marker to adjust the position without updating the address field. Field editing is disabled in this mode
pl_PL: Możesz teraz przeciągać znacznik bez aktualizacji pola adresu. Edycja pól wyłączona w tym trybie

en: You can paste JSON style into the block above to theme data from our library or the Google Maps theme editor
pl_PL: Wklej styl JSON powyżej z naszej biblioteki lub edytora motywów Google Maps

en: You can read more about that here.
pl_PL: Przeczytaj więcej tutaj.

en: You can right-click on the map to create a marker quickly!
pl_PL: Możesz kliknąć prawym, aby szybko utworzyć znacznik!

en: You can use the following
pl_PL: Możesz użyć następujących

en: You cannot save a blank polygon
pl_PL: Nie można zapisać pustego wielokąta

en: You cannot save a blank polyline
pl_PL: Nie można zapisać pustej polilinii

en: You do not have permission to perform this action.
pl_PL: Nie masz uprawnień do tej akcji.

en: You do not have permission to perform this function
pl_PL: Nie masz uprawnień do tej funkcji

en: You don't have permission to upload files.
pl_PL: Nie masz uprawnień do wgrywania plików.

en: You have no custom fields to filter on. Please add some in order to add custom field filters.
pl_PL: Brak pól do filtrowania. Dodaj pola, aby utworzyć filtry.

en: You have not entered a <b>Google Maps API Key</b>.<br /><br />Please go to the your admin area, then Maps, then Settings, then the Advanced tab to <a href="%s">enter your Google Maps API key</a>.<br /><br />Alternatively, <a href="%s">choose the Open Layers engine</a> to avoid getting an API key.
pl_PL: Nie wprowadzono <b>klucza Google Maps API</b>.<br /><br />Przejdź do Mapy > Ustawienia > Zaawansowane, aby <a href="%s">wprowadzić klucz</a>.<br /><br />Albo <a href="%s">wybierz OpenLayers</a>.

en: You may want to
pl_PL: Możesz chcieć

en: You must check the GDPR consent box to continue
pl_PL: Musisz zaznaczyć zgodę RODO, aby kontynuować

en: You must choose a widget type for this field to enable filtering on it
pl_PL: Wybierz typ widżetu dla tego pola, aby włączyć filtrowanie

en: You retain full control over your key, quotas and services.
pl_PL: Zachowujesz pełną kontrolę nad kluczem, kwotami i usługami.

en: You will need a Google Maps Geocode API key for this to work. See <a href='https://developers.google.com/maps/documentation/geocoding/#Limits'>Geocoding Documentation</a>
pl_PL: Potrzebujesz klucza Google Maps Geocode API. Zobacz <a href='https://developers.google.com/maps/documentation/geocoding/#Limits'>dokumentację</a>

en: You will need a LocationIQ API Key to access map tiles and address suggestions
pl_PL: Potrzebujesz klucza API LocationIQ dla kafelków i podpowiedzi adresów

en: You will need a Maptiler API Key to access map tiles
pl_PL: Potrzebujesz klucza API Maptiler dla kafelków

en: You will need a Microsoft Azure Subscription key to access map tiles and address suggestions
pl_PL: Potrzebujesz klucza subskrypcji Microsoft Azure dla kafelków i podpowiedzi adresów

en: You will need a Stadia Maps API Key to access map tiles
pl_PL: Potrzebujesz klucza API Stadia Maps dla kafelków

en: You will need to save your map to view changes to custom map images
pl_PL: Zapisz mapę, aby zobaczyć zmiany własnych obrazów mapy

en: You will still receive your monthly credits directly from Google, and the entire process takes only a few minutes.
pl_PL: Nadal będziesz otrzymywać miesięczne kredyty od Google, proces zajmie kilka minut.

en: You'll receive a download link immediately. Simply upload and activate the Pro plugin to your WordPress admin area and you're done!
pl_PL: Otrzymasz link do pobrania od razu. Wgraj i aktywuj wtyczkę Pro w panelu admina.

en: You'll receive a download link immediately. Simply upload and activate.
pl_PL: Otrzymasz link do pobrania od razu. Wgraj i aktywuj.

en: You're using our Legacy build, which is no longer receiving feature updates. Switch over to our Atlas Novus engine now to get access to the latest features! We will automatically convert your map settings during migration!
pl_PL: Używasz buildu Legacy, bez aktualizacji funkcji. Przejdź na Atlas Novus dla najnowszych funkcji! Automatycznie skonwertujemy ustawienia mapy.

en: You've chosen to enter a key manually
pl_PL: Wybrano ręczne wprowadzenie klucza

en: You've chosen to get a managed key
pl_PL: Wybrano zarządzany klucz

en: Your CSV file has been successfully imported
pl_PL: Twój plik CSV został zaimportowany pomyślnie

en: Your Google Maps API key has been successfully saved. This API key can be changed in the %s page
pl_PL: Klucz API Google Maps zapisany. Można zmienić na stronie %s

en: Your KML file has been successfully imported. View your markers on your
pl_PL: Twój plik CSV został zaimportowany pomyślnie

en: Your address is not specific enough, please provide a postal code
pl_PL: Adres niewystarczająco precyzyjny, podaj kod pocztowy

en: Your address is not specific enough, please provide a region code
pl_PL: Adres niewystarczająco precyzyjny, podaj kod regionu

en: Your category filter will appear here on your websites front end
pl_PL: Filtr kategorii pojawi się tutaj na froncie

en: Your category legends will appear here on your websites front end
pl_PL: Legendy kategorii pojawią się tutaj na froncie

en: Your circle translations are being managed by:
pl_PL: Tłumaczenia okręgów zarządzane przez:

en: Your directions will appear here on your websites front end
pl_PL: Twoje wskazówki pojawią się tutaj na froncie

en: Your email address (%s) has been sent to our server and automatically added to our mailing list
pl_PL: Twój email (%s) został wysłany do serwera i dodany do listy mailingowej

en: Your info window will appear here on your websites front end
pl_PL: Okno info pojawi się tutaj na froncie

en: Your map settings can be found here
pl_PL: Ustawienia zostały zapisane.

en: Your map shortcode is
pl_PL: Twój shortcode mapy to

en: Your map will appear here on your websites front end
pl_PL: Mapa pojawi się tutaj na froncie strony

en: Your map will be locked to these boundaries on the frontend.
pl_PL: Mapa będzie zablokowana do tych granic na frontendzie.

en: Your marker field filter will appear here on your websites front end
pl_PL: Filtr pól znacznika pojawi się tutaj na froncie

en: Your marker is pending approval.
pl_PL: Lokalizacja markera została zapisana.

en: Your marker listing will appear here on your websites front end
pl_PL: Listing znaczników pojawi się tutaj na froncie

en: Your marker location has been saved.
pl_PL: Lokalizacja markera została zapisana.

en: Your marker translations are being managed by:
pl_PL: Tłumaczenia znaczników zarządzane przez:

en: Your markers
pl_PL: Twoje znaczniki

en: Your point label translations are being managed by:
pl_PL: Tłumaczenia etykiet punktów zarządzane przez:

en: Your polygon has been created.
pl_PL: Wielokąt został utworzony.

en: Your polygon has been saved.
pl_PL: Wielokąt został zapisany.

en: Your polygon translations are being managed by:
pl_PL: Tłumaczenia wielokątów zarządzane przez:

en: Your polyline has been created.
pl_PL: Linia łamana została utworzona.

en: Your polyline has been saved.
pl_PL: Linia łamana została zapisana.

en: Your polyline translations are being managed by:
pl_PL: Tłumaczenia polilinii zarządzane przez:

en: Your rectangle translations are being managed by:
pl_PL: Tłumaczenia prostokątów zarządzane przez:

en: Your settings have been saved.
pl_PL: Ustawienia zostały zapisane.

en: Your store locator will appear here on your websites front end
pl_PL: Lokalizator sklepów pojawi się tutaj na froncie

en: ZERO Cost Mapping
pl_PL: Mapy bez kosztów

en: ZIP / Address:
pl_PL: Kod pocztowy/Adres

en: Zero Cost Mapping
pl_PL: Mapy bez kosztów

en: Zero Cost Mapping Preset
pl_PL: Preset map bez kosztów

en: Zero limits or restrictions to any of your data.
pl_PL: Zero limitów lub ograniczeń dla Twoich danych.

en: Zoom Level
pl_PL: Poziom zoomu

en: Zoom Level Range
pl_PL: Zakres poziomu zoomu

en: Zoom On Click
pl_PL: Zoom po kliknięciu

en: Zoom in after UGM submission
pl_PL: Przybliż po zgłoszeniu UGM

en: Zoom in limit
pl_PL: Limit przybliżenia

en: Zoom on marker click
pl_PL: Tytuł znacznika

en: Zoom out limit
pl_PL: Limit oddalenia

en: all
pl_PL: Wszystkie

en: and Squares
pl_PL: i kwadraty

en: and we'll act on it as soon as humanly possible.
pl_PL: , a my zareagujemy tak szybko jak to możliwe.

en: before importing your KML/KMZ file
pl_PL: przed importem pliku KML/KMZ

en: before you get started.
pl_PL: zanim zaczniesz.

en: before you get started. If you're a tech-savvy individual, you may skip this step.
pl_PL: zanim rozpoczniesz. Jeżeli nie interesują Cię szczegóły techniczne, możesz pominąć ten krok.

[ctx: block description]
en: The easiest to use Google Maps plugin! Create custom Google Maps with high quality markers containing locations, descriptions, images and links. Add your customized map to your WordPress posts and/or pages quickly and easily with the supplied shortcode. No fuss.
pl_PL: Najłatwiejsza w użyciu wtyczka Google Maps! Twórz mapy z wysokiej jakości znacznikami z lokalizacjami, opisami, obrazami i linkami. Dodaj do WordPress przez shortcode.

[ctx: block description]
en: WP Go Maps Category Filter block
pl_PL: Blok filtra kategorii WP Go Maps

[ctx: block description]
en: WP Go Maps Category Legends block
pl_PL: Blok legend kategorii WP Go Maps

[ctx: block description]
en: WP Go Maps Directions block
pl_PL: Blok wskazówek WP Go Maps

[ctx: block description]
en: WP Go Maps Infowindow block
pl_PL: Blok okna info WP Go Maps

[ctx: block description]
en: WP Go Maps Marker Field Filter block
pl_PL: Blok filtra pól znacznika WP Go Maps

[ctx: block description]
en: WP Go Maps Marker Listing block
pl_PL: Blok listingu znaczników WP Go Maps

[ctx: block description]
en: WP Go Maps Store Locator block, allowing to separate your store locator from your map
pl_PL: Blok lokalizatora WP Go Maps, oddziela lokalizator od mapy

[ctx: block keyword]
en: Category
pl_PL: Kategoria

[ctx: block keyword]
en: Category Filter
pl_PL: Filtr kategorii

[ctx: block keyword]
en: Category Legends
pl_PL: Legendy kategorii

[ctx: block keyword]
en: Custom Fields
pl_PL: Pola własne

[ctx: block keyword]
en: Directions
pl_PL: Wskazówki

[ctx: block keyword]
en: Field Filter
pl_PL: Filtr pól

[ctx: block keyword]
en: Filter
pl_PL: Filtr

[ctx: block keyword]
en: Get Directions
pl_PL: Pobierz wskazówki

[ctx: block keyword]
en: Infowindow
pl_PL: Okno info

[ctx: block keyword]
en: Legend
pl_PL: Legenda

[ctx: block keyword]
en: Map
pl_PL: Mapa

[ctx: block keyword]
en: Map Categories
pl_PL: Kategorie map

[ctx: block keyword]
en: Map Directions
pl_PL: Wskazówki map

[ctx: block keyword]
en: Map Filter
pl_PL: Filtr mapy

[ctx: block keyword]
en: Map Infowindow
pl_PL: Okno info mapy

[ctx: block keyword]
en: Maps
pl_PL: Mapy

[ctx: block keyword]
en: Marker
pl_PL: Znacznik

[ctx: block keyword]
en: Marker Details
pl_PL: Szczegóły znacznika

[ctx: block keyword]
en: Marker Directions
pl_PL: Wskazówki znacznika

[ctx: block keyword]
en: Marker Fields
pl_PL: Pola znacznika

[ctx: block keyword]
en: Marker Infowindow
pl_PL: Okno info znacznika

[ctx: block keyword]
en: Marker List
pl_PL: Lista znaczników

[ctx: block keyword]
en: Marker Listing
pl_PL: Listing znaczników

[ctx: block keyword]
en: Markers
pl_PL: Znaczniki

[ctx: block keyword]
en: Open Layers
pl_PL: OpenLayers

[ctx: block keyword]
en: Store
pl_PL: Sklep

[ctx: block keyword]
en: Store Finder
pl_PL: Wyszukiwarka sklepów

[ctx: block keyword]
en: Store Locator
pl_PL: Lokalizator sklepów

[ctx: block title]
en: Directions
pl_PL: Wskazówki

[ctx: block title]
en: Filter
pl_PL: Filtr

[ctx: block title]
en: Infowindow
pl_PL: Okno info

[ctx: block title]
en: Legends
pl_PL: Legendy

[ctx: block title]
en: Map
pl_PL: Mapa

[ctx: block title]
en: Marker Field Filter
pl_PL: Filtr pól znacznika

[ctx: block title]
en: Marker Listing
pl_PL: Listing znaczników

[ctx: block title]
en: Store Locator
pl_PL: Lokalizator sklepów

en: copy this into your post or page to display the map
pl_PL: skopiuj tą informację do postu lub strony, aby wyświetlić mapę

en: does not exist
pl_PL: nie istnieje

en: e.g. 1,2,3
pl_PL: np. 1,2,3

en: entries
pl_PL: wpisów

en: examples
pl_PL: przykłady

en: for quick and friendly help.
pl_PL: po szybką i przyjazną pomoc.

en: for quick and friendly help. We'll answer your request within 24hours.
pl_PL: , aby uzyskać szybką i przyjazną pomoc. Odpowiemy na zgłoszenie w ciągu 24 godzin.

en: from
pl_PL: z

en: from searched location
pl_PL: Pokazać lokalizację użytkownika?

en: from unknown location
pl_PL: z nieznanej lokalizacji

en: from your location
pl_PL: Moje położenie

en: here
pl_PL: tutaj

en: hide options
pl_PL: ukryj opcje

en: including Pro & Gold add-ons
pl_PL: łącznie z dodatkami wersji Pro &amp; Gold

en: including Pro add-on
pl_PL: łącznie z dodatkami wersji Pro

en: is powered by
pl_PL: działa dzięki

en: km away
pl_PL: km dalej

en: map here
pl_PL: tutaj

en: mi
pl_PL: mila

en: miles away
pl_PL: mil dalej

en: new category
pl_PL: Zapisz kategorię

en: new map
pl_PL: Zlinkowane mapy

en: of
pl_PL: z

en: of WP Go Maps
pl_PL: WP Go Maps

en: of WP Go Maps for only
pl_PL: WP Google Maps tylko za

en: of WP Go Maps.
pl_PL: WP Go Maps.

en: or ask a question on our
pl_PL: Lub zadaj pytanie na naszym

en: paste your Google Maps JavaScript API Key here
pl_PL: WP Google Maps

en: review our documentation
pl_PL: zapoznać się z naszą dokumentacją,

en: settings
pl_PL: Ustawienia

en: should you wish to assign these markers to a category
pl_PL: jeśli chcesz przypisać znaczniki do kategorii

en: show options
pl_PL: pokaż opcje

en: to
pl_PL: do

en: to your maps with the Pro version. Support and updates included forever.
pl_PL: do map z wersją Pro. Wsparcie i aktualizacje na zawsze.

en: troubleshooting manual
pl_PL: Sprawdź w instrukcji rozwiązywania problemów.

en: with the
pl_PL: z

en: with the Pro version
pl_PL: przy użyciu wersji Pro

en: with the Pro version. Support and updates included forever.
pl_PL: z wersją Pro. Wsparcie i aktualizacje na zawsze.
